Portrét, na kterém se herec Roman Luknár tváří dost divoce, vznikl u ní v bytě kolem čtvrté hodiny ranní. Právě na tento snímek je nejvíc hrdá Andrea Kerestešová, známá ze seriálu Vyprávěj, jež své fotografie vystavuje do 1. března v českobudějovickém Café klubu Slavie. Mladá herečka se tak díky Dnům slovenské kultury po více než šesti letech vrátila na jih Čech, kde natáčela svůj první film, Rafťáky.

Jako dítě sice nikdy nefotila, ale chodila do uměleckých škol, kreslila a malovala, takže k obrazu jako takovému měla vždy blízko. „Baví mě, že nemusím používat slova, každý si je může vytvořit sám. To je pro mě velmi inspirující: jsem za foťákem a snažím se zachytit okamžik, který chci," říká 28letá herečka.

Naplno začala fotit před pěti lety v Indii. Tam si uvědomila, že focení je pro ni velká relaxace. Objektivem zaznamenává hlavně tváře. „Památky jsou krásné, ale mě zajímají lidé. Když se nudím nebo mám špatnou náladu, chodím po Praze a fotím," popisuje.

První snímek z vystavené kolekce pořídila s hercem Jiřím Ployharem, na dalších má Hanu Vagnerovou nebo Romana Vojtka. Není zrovna technický typ, takže třeba světla jí dávala ze začátku zabrat. Její objekty musely být trpělivé, často totiž opustila původní představu.

Slovenská herečka známá ze seriálu Vyprávěj vystavuje své snímky v Café klubu Slavie. Portrétovala Romana Vojtka i Hanu Vagnerovou

„Všechny, kteří jsou na fotkách, znám osobně moc dobře, proto i první výstava byla taková, že jsem oslovovala je, protože jsem potřebovala, aby oni důvěřovali mně, já jim a abychom to vytvořili bez újmy na zdraví," usmívá se.

Jejím nejmilejším úlovkem je portrét Romana Luknára. Nesmírně si ho váží jako člověka i hereckého profesionála. Poznali se, když na Slovensku natáčeli seriál Zlomok sekundy. Zpočátku cítila „šílený" respekt, ale porozuměli si a teď mají vztah táta – dcera.

„Dával mi životní moudra a doteď k němu mám obrovskou důvěru. Scházíme se pokaždé, když přijede natáčet do Prahy," říká Kerestešová. Právě tak se zrodila i fotografie. S partou kamarádů šli na víno. Původně si s ním chtěla domluvit termín na jindy, ale přespával u ní v bytě, a když přišla půlnoc, zeptala se ho: „Romane, mohli bychom to vyfotit teď? Fotka vznikla kolem čtvrté ráno. Měl velkou výdrž," směje se s tím, že někteří její kolegové se ovšem dost divili, když se na ně obrátila.

Do Café klubu Slavie přivezla také autoportrét. Objímá na něm svého kocoura Kvíka, kterého si vzala z útulku, když mu byly sotva dva měsíce. Prožívala tehdy náročné období: začala točit Vyprávěj, byla sama, cítila se opuštěná. „A zvíře mi strašně pomohlo, je moje srdeční záležitost, máme spolu neuvěřitelný vztah, což všichni v mém okolí ví. Proto jsem ho chtěla na fotku. Na stylizovaném focení je pro mě vždy nejdůležitější, co chci vyjádřit, a koho sehnat: je to propojení dvou lidí," vysvětluje herečka, která si své 'modely' sama líčila ii  nasvěcovala.

Slovenská herečka známá ze seriálu Vyprávěj vystavuje své snímky v Café klubu Slavie. Portrétovala Romana Vojtka i Hanu VagnerovouZatím posledním portrétem je Michal Motyčka, zpěvák skupiny NiceLand. Ten se zprvu bránil, nemá fotografování rád. Ani jednou se také neusmál. „Je to  snad jediná fotka totálně bez výrazu, ale to je přesně on. Je neuvěřitelně talentovaný, vyznává styl emo a je hrozně depkoidní, těžký introvert," podotýká.

Nyní již připravuje druhou výstavu na téma dualita a kontrast. Dala jí pracovní název Syndrom aneb Mezi nebem a zemí. Jasné motivy: dobro a zlo, černá a bílá, stáří a mládí. Trochu jí pomáhá partner, výtvarník a muzikant. „Jsme spolu tři měsíce, ale hodně intenzivně, naše světy jsou propojené, shání mi rekvizity, staré rámy a obrazy, často mu navíc něco ukradnu. A hlavně pomáhá tím, že je," líčí herečka.

Do jižních Čech se tento týden vrátila ráda. České Budějovice sice nezná, ale velmi ráda vzpomíná na Český Krumlov. Právě tam totiž natáčela svůj první film, komedii Rafťáci s Jiřím Mádlem a Vojtěchem Kotkem. „Na to nikdy nezapomenu. Byli jsme tam snad měsíc, banda mladých lidí, trajdali jsme po městě. Mám k němu silnou citovou vazbu."