I tu nejzastrčenější budějovickou uličku, ale i minimálně hlavní silnice ve všech jihočeských městech a obcích si mohou od úterka prohlédnout lidé z celého světa na reálných fotografiích.
Ty během uplynulého roku pro funkci Street View na mapách Google v celém regionu pořizovala auta vybavená speciální snímací technikou. Výsledkem je rozhled na všechny strany. Člověk si tak může na počítači důkladně prohlédnout lokalitu, kam míří. Řidiči zase službu, která je i součástí navigace, ocení při orientaci na neznámých křižovatkách.
I většina těch, kdo se na jihu Čech vyznají, si ale série fotografií s nadšením prohlížejí. Na snímcích poznávají sami sebe, své sousedy a známé. „Našla jsem tam neteř v kočárku u sestry na zahradě," reagovala Ivana Rakouská z Budějovic.
Jiní kontrolují, zda měli v době pořizování záběrů umytá okna a posečené zahrady. Všude tam Google v omezené míře vidí. „Když jsem si loni v Deníku přečetla, že bude v Budějovicích to zvláštní auto fotit, dala jsem si záležet na zalévání kytek, abych neměla na webu ostudu. Výsledek je skvělý, skrz okna k nám domů vidět není," pochvaluje si dvaatřicetiletá Eva Freyová.
Novinka mapuje nejen památky a jiná turisticky zajímavá místa, ale usnadňuje lidem orientaci. Kdokoli na světě si může vybrané místo důkladně prohlédnout na reálných snímcích. „Je na nich i poznat, co zrovna kvete mamce na zahradě," směje se Petr Kohl.
Pokud jste přišli snímacímu zařízení do cesty, můžete se dnes na mapách najít. Ovšem vy ani vaše auto na snímcích nebudete příliš k poznání. Po nasnímání se fotografie několik dalších měsíců zpracovávaly speciální technologií, která rozostřuje obličeje lidí tak, aby je nebylo možné identifikovat a ochránilo se jejich soukromí. Technologie zároveň automaticky rozmazává i registrační značky aut.
Funkce Street View umožňuje i dodatečné odstranění snímků. Zcela vymazat se tak na žádost uživatele může nejenom jednotlivec, ale i jeho dítě, auto nebo celý dům. „Každý uživatel může jednoduše označit obrázky k odstranění, které považuje za nevhodné, jednoduchým kliknutím na tlačítko „Nahlásit problém," radí, jak na to, Judita Hrubešová ze společnosti Grayling, která v ČR Google zastupuje.
Postup v takovém případě upřesňuje PR manažerka českého Googlu Janka Zichová: „Pokud uživatel požádá o vymazání domu, reagujeme velmi flexibilně, snímek stáhneme a na mapě Street View zůstane v první chvíli černé místo. Posléze ho nahradí rozostřená fotografie, kterou zpracuje naše speciální technologie."
Stížností a požadavků tohoto typu ale Google zaznamenává jen velmi málo. „V Čechách máme minimální počet žádostí o dodatečné rozmazání nebo odstranění snímku. Naopak, uživatelé nás žádají, abychom je nerozmazávali, což ale vzhledem k ochraně soukromí není možné," říká Janka Zichová.
Její slova potvrzuje i řada Jihočechů. „To auto jsem dokonce loni potkala cestou z nákupu, tak jsem se dneska hned podívala, jestli mě vyfotili. Asi to ale zrovna neměli zapnuté, škoda," komentovala své dojmy z prvního brouzdání městem s počítačovou myší v ruce dvaatřicetiletá Eva Freyová.
Do ulic jihočeských měst hned v první dva dny fungování nové služby nahlédly tisíce lidí. Někteří navzdory rozostřování obličejů a registračních značek poznávali svá auta jako například Lenka Vávrová, jiní dokonce i své přátele a známé. Například Jan Čermák z Dobré Vody u Budějovic poznal svou sousedku. „Sebe jsem sice nenašel, ale krásně jsem si prošel celé Lhenice," pochvaloval si Vladislav Burda.
O tom, že lidé vyrazili v mnoha případech na důkladnou virtuální procházku, svědčí i další z postřehů. Ivanu Rakouskou z Českých Budějovic hodně pobavilo, že byla velká část ulic, které prohlédla, focená na jaře, pak ale přešla do Skuherského ulice, a tam byl najednou sníh. Podobný skok v čase zažili například i návštěvníci Týna nad Vltavou. U kruhovém objezdu za mostem přes Vltavu se zelenají stromy, o pár metrů dál na výjezdu směrem k náměstí vládne zima.
Rozdíly v ročních obdobích má podle Janky Zichové na svědomí fakt, že v Čechách se fotilo hned několikrát. „Některá místa se dokonce fotila opakovaně, aby snímky byly aktuální, například kvůli výstavbě či jiným změnám. Některé fotografie jsme pořizovali v ještě lepší kvalitě," dodává.
Kromě Street View aut se na jihu Čech objevily i speciální Street View tříkolky, které se dostaly i tam, kam auta nemohou. „Tříkolka vyráží do parků, na stezky, do univerzitních kampusů, na sportovní stadiony, ale i na další místa," přibližuje PR manažerka Googlu. „V Čechách tříkolka pořídila snímky v rámci projektu Special collects, který zachycuje zejména památky UNESCO, ale i vybrané zámky, hrady, kláštery, zoologické zahrady a další neobvyklé lokality. V jižních Čechách tříkolky navštívily perlu selského baroka – osadu Holašovice," dodává Zichová.
Jan Jílek, starosta Jankova, pod který Holašovice spadají, novou službu uvítal: „Zástupce Googlu přímo z USA mě oslovil v loňském roce s tím, že zde budou chtít fotit. Ještě jsem se nestihl podívat, ale určitě tuto novou možnost vítám a myslím, že je to velmi užitečná služba," řekl starosta.
Architekt Mirek Vodák, který stojí také za blogem CBArchitektura, jenž se věnuje zejména problematice rozvoje Budějovic, vidí v aplikaci i jiné možnosti. „Další verze je 3D zobrazení, kde jsou prostorové modely staveb a terénu," řekl. Ta by podle něj mohla sloužit i státní správě, která má obrovské množství dat, která však neumí srozumitelně prezentovat veřejnosti.
„Například územní plán se během příštích několika let pravděpodobně stane skutečným interaktivním časoprostorovým dokumentem namísto ploché mapy," doplnil Mirek Vodák.