S odstupem největším kotvištěm je Linec, kde už se letos zastavilo 624 luxusních lodí. Loni za celý rok jich bylo 570. Druhý v pořadí je Aschach s asi 200 přistáními, což je dvojnásobek proti roku 2013. Následují Engelhardtszell a Grein.

Pro příští rok už si rejdařství rezervovala na 1000 kotvení v Horních Rakousích. Rozšiřují své flotily říčních kabinových lodí. Jen Viking River Cruises, největší říční plavební společnost na světě s hlavním trhem USA, od roku 2012 spustily v německých loděnicích na vodu s určením pro Dunaj 28 nových lodí o délce 135 m, šířce 11,45 m a kapacitě vždy 190 lůžek, uvádí list. V nadcházejících měsících má přibýt dalších devatenáct.

Chlípník ve videopasti

Osm let odnětí svobody dostal 52letý Němec žijící v Mühlviertlu, který měl pohlavně  zneužívat své dvě nevlastní děti.  Rozsudek není v právní moci, píší OÖN.

Pozoruhodné je, že oběti nastražily muži v bytě videopast, která zachytila jeho sexuální útok na 13letou dívku. Vymyslel to její bratr, kterému se děvče svěřilo a on jí zase sdělil, že byl ve svých jedenácti letech taky obětí zneužívání otčímem. Matka záznam odnesla v únoru na policii a ta násilníka zatkla. V Německu už byl za podobný zločin trestán.

Podle státní zástupkyně v letech 2010 až 2012 vždy několikrát týdně zneužíval nevlastní dceru. Ta nyní trpí posttraumatickým stresovým syndromem stejně jako její o tři roky starší bratr. Právní zástupce poškozených požaduje pro sourozence náhradu bolestného 43 000 eur, což obviněný odmítá plnit.

Povoláním „zaříkávač koní" obvinění popírá. Jeho žena (41), která po rozvodu přivedla do nového manželství dvě děti, pracovala na směny a často nebyla doma. „Byl jsem na děti přísný, protože často měly neuklizený pokoj. Pak jsem jim zakázal mobily, aby to u nich nevypadalo jako v chlévě," připouštěl s tím, že děti si obvinění proti němu jen vymyslely. Byl prý často na schůzkách rodičů a tam se říkalo, že dcera hodně lže a přehání.

Když ho soud konfrontoval s videozáznamem, na němž stahuje dívce spodní kalhotky a ona se pokouší je natáhnout zpátky, tvrdil, že ji jen masíroval, protože spadla. Popřel, že by se při tom vzrušil, ale byl upozorněn, že na záznamu je také vidět, jak se ukájí po odchodu dcery z místnosti…

Dopadli dealery

Také linecký deník OÖN informoval o pondělní tiskové konferenci ředitele české protidrogové centrály Jakuba Frydrycha v Drasenhofenu k dopadení 11členné drogové skupiny, která v minulých měsících dovezla do oblasti Lince z Čech celkem kilogram a půl pervitinu v ceně 145 000 eur neboli čtyř milionů korun.

List uvádí, že drogu vyráběli Vietnamci v laboratořích v oblasti Teplic. Následně byla českými obchodníky převezena ve speciálně upravených schránkách v autech do Rakouska a prodána dalším dealerům.

Už v březnu byli v Horních Rakousích poblíž českých hranic opakovaně dopadeni pašeráci drog, uvedl Erwin Pilgerstorfer, zástupce policejního ředitele okresu Urfahr-venkov a šéf zásahové skupiny Sever. Vyšetřování ukázalo, že omamná látka pochází vždy z Čech, proto rakouská strana informovala kolegy za hranicí.

„Česká policie sledovala bandu tři měsíce, pak při razii zatkla pět osob," pokračují OÖN. Na tiskovce bylo řečeno, že jim hrozí až 18 let vězení. Při akci bylo zajištěno 750 gramů „crystal methu", palná zbraň a hotovost. Celkově bylo zatčeno jedenáct lidí. Kromě toho policie vypátrala v Rakousku 25 odběratelů pervitinu. Vyšetřování ještě není uzavřeno.

„Obchodníci s drogami využívali rozdílů v cenách pervitinu," dodává deník. „V Čechách stojí jen čtvrtinu toho, co v Rakousku." Erwin Pilgerstorfer uvedl, že problém je stále naléhavější. „Už jsou dokonce rodiče, kteří udávají své děti, aby se pokusili je před drogou zachránit," cituje ho list.

Konec „solidarity?"

O odporu tzv. „dárcovských" bohatých spolkových zemí,  které přispívají dotacemi do přerozdělovacího fondu na hospodaření chudších „příbuzných", jsme opakovaně psali. Podle informací pasovského deníku PNP nyní spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble plánuje zrušení tohoto příspěvku a zavedení nových daní místo něj.

Spolkový rozpočet nyní vybírá ročně kolem 14 miliard eur „solidárního příspěvku", uzákoněného původně na omezenou dobu k podpoře výstavby bývalých zemí NDR. Do roku 2020 měla částka narůst dokonce až na 18 miliard. Místo této dávky, která každého poplatníka stojí navíc 5,5 procenta daně, by Schäuble chtěl příjmy rozpočtu udržet přirážkami k jiným daňovým titulům – z příjmu fyzických i právnických osob,  z kapitálových výnosů atd. Z takové úpravy by profitovaly podíly přímo jednotlivé spolkové země, píše PNP. Dosavadní úprava skončí rokem 2019.

Rekord v tuplácích

Číšník Olivier Strümpfl zdvihl v neděli při lidové slavnosti Gillamoos v Abensbergu v okrese Kelheim 27 tupláků a hravě těch asi 60 kilogramů piva odnesl předepsaných 40 metrů. Tím překonal neoficiální světový rekord, píše PNP a dodává: „Notář z Guinnessovy knihy rekordů u toho bohužel nebyl…"

Z výstavy umění skla ve Zwieselu.Velký zájem o sklo

Mezinárodní výstava sklářského umění v rámci Dnů skla ve Zwieselu zaznamenala v pondělí po čtyřech týdnech od otevření pětitisícího návštěvníka. Byli jím  Heidi a Georg Paulusovi z Weisendorfu u Erlangenu. Přivítali je starostka Elisabeth Pfefferová a hlavní organizátorka výstavy Karin Fuchsová. Jak jubilanti uvedli, k návštěvě Bavorského lesa se rozhodli spontánně.  Teď prý jim ale zamýšlené tři dny pobytu nebudou stačit…

Mezinárodní výstava skla je k vidění v novém kulturním centru Lesního muzea do 5. října od pondělí do neděle od 10 do 17 hodin.

Našli antický náhrobek

Při vykopávkách v Augsburgu byl objeven plně zachovalý antický náhrobek dvou římských dětí, napsala PNP.  Na 1700 let starý hřbitov narazili dělníci při stavbě zdravotnického centra v nemocnici Vincentinum. Během dvouletých vykopávek našli archeologové kromě mincí a střepů také dva a půl metru vysoký náhrobní kámen. Hřbitov na východním okraji města byl pravděpodobně při záplavách ve středověku zavalen tři metry silnou vrstvou štěrku.

Zachránci s kočičkou z motoru.Kočka v motoru

Ačkoliv se z motorového prostoru auta dva dny ozývalo mňoukání, řidička stále nemohla nic najít. Teprve když technik zkušebního centra automotoklubu demontoval několik součástí, ukázal se jim vyděšený, ale nezraněný „slepý pasažér", píše deník OÖN.

„Kočka moha vlézt na kryt podlahy a pak dál za blatníky pod baterie," vysvětluje technik Daniel Kagerer, který zvířátko vysvobodil.  „Nejpozději po nastartování motoru už odtud nebylo úniku, protože hadice chlazení a ventilátor, kolem nichž by se kočka mohla snažit dostat ven, byly rozpálené," líčí situaci.

Kočička nyní čeká na zájemce.

Rekordní export SRN

Vývozy z Německa dosáhly v červenci rekordních 101 miliardu eur, o 8,5 procenta víc než loni. Do EU šlo zboží za 56,9 miliardy (plus 9,6 procenta). „To je především vzhledem k labilitě konjunktury v Evropě pozoruhodné," napsal deník PNP. Také ukrajinská krize už v červenci vyvolala první nepříznivé dopady. Dovozy do Německa dělaly 77,6 miliardy. Přebytek zahraničního obchodu SRN tak v červenci činil 23,4 miliardy, což je podle statistiků rovněž rekord.

Za hlavní důvod nečekaného rekordu označila německá on-line média pozdější začátek letních prázdnin. Pro červenec neobvykle málo svátečních dnů nečekaně výrazně posílilo průmyslové objednávky a produkci – například v průmyslovém a exportně silném Dolním Sasku začaly prázdniny o měsíc později než obvykle. Bilanci vylepšil také dobrý odbyt německého automobilového průmyslu.