Podstoupila devět operací, čtyři měsíce rehabilitace a třikrát týdně dochází k ambulantnímu ošetřování. „Od svého největšího přání je ale vzdálena ještě nejméně pět dalších operací – vypadat zhruba jako dřív," uvádí list.

A má ještě jedno přání -  pravidelně se stýkat se svými čtyřmi dětmi. Ty jsou ale pro ni daleko, každé žije v jiném městě, mají vlastní rodiny, děti a málo času. „Sonja Exlová už opět může řídit, ale nemá auto. Kvůli její nefunkční paži by navíc muselo být s automatikou – a ne moc staré, protože na opravy důchodkyně se 660 eury penze nemá peníze, ty padnou na nájem. Nad vodou ji udržuje jen záloha pojištovny na bolestné a výnos dárcovských akcí," popisuje PNP. Viník nehody se jí dodnes neohlásil a neřekl ani, že lituje. Její právník ho teď chce žalovat o náhradu nemajetkové újmy.

Teď se paní Soně zjevil po zpěvákovi další „anděl", pokračuje list. „Přijela za ní 80letá Elisabeth B. z Pasova a předala jí jako zcela nečekaný dárek 5000 eur,  které pracně uspořila z důchodu. Ty můžete použít na to auto, snad najdete prodejce se srdcem, který vám udělá cenu, řekla jí. K penězům přidala malého andílka, aby ji ochraňoval a všechno šlo dál dobře. Věřící katolička, která jednala z čisté lásky k bližnímu, nechce říci pro noviny své příjmení, natož pak nechat se vyfotografovat. ,Nejde přece o mne,´ brání se…"

Ozáření divočáci

„Nukleární katastrofa v Černobylu se stala před 28 lety, ale bavorská půda jí dál trpí, hlavně v lesích," píše PNP. Především černá je pořád ještě vysoce radioaktivní. „Loni jsme museli 3327 divokých prasat stáhnout z trhu, protože jejich ozáření překračovalo povolený limit,"  říká Helmut Rummel.

Od loňského dubna zkoumá radiační zátěž divočáků v celém Bavorsku. Shromáždil už data z 58 okresů a částečně je zveřejnil na stránkách institutu životního prostředí v Mnichově. „Celkově vykázalo 140 měření hodnoty před 10 000 Becquerelů (Bq) na kilogram masa. Přípustná hranice je 600 Bq/kg. Bavorsko Rummel označuje za ,flekatý koberec´ - tam, kde po Černobylu pršelo, je dodnes v lesní půdě velmi mnoho Cesia-137," uvádí PNP. Že se ozáření udrží tak dlouho a takto vysoké, tehdy sotva někdo tušil, dodává.

Svou prací svým způsobem supluje práci vlády. Ministerstvo životního prostředí totiž zveřejňuje pouze výsledky namátkových kontrol, které loni byly provedeny u pouhých 74 prasat. Navíc podle mluvčí zemského úřadu pro životní prostředí Julie Schmidové nesmějí být „z důvodu ochrany dat" zveřejňovány žádné přesné hodnoty…

Při pokusu o rekord.„Procházka" pro Guinnesse

S novým světovým rekordem v chůzi po tzv. „slackline", pásce úzké 2-5 centimetrů, se z jihočínského Yangshuo vrátil 23letý Alexander Schulz z Rosenheimu. „Ve stometrové výšce přešel 375 metrů mezi dvěma skalisky," uvádí PNP.

V Říši středu strávil pět týdnů. „Nejprve jsme si museli cestu k místu pokusu prosekat mačetami," vypráví. „Zakládání pásky stálo hodně nervů, stále znovu se nám zachycovala v džungli." Možnost nezdaru projektu byla trvale přítomná. Když pak přípravy dokončili, začalo zlobit počasí, chůzi po volně zavěšené pásce znemožňovaly silný vítr a déšť. Až do 19. listopadu, kdy Schulz za 40 minut došel do vysněného cíle. Dosavadní slacklinový rekord překonal o 70 metrů.

Kreativní Linec

Generální ředitelka UNESCO Irina Boková informovala starostu Lince Klause Lugera oficiálně o přijetí města k 1. prosinci do mezinárodní sítě UNESCO „Creative Cities" (UCCN). „Tím se Linec zařadil k místům na celém světě, obzvlášť orientovaným na budoucnost," uvádí deník OÖN. Titul City of Media Arts nyní drží Enghien-les-Bains, Lyon (Francie), Sapporo (Japonsko) a od prosince Dakar (Senegal), Gwangju (Korea), Tel Aviv-Yafo (Izrael) a York (Británie).

Do těchto sítí UNESCO v sedmi oborech – literatuře, filmu, hudby, lidového umění, designu, médií a gastronomie - se nově zařadilo 28 měst 19 zemí. Pro zajímavost, v oblasti filmu jsou tam Bradford, Sydney a nově korejský Busan, irský Galway a Sofia, „městy gastronomie"
jsou Chengdu (Čína), Jeonju (Již. Korea), Östersund,  Popayan (Kolumbie), Zahlé (Libanon)
a nově Florianopolis (Braz.), Shunde (Čína) a Tsuruoka (Jap.).¨

Za kolik se spí

Nejdražší noci tráví turisté v New Yorku – za jednu zaplatí v průměru 198 eur, napsaly OÖN.  Průzkum GoEuro zahrnul přes 60 000 ubytování od privátů přes hostely po pětihvězdičkové hotely ve 150 městech. Innsbruck s průměrem 77 eur skončil na 34. místě, Vídeň se 64 eury na 64. místě. Stý je Berlín s průměrem 51 eur. K nejdražším vedle NY patří St. Moritz 147 eur, Macao 135, Miami 134, Nassau 120, Boston 118, Benátky 117, Dubai 114, San Francisco 113 a Monte Carlo 107 eur. Nejlevnější jsou naopak Tirana s 26 eury, tuniský Hammamet a Sofia 28, Káhira 30, Antalya, Bangkok a Bukurešť 31, Varšava, Bělehrad, Šanghaj a Kyjev 33. 84. je Moskva s 55 eury, 110. Praha 48, 135. Bratislava 36. Praha je 14. v ceně hostelů 18 eur.