To ale bylo důsledkem zhoršeného stavu, za který může podobně jako v případě dalších dvou mužů starších 65 let právě chřipka. „Hlášeny jsou v tomto týdnu tři závažné průběhy onemocnění chřipkou, ta zkomplikovala jejich základní onemocnění s nutností intenzivní léčby,“ dodala. Už minulý týden si chřipka vyžádala životy dvou starších žen z Českobudějovicka.

Navzdory tomu po delší době nemocnost v kraji přestala stoupat. „Celková nemocnost v oblasti akutních respiračních infekcí v tomto týdnu zůstává zhruba na stejné úrovni jako v týdnu předešlém. Poprvé v tomto roce jsme zaznamenali mírný pokles o dvě procenta. Relativní výskyt je v Jihočeském kraji momentálně 1737 případů na 100 000 obyvatel,“ vybírá z aktuálních dat ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Nemocnost podle ní poklesla hlavně mezi předškoláky a školními dětmi do čtrnácti let. Naopak mírně přibylo nemocných dospělých. „Nejvyšší nemocnost registrujeme v okresech Prachatice, Český Krumlov, České Budějovice a Tábor, nižší výskyt než je průměr kraje evidujeme na Jindřichohradecku, Strakonicku a Písecku,“ doplňuje Kvetoslava Kotrbová.

„Poklesl i počet chřipce podobných onemocnění a to na 207 případů na sto tisíc obyvatel. Ve srovnání s minulým týdnem je to o 6,3 procenta méně,“ uvedla „Stav hodnotíme jako pokračování epidemického šíření chřipky a chřipkových onemocnění s průkazy chřipkového viru typu A,“ dodává.

Mírné zlepšení zatím nemá vliv na preventivní opatření v nemocnicích a domovech pro seniory. „Zákaz návštěv nadále trvá ve všech jihočeských nemocnicích a v ústavech sociální péče, zrušen byl jen v G centru v Táboře,“ doplňuje ředitelka epidemického odboru KHS Jihočeského kraje Jitka Luňáčková.