„Zaměstnáváme se otázkou, jak a v čem nás ovlivňuje vzdálenost. K tomu a mnoha dalším společenským tématům se vyjádří i Senta Bergerová," říká umělecký ředitel Brucknerhausu Hans-Joachim Frey. List pak připomíná, že Bergerovou (75), narozenou ve Vídni, zavedla kariéra po bok Franka Sinatry a dalších do Hollywoodu, stejně jako na salcburské Náměstí dómu.

Při zahájení promluví i Heinz Fischer, který v minulých letech festival otevíral jako prezident. „Žádným neznámým v tomto domě při Dunaji není ani Jiří Bělohlávek, který bude letos vyznamenán Čestným prstenem Brucknerhausu," pokračuje deník a dodává, že „Frey ho uctívá jako nesporně jednoho z největších dirigentů současnosti". Při letošním ročníku bude v Linci dirigovat 3. října Českou filharmonii. V Brucknerhausu debutoval v roce 1979.

„Přiblížit se Česku a především českému publiku se Brucknerovy slavnosti pokoušejí také spoluprací s Budějovicemi, partnerským městem Lince," uvádějí OÖN a připomínají, že pouze 90 kilometrů od Lince, jen dobrou hodinku jízdy, je v Budějovicích od 25. srpna do 15. září festival Emmy Destinové. „Kooperace obou přehlídek stále ale vězí v dětských botičkách. To je patrné kromě jiného z toho, že ani letos nejsou u sousedů žádné programy tištěné v němčině a karty lze zakoupit jen přes české internetové stránky nebo na budějovické radnici," informuje linecký list. Připojuje pak kontakty na oba festivaly: www.festival-ed.cz a www.brucknerhaus.at.

Staré lokálky lákají i u sousedů.Zdroj: Deník/reproOživili „muzeální" železnici

Asi 30členná parta nadšenců udržuje dráhu steyrtalského Muzea železnice Rakouské společnosti pro dějiny železnice (ÖGEG). Vede ji 59letý Harald Süß ze St. Marienu. Je zaměstnán u Rakouských drah pro zvláštní transporty nákladů, ale historické „mašinky" se mu staly celoživotním hobby. Také jemu dnes 28letému synovi, který lokomotivu na trati vede jako strojvedoucí. Na starých strojích je prý vzrušující technický stav padesátých a šedesátých let. „U starých parních lokomotiv je na rozdíl od moderních vlaků ještě vidět přenos síly," říká.

U nich si to nenechává ujít asi 20 000 cestujících ročně. Kromě provozu o adventu jsou nejfrekventovanější prázdninové měsíce. Cestující vychutnávají nejen romantické pocity ve starých soupravách s jídelními vozy, ale i krajinu údolí Steyru. Trasa do Grünburgu měří 17 kilometrů a má osm zastávek. Před Waldneukirchenem vede přes 80 metrů dlouhý most.

Provoz je od června do září v sobotu a v neděli, kromě toho i jízdy na objednávku, například při podnikových výletech či oslavách narozenin. U tratě se už konaly i oficiální svatby – u nádraží Pergern v lese obce Garstenu.

OÖN připomněly, že státní dráhy v roce 1982 zastavily provoz úzkokolejky (760 mm) na trati 55 km mezi Garstenem a Klausem s odbočkou do Bad Hallu. Od roku 1985 provozuje 17lkilometrový úsek ÖGEG.

Víc berou drogy

Loni bylo v Rakousku šetřeno téměř 33 000 oznámených drogových deliktů, rekordně nejvíc za posledních deset let, o téměř devět procent víc než předloni. Více než třetina obviněných jsou cizinci, uvedly OÖN. Největší podíl z nich mají Nigerijci, soustřeďující se na Vídeň, po nich Němci, Srbové a Turci. Narkoscéně v Tyrolích dominují Maročané.

Drogoví pátrači zajistili loni téměř 120 kilogramů kokainu, rok předtím „jen" 31 kg. Hodnota zabavených drog na černém trhu se meziročně zvýšila z 18 na 28 milionů eur.

V Horních Rakousích zaznamenali jen lehký nárůst trestních oznámení, o 0,7 procenta. Konopí a pervitin jsou tamními delikventy často získávány v Čechách, stále častěji také přes internet.

Keltská Hala paní roste do výšky.Zdroj: Deník/reproKeltská „hala" roste

Na stavbě „Haly paní" ve skanzenu v Mitterkirchenu „vyrostly" masivní dubové pilíře, které poprvé naznačují, jak velký objekt bude, píší OÖN. Jak i náš list opakovaně informoval, jde o 21. budovu keltské vesničky.

Na projektu pracoval týdny tým vídeňského archeologa Wolfganga Lobissera. Deset týdnů trvalo jen zpracování hranatých pilířů z kulatiny pomocí pouze prehistorických nástrojů. „To trvalo zhruba stokrát déle než na moderní pile," míní Lobisser. Nyní jsou na sloupy umisťovány příčné trámy krovu. I to stojí mnoho hodin práce, takže oslava glajchy prý pravděpodobně letos nebude. I tak má ale tým radost z toho, že teď už je za ním „něco" vidět…

Prodejce dronů Unholzer z Pasova.Zdroj: Deník/repro PNPZabíjejí letecké modelářství?

„Návrh ministra dopravy Alexandera Dobrindta pokládám za špatný aprílový vtip," říká v PNP rozzlobený Alois Unholzer (na snímku), který má v Pasově obchod mimo jiné s leteckými modely a drony. Tvrdí, že dosavadní předpisy absolutně stačí, avízovaná změna by prý letecké modelářství v Německu zabila (a tím z velké části i jeho obchod, píše list).

Po opakovaných nehodách s drony oznámilo spolkové ministerstvo dopravy na webu (pro-modellflug.de) plán, že privátní osoby v budoucnu nebudou smět vodit dálkově ovládané modely výše než do sto metrů. Podle Unholzera se omezení výšky pro mnoho modelářů rovná zákazu létání. Například stoupavé proudy, na které jsou mnozí odkázáni, jsou jen výš…

Unholzer prodává měsíčně pět až deset dronů pro dospělé v ceně 500 až 3000 eur. Poptávka léta stoupá. K jeho zákazníkům patří vedle privátních osob znalci z dopravy, novináři, stavební firmy, architekti, dokonce myslivci a zemědělci k lepšímu zjištění rozsahu škod na jejich porostech. Zájem projevují i hasiči a civilní ochrana.

„Alois Unholzer se ovšem rozčiluje nejen nad plány ministerstva dopravy, ale i nad ,šílenci´, kteří například nechávají vzlétat své drony z vyhlídkové plošiny nad mnichovské letiště," pokračuje PNP. „Proto také podporuje návrh, podle něhož by mohly létat jen drony s registrovaným čipem, který zaznamenává i místo startu. Je přesvědčen, že by to stačilo k zabránění nelegálním aktivitám."

K užívání dronů jako leteckých modelů pro hobby jsou podle něho pravidla jednoduchá – uživatel samozřejmě nesmí přístroj vodit někam, kde by ohrožoval jiné, a musí jej za letu stále vidět. Pokud ale drony slouží k podnikatelským účelům, třeba i k pořizování fotografií a videí k prodeji, potřebuje uživatel povolení leteckého úřadu a musí o letu předem informovat policii v místě. Kromě toho je samozřejmě nezbytné ctít privátní sféru spoluobčanů. Tato pravidla jsou podle tiskové mluvčí pasovské policie Alexandry Lachhammerové také skutečně dodržována – neměli v souvislosti s drony žádnou stížnost nebo dotaz.

Nebezpečný sumec?

„Se zraněními na stehně se vrátila minulý týden mladá žena z poledního koupání v rybníku v rekreační oblasti Kößnach/Friedenhain u Straubingu. Na stehně má z boku rudé šrámy. Zkušená plavkyně uvedla, že byla uprostřed nádrže napadena sumcem," píše PNP. Okresní spolek rybářů ve Straubingu, který má rybník v pronájmu, událost konzultoval s dolnobavorskými odbornými orgány. „Jak předseda spolku Reinhold Maier PNP potvrdil, podle expertů šlo skutečně o kousnutí sumce," píše deník. Poškozená chce zůstat anonymní, ale varovat ostatní koupající se, uzavřel.

Elektrokola k zapůjčení

Ve Zwieselu a okolí mají turisté možnost zapůjčit si elektrokolo a krajinu poznávat pohodlněji, informuje PNP. K propagaci novinky inicioval Florian Hollmann, provozovatel vleku na Glasberg, první e-bike festival v Bavorském lese tuto sobotu a neděli ve sportovním areálu Glasberg ve Zwieselu. Na organizaci spolupracují i další firmy činné v branži. V programu jsou i túry na elektrokolech s průvodcem, noční vyjížďka, ukázky jízdy na segwayích či soutěž v lukostřelbě. Začátek bude v sobotu v 10 hodin „bílou grilovací klobásou k snídaní".

Za humny je přehlídka alpských rohů.Zdroj: Deník/repro PNPZabučí 300 alpských rohů

Tradičně poslední neděli v srpnu se v Allgäu scházejí trubači na alpské rohy. Letos jejich sraz pořádá vlastenecký spolek v Nesselwangu. Sjede se 33 skupin z Allgäu, Rakouska a Švýcarska. Sraz začne ranní troubení alpských rohů v šest hodin. Po bohoslužbě a hudebním budíčku se od oběda budou představovat jednotlivé skupiny. Na závěr zahraje společný chór. Allgäuské setkání hráčů na tento nástroj se koná už 58 let, dodávají PNP.

Pouliční klavíry i u sousedů

Klavír na ulici, atrakce i v Mnichově.Zdroj: Deník/repro PNPNáměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích není samo. „Play Me, I'm Yours", s touto výzvou budou stát v září opět klavíry k dispozici k zahrání si komukoliv na 17 veřejných místech v Mnichově. Podle zprávy pasovského deníku PNP jde o nástroje, které k tomuto účelu připravili umělci, řemeslníci a skupiny mládeže. „Při mezinárodním uměleckém a kulturním projektu Play Me, I'm Yours Luke Jerramyho už bylo od roku 2008 umístěno ve více než 50 městech celého světa přes 1500 pián," dodal list. A na jeho facebooku jeden čtenář ke zprávě dodal: A kdo přinese křeslo, housle a sbor?!

Bravíčko přišlo do let

Časopis pro mládež Bravo vyšel poprvé 26. srpna 1956, tehdy ještě s Marilyn Monroe na obálce, píše PNP. Nejnovější vydání zase zdobí Die Lochis, „youtubové" hvězdy dneška. „Hvězdy ze sociálních médií jsou idoly dnešní generace čtenářů Bravo," potvrzuje šéfredaktorka Nadine Nordmannová. „Mezi Top 20 u nich nejoblíbenějších je šest z youtube, superstar Bibi dokonce aktuálně na druhém místě." Bravo dnes vychází v nákladu něco přes 130 000 výtisků a jen každý druhý týden. Jen v minulých třech letech náklad poklesl o více než 100 000 prodaných kusů. V roce 1998 prodával ještě 970 000 exemplářů.

„V dobách před facebookem, twitterem a instagramem musel fanoušek číst Bravo, aby věděl, co je kolem jeho oblíbených hvězd nového. Dnes je to samozřejmě úplně jiné, protože hvězdy jsou samy velmi aktivní. Justin Bieber, Miley Cyrus, Rihanna či fotbalisté informují i vícekrát denně přes sociální média, co právě dělají," řekl předchůdce Nordmannové Alexander Gernandt.