Jen málokdo z návštěvníků Lipenska vynechá příležitost navštívit vzácný kamenný útvar, kterému lidé přiřkli jméno Čertova stěna.

Vznikla zvětráváním žulového masivu, ale lidé si v dávné minulosti vyložili její zrod po svém. Nejrozšířenější legenda vypráví, že čert chtěl zabránit výstavbě kláštera v nedalekém Vyšším Brodě. Rozhodl se proto postavit napříč údolím kamennou hráz a zadrženou vodou pak klášter zatopit. Dílo se mu však nepodařilo dokončit ve stanovený čas a tak se kamenná hráz zřítila. Balvany z ní zavalily koryto řeky a pokryly okolní svahy. Tak údajně vznikla nejenom Čertova stěna, ale rovněž Čertovy proudy, které vytvářejí nejnebezpečnější úsek na Vltavě. Řečiště je totiž zaplněno ohromnými, někdy až několikatunovými balvany. V korytě řeky se nachází jeden obzvláště velký balvan s dolíkem, který má být otiskem ďáblova palce. Rovněž se tu vyskytují obří kamenné hrnce.

Pověst dokonce inspirovala Bedřicha Smetanu k vytvoření opery Čertova stěna (1882). A dnes od 21.30 hodin se vám nabízí jedinečná příležitost poslechnout si ji přímo na Čertově stěně v podání pěvkyně Ludmily Vernerové.

Parkoviště naleznete u silnice kousek nad Vyšším Brodem směrem k Loučovicím. V jeho blízkosti se nad údolím vypíná více než 30 metrů vysoká skála nazvaná Čertova kazatelna. Odtud je pěkný pohled do údolí.

Čertova stěna byla vyhlášena přírodní rezervací v roce 1956.