V poledne vyšli gymnazisté před školus transparenty, ale ředitel Petr Pícha o tom neměl ani tušení. „Ještě budeme řešit, kdo se stávky zúčastnil a jak řešil omluvenku, protože v té době měli studenti hodinu. Nechceme nikomu upírat právo na názor, ale přeci jen zodpovídáme za bezpečnost studentů a měli bychom o takové akci aspoň vědět,“ podotkl Petr Pícha.

JAKO ZLÝ SEN
Protestu se v kraji připojili žáci nejméně 12 středních škol i studenti Jihočeské univerzity (JU). V Českých Budějovicích se transparenty neobjevily přímo ve školách, neboť tento týden jsou v okrese jarní prázdniny. Na dvě stě lidí se sešlo v Jihočeském divadle.

Akci se rozhodla zorganizovat třiadvacetiletá studentka Filozofické fakulty JU Tereza Novotná, která čelila i poznámkám, že studenty do stávky zmanipulovaly různé politické strany. „Šla jsem do toho dobrovolně, přestože nebylo jednoduché vše zařídit,“ řekla Tereza.

Z divadelního jeviště ke studentům v hledišti promluvil například bývalý rektor Jihočeské univerzity a současný ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer. „Doba je vážná a začíná být zoufalá. Žijeme v absurdním dramatu. Typickým jevem je dvoukolejnost – jdu po ulici, potkávám známé tváře a mám pocit, že to je šťastný život. Na druhou stranu máme v našich mozcích zlý sen, kdy království ovládne zlý drak,“ přirovnal.

OMLUVENKA OD RODIČŮ
V Prachaticích se do protestu Vyjdi ven! zapojila zhruba stovka gymnazistů, asi dvě desítky studentek pedagogické školy a několik dalších Prachatičáků. Bylo na každém, jak se rozhodne. Nezletilí studenti ale potřebovali omluvenku od rodičů. Ředitel prachatického gymnázia Alexandr Zikmund zdůvodnil, že nejde o akci organizovanou školou. „A pokud se chtějí studenti vyreklamovat z vyučování, musejí mít omluvenku. Plnoletí si ji napíší sami, nezletilí musejí požádat rodiče. Takový je standardní postup,“ popsal.

ZAČALI S PŘEDSTIHEM
V Třeboni se vše odehrálo dřív než na ostatních místech. Ředitelka gymnázia Anna Kohoutová vysvětlila: „Nechtěli jsme, aby tím byla narušena výuka. Proto studenti nerespektovali 12. hodinu a dohodli jsme se, že vše zorganizují o velké přestávce,“ objasnila.

V Táboře bylo úderem poledne nejvíce rušno na náměstí T.G.M., kde se sešly zhruba dvě stovky studentů z pěti místních středních škol.

Devětadevadesát studentů Vyšší odborné a Střední průmyslové školy ve Volyni, kteří se k protestu připojili, podpořil učitel Zdeněk Junek. „Nechci, aby museli žít ve státě, kde se udává a kde vládne jedna strana. Přál bych jim život v demokracii, tak jako v posledních 25 letech,“ řekl.