„Jako Jihočechovi mi vždycky na srdci ležela kvalita vody v našich krásných rybnících, které postupně začaly zelenat,“ uvedl poslanec a místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), který inicioval pracovní skupinu usilující o nápravu. Cílem bylo zjistit zdroje fosforu, který se ukládá na dně rybníků, a jak jej dále využít v zemědělství. „Musí následovat i nutné změny v legislativě, takže jednáme se zástupci ministerstev životního prostředí i zemědělství,“ říká poslanec s tím, že náprava potrvá několik let a přesáhne tak volební období.

Studie prokázala, že do nádrže Orlík ročně pronikne přes 300 tun fosforu, hlavně řekou Lužnice (129 tun ročně). V jejím povodí je nejvíce rybníků včetně největšího středoevropského rybníku Rožmberk. „Kvalita Lužnice významně negativně ovlivňuje Rožmberk, který představuje největší emisní zdroj fosforu v povodí Vodní nádrže Orlík,“ přitakává Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy a pokračuje, že se problémem začali zabývat už v roce 2009. Nejvíc škodí stará zátěž v sedimentech, tvořená fosforem uloženým ještě z dob velkochovu prasat, a současné emise pocházející z odpadních vod odlehčovaných z kanalizace Třeboně.

Na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích v sobotu 10. června do domu místního zmrzlináře narazilo osobní auto. Foto: archiv Dušan Breicha
Štěstí v neštěstí zažil zmrzlinář z Budějovic, do domu mu narazilo auto

Za přísun živin, hlavně fosforu, mohou z 50 procent obce a města se svými čistírnami odpadních vod či kvůli jejich absenci, skoro 30 procent přichází z rybníků a 20 % ze splachů zemědělské půdy a z další činnosti. Sediment se vytěží mokrou nebo levnější suchou cestou před výlovem nebo po něm a uloží v nádržích, kde je nachystán na další využití. Velký zájem o něj ale není.

Humus jako šance

„Zásoba fosforu, ale i dusíku a organických látek v sedimentu, který z rybníků odstraňujeme, je potenciálně cenná pro další využití v zemědělství,“ pokračuje Petr Kubala. Zdůrazňuje s ostatními, že celosvětové zásoby fosforu se odhadují ještě na 50 až 70 let, než budou zcela vyčerpány a hrozí tedy nedostatek fosfátových hnojiv. Jejich nedostatek vnímá i Jan Bartošek, který připomíná, že kvůli válce v Ukrajině cena hnojiv stoupla, protože se vyrábějí v Rusku. Rybářství Třeboň nyní spolupracuje s firmou Rašelina Soběslav, využívající kompost jako vstupní surovinu do substrátu, který vyrábí a dodává na trh.

V září 2021 provedlo Povodí Vltavy s Rybářstvím Třeboň průzkum sedimentů v Rožmberku. „Zjistili jsme, že se v něm nachází 670 000 kubíků sedimentu, který obsahuje 264 tun fosforu,“ přidává se předseda představenstva Rybářství Třeboň Jan Hůda. „Sediment je příležitostí pro nové využití v zemědělství.“ S ním souhlasí i Jan Bartošek. „Recyklace fosforu s rybničním bahnem na zemědělskou půdu je třeba podporovat a dále rozvíjet, jako to dělali naši předkové,“ říká poslanec s tím, že sediment nepřináší okamžitý efekt jako průmyslová hnojiva, ale dlouhodobý, neboť obsahuje živiny a organický materiál. „Zemědělci ušetří prostředky za hnojiva, a humus v sedimentu dokáže zadržet vodu i živiny v půdě. Musíme se pokusit změnit legislativu, aby šli zemědělci tímto směrem, správně nastavit dotační tituly a posílit čistírny v obcích a městech. Dnes jsou např. limity fosforu jen doporučované, nikoliv závazné, “ dodává.

Zaostřeno na Lipno

„Zatím ale nejsou zemědělci motivováni, aby si takzvané bahno z rybníků odebírali,“ vysvětluje Josef Malecha z Rybářství Třeboň. „Narážíme na legislativní předpisy a normy, které tuhle možnost komplikují,“ dodává s tím, že je potřeba zajistit finanční i legislativní podporu pro zemědělce, jež budou z rybníků vytěžený sediment s fosforem, považovaný dosud za odpad, na polích využívat.

Milan Vlášek z Odboru životního prostředí, zemědělství a lesnictví Krajského úřadu doplnil, že obdobná studie se chystá i ohledně Lipna a výsledky budou do tří let. „Na kvalitu Lipna mají spíš vliv zemědělství a lesní hospodářství než čistírny nebo rybníky, které kolem nejsou,“ myslí si.

Alšova jihočeská galerie představí tvorbu světově proslulého švýcarského umělce HR Gigera. Výstava nazvaná Metamorphoses bude dosud největší výstavou realizovanou ve střední Evropě.
Vetřelec obsadil Alšovu jihočeskou galerii. Největší výstava HR Gigera začíná

Filip Čejka ze společnosti Sweco uvedl, že v rámci Povodí Vltavy, mající rozlohu 12 000 km čtverečních, je takřka 500 čističek odpadních vod a 15 000 rybníků, kde se ročně uchytí 400 tun fosforu, z nichž přes 300 tun skončí v Orlíku. Zde napomáhají výskytu sinic a řas k zármutku rybářů a rekreantů, kteří zdejší hladinu a okolní břehy rádi využívají k aktivnímu odpočinku.