„V obou případech šlo o pacienty českobudějovické nemocnice, ženu narozenou v roce 1920 a muže ročníku 1932. Podobně jako u předešlých úmrtí byly příčinou komplikace základních onemocnění," upřesnila včera vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jitka Luňáčková.

Právě závažných komplikací zdravotního stavu stále přibývá, v nemocnicích muselo být kvůli tomu podle doktorky Luňáčkové hospitalizováno celkem už 22 pacientů.

Přesto se zdá, že by už epidemie nemusela trvat dlouho. „Celková nemocnost v kraji je 1814 případů na 100 tisíc obyvatel. Epidemie už trvá pátý týden, ale počty nemocných začínají znatelně klesat. Respiračních chorob ubylo o 17, 5 procenta, v případě chřipek klesl počet nemocných dokonce o 26,6 procenta. Situace se vylepšila zejména u školních dětí a mladých lidí. Vliv měly i jarní prázdniny, díky kterým se zamezilo plošnému šíření nákazy," okomentovala Jitka Luňáčková čerstvé statistiky. Odborníci očekávají, že počty nemocných by mohly i nadále klesat.

To je dobrou zprávou i pro klienty mnoha domovů pro seniory, kde dosud platí zákaz návštěv. „Od pondělí budou v některých zařízeních obnoveny ," naznačila mluvčí budějovické radnice Jitka Welzlová.

„Vzhledem k ústupu virových onemocnění jsou počínaje pondělkem 23. února obnoveny návštěvy v objektech domova pro seniory Máj ve Větrné ulici a v ulici Na Zlaté stoce. Pracoviště v Tylově ulici bude ještě příští týden návštěvám uzavřeno. Návštěvy budou od pondělí obnoveny i v Centru sociálních služeb Staroměstská," říká Jitka Welzlová.

Radost obyvatelům by mohla udělat rozhodnutí lékařů také v domovech ve Chvalkově a na Dobré Vodě u Horní Stropnice. „Během příštího týdne bychom chtěli opět otevřít," naznačuje ředitelka obou zařízení Ludmila Hoffelnerová.

Sama vnímá, že už jsou obyvatelé z třítýdenního vynuceného odloučení od svých nejbližších nešťastní. „Rodinní příslušníci jim sice aspoň telefonují, ale s osobním setkáním se to nadá srovnat," ví dobře. Situace, kdy chřipky zlobily nejen obyvatele, ale i zaměstnance domovů, si ale preventivní zásah vyžádala. Nyní se ale vylepšila natolik, že by zákaz mohl každým dnem padnout.

„V pondělí plánujeme konzultovat situaci s lékařem ve Chvalkově, v úterý přijede paní doktorka na Dobrou Vodu. Rádi bychom už zákaz návštěv zrušili. Ve Chvalkově plánujeme v úterý dětský masopust, měly by přijít děti ze Slavče. Neradi bychom o tento zážitek kvůli chřipce přišli," naznačuje ředitelka.

Zákaz naopak stále trvá v českobudějovické i v řadě dalších jihočeských nemocnic. „Zrušit se jej chystá českokrumlovská a prachatická nemocnice. V ostatních zatím i vzhledem k tomu, že tu jsou hospitalizovaní pacienti s těžkou chřipkou, trvá," vysvětluje epidemioložka Jitka Luňáčková.