Přestože mnohá města a obce napříč republikou začínají zavádět zákaz kouření také u elektronických cigaret, na Jindřichohradecku se nic podobného zatím nechystá.„Město Jindřichův Hradec zatím neplánuje žádná opatření proti elektronickým cigaretám," potvrdila jindřichohradecká tisková mluvčí Karolína Průšová.

Jak zmínila mluvčí Třeboně Jitka Bednářová, ani v lázeňském městě o něčem podobném neuvažují. „V městských lázních je stejně jako v jiných zdravotnických zařízeních kouření zcela zakázáno, a to včetně elektronických cigaret," řekla a dodala, že o žádném speciálním zákazu, případně symbolu, který by připomínal také zákaz e cigarety, se zatím neuvažuje.

V Nové Bystřici žádné plošné opatření proti elektronickým cigaretám sice také neplánují, nicméně v městském kulturním domě platí od jeho znovuotevření po rozsáhlé rekonstrukci zákaz kouření na všech akcích, které se zde pořádají. „Ten se vztahuje právě i na elektronické cigarety a zatím s tím problém nemáme. Občané si to naopak pochvalují a především to plně respektují," ocenil tajemník novobystřického městského úřadu Rudolf Hubinger.

Majitelé restaurací v regionu problematiku elektronických cigaret ve většině případů příliš nevnímají. „U nás jí sice pár hostů používalo, ale vždy jen v kuřácké části, takže jsme to příliš nediskutovali," řekla Milena Novorková z Penzionu Chytrov. V restauraci Měšťan v Jindřichově Hradci je situace podobná. „Pokud jí chce někdo použít, zeptá se. My ji povolujeme i v nekuřácké části restaurace," prozradil David Matoušek.

„Já jsem pro úplný zákaz všech cigaret včetně těch elektronických. Kouření je prostě kouření, je to závislost jako každá jiná," rozhořčeně reaguje Anna Petrů, která jako maminka malého dítěte vyhledává na cestách nekuřácká zařízení. „Děti by hned od malička neměly mít na očích samé kuřáky s cigaretou v ruce. Nejde o to, jestli ta elektronická neškodí, to taky zatím nikdo neví, ale pro děti to prostě není dobrý příklad pro zdravý život," uzavírá.

Ministerstvo zdravotnictví však zvažuje, že elektronické cigarety zakáže i tam, kde není povoleno ani kouření klasických cigaret.

Petra Jouzová