Doprovodí ji 160 poutníků z Horních Rakous. Už skoro pět let je členkou dětské skupiny Červeného kříže a organizace je na ni moc hrdá, stejně jako rodiče Rebecca a Markus. Také ráda tancuje a hraje na kytaru. Let do Betléma bude jejím prvním v životě.

V sobotu 30. listopadu od 20.15 uvede mírové světlo pořad ARD, SRF a ORF2 s Florianem Silbereisenem pod názvem „Adventní slavnost tisíců světel“, vysílaný živě ze Suhlu.

Už malují exstarostu

Linecký deník OÖN to ve zprávě dělá napínavým – jestli prý bude 9. ledna, kdy starosta Klaus Luger (SP) pozve k tradičnímu přijetí na Staré radnici, už v renesančním sále viset konečně taky portrét jeho předchůdce Franze Dobusche, který byl se 25 lety starostování nejdéle sloužící hlavou města. Jeho umístění „popotlačili“ Zelení letos na jaře (web Deníku o „problému“ informoval).

Termín dokončení zůstává otázkou, ale současný starosta Klaus Luger, kritizovaný dlouhodobě za tuto „díru“ v galerii předchůdců, práci na portrétu už zadal linecké rodačce Susanne Purvianceové (65), jejíž obrazy prý Dobusche oslovily - „maluje velmi veselými barvami a silně“, jak řekl listu.

„První a také jediné sezení v ateliéru už Dobusch absolvoval, malířka prý chtěla vědět, jak ,tiká´ a udělala si skicu. Vícekrát už chodit nemusí,“ píší OÖN. „Na zasedání městského senátu v příštím týdnu má být schváleno uvolnění 12 000 eur na portrét včetně ,štíhlého ocelového rámu´.“

Na sociálních sítích se objevila do včerejšího poledne řada komentářů. Uživatel HASPE1 připomněl, že dříve se těmto setkáním pořád stejných „zvýhodněnců“ říkalo „přijetí u prasečí hlavy“ a „my občané jsme za to směli za jejich popití a pojedení platit desetitisíce eur“. Navíc „pseudoprominenti“, kteří se přijetí účastní, neparkují v placených podzemních garážích pod náměstím, ale své luxusní karosy (MHD je jenom pro sprostý lid pěšáků) staví arogantně v pěší zóně před radnicí, napsal čtenář… (Také vám ten tón připadá, že v Linci mají pár Čecháčků?! - pozn. web.)

Ocenili „Big Bena“

I u nás legendární postava.Zdroj: Deník/repro VLM

Kabaretiér a herec Ottfried Fischer (66), který žije v Pasově, byl ve čtvrtek večer oceněn zvláštní cenou Bavorska za kulturu. „Je v pravém slova smyslu bavorským hercem,“ řekl ministr kultury Bernd Sibler (CSU). Výroční ceny, dotované po 5000 eur, dostalo pět umělců. Kromě toho bylo oceněno 33 absolventů odborných vysokých škol částkami po 2000 eurech. Od roku 2005 ceny za kulturu uděluje a dotuje Bayernwerk AG se sídlem v Řeznu.

Fotbalistům „utekl“ sponzor

Dodavatel automobilového průmyslu Continental stáhl příslib a oznámil, že od roku 2020 už nedá své jméno fotbalovému stadionu v Řeznu, napsala PNP. V roce 2014 „Conti“ získal právo na jméno tehdy nového zařízení na pět let s opcí prodloužení o jeden rok. V říjnu ji uplatnil, ale nyní otočil „vzhledem k výrazně zostřeným rámcovým hospodářským podmínkám v automobilovém průmyslu“, jak prohlášení firmy uvedlo.

Gertrud Maltz-Schwarzfischerová, starostka Řezna, uvedla, že kroku firmy mimořádně litují. V příštím roce by Continental za své jméno na stadionu zaplatil podle již uzavřené smlouvy městu půl milionu eur, o 200 000 víc než dosud. Nyní chce Řezno vypsat na nástupce celoevropskou soutěž.

PNP vysvětlují, že továrna Continentalu v Rodingu v okrese Cham s více než 500 zaměstnanci má být v roce 2024 definitivně uzavřena. Vyráběli tu dosud především vysokotlaké pumpy pro benzinové a naftové motory, jenže poptávka po hydraulice skončila.

Policisté si zopakují zkoušky

Protože jeden učitel bavorské policie v Königsbrunnu (okres Augsburg) prozradil před závěrečnými zkouškami jedné žákyni témata otázek, muselo ve čtvrtek 720 policejních žáků v zemi své zkoušky opakovat, napsala PNP. V pátek mělo být vypsáno další zkoušení.

Tablety učitelům?

Bavorský svaz učitelů středních škol chce více než 150 000 kantorů v zemi nechat vybavit počítačovými tablety. Návrh přednesl Norbert Schedlbauer z Řezna na plénu svazu v pátek v Norimberku. Dosud musejí učitelé přinášet svá vlastní PC, když chtějí využít odpovídající komputerovou techniku při vyučování. To podle svazu není spravedlivé požadovat („Křídu a tabule taky nemusíme platit z vlastní kapsy!“) a navíc to vede k problémům vzhledem k rozdílné technice na jednotlivých školách, ke složitosti ochrany dat a bezpečnosti. Podle jednoho z mluvčích organizace by vybavení učitelů počítači bylo představitelné v rámci už uzavřeného digitálního paktu spolkové republiky a zemí s miliardovým rozpočtem. V Bavorsku by výbava učitelů PC přišla na asi 75 milionů eur.