Okapy, kanálové poklopy či měděné kabely jsou častým úlovkem nenechavců, kteří touží po snadném zisku. Zákon jim konečně chce hodit klacek do cesty, jenže zakopnou o něj i poctivci, kteří jen vyčistí stodoly.

Ministerstvo životního prostředí od března chystá změnu ve výkupu kovů. Sběrnám chce nařídit, že za kovový šrot nebudou moci vyplatit hotové peníze. K tomu navíc některé obce vydávají svoje vyhlášky, zakazující občanům prodávat šrot v soukromých sběrnách.

To se samozřejmě nelíbí ani lidem, ani provozovatelům výkupů. Začínají se ozývat a na popud Sdružení výkupců druhotných surovin pak vznikla i petice, kterou houfně podepisují. Boj se zloději, kteří neváhají otrhat nové okapy, by se jich dotkl.

Podpisové archy najdete například v Soběslavi a Táboře u Fast kovošrotu a do protestu se zapojila i sběrna Cotex Trade v Roudné.

„I tady se lidé angažují a neváhají se zapojit. Petici podepisují u nás na výkupně, když přinesou šrot. Nepodepíše ji sice každý, ale už má kolem padesáti jmen lidí z celého okresu i mimo něj," potvrdil jednatel firmy Tomáš Dáňa s tím, že pochopení našli u zákazníků z Tábora, Chýnova, Roudné, Dražic nebo třeba z Milevska.

Svůj podpis neváhal přidat například Tomáš Stejskal z Roudné. „Nesouhlasím, aby nebylo možné vykupovat druhotné suroviny od fyzických osob. Nelíbí se mi, že by se pak odpad válel všude. S bezhotovostním převodem ale problém nemám," vysvětlil, proč petici podepsal.

Nesouhlasím, aby nebylo možné vykupovat od fyzických osob. Pak by se odpad válel všude. Tomáš Stejskal, Roudná

„Když mám šrot, chci za něj peníze. Jinak jsem pro bezhotovostní převody, protože peníze na účet a občanský průkaz jsou prokazatelné," podělil se o názor pan Daniel, podnikatel, který si přál zůstat v anonymitě.

Předseda Sdružení výkupců druhotných surovin Petr Miller otevřeně říká, že oni se vyhláškami obcí neřídí.

„Způsobem, jakým jsou prezentovány, nejsou pro lidi závazné a my nadále přijímáme do výkupen jejich soukromý majetek, pokud mají zájem ho prodat," ujišťuje majitele kovového odpadu.

Petici můžete najít asi na 600 provozovnách po celé ČR. „Za čtrnáct dní jsem obdržel 5235 podpisů, a to jen od jedné třetiny členů sdružení. Očekávám kolem 20 tisíc podpisů, což bude nesporně úspěch," zdůraznil Petr Miller.

Markéta Štrubinská, jednatelka společnosti Fast kovošrot je přesvědčená, že bezhotovostní styk, který by měli ve výkupnách zavést již od března, jim přinese i další práci navíc.

„Přinese to administrativní problémy, lidé se mohou splést v čísle účtu a budou si muset na peníze počkat. Stalo se nám, že jsme vyfotili zloděje i s autem, ale policie nikoho nepoznala a případ odložila. Kdyby nebyli schopní vyšetřit vraždy, tak by snad zakázali zbraně?" neskrývala rozčilení. Výkupci totiž předpokládají, že s novými pravidly přijdou o malé prodejce.

Autor: Lenka Pospíšilová