Do projektu se zapojila také strakonická Šmidingerova knihovna, která se zaměřila na podporu čtenářství. A to především na práci s předškolními dětmi a jejich rodinami. „Na dětském oddělení jsou připravené dvě akce. První pod názvem Týden s Ondřejem Sekorou, ta potrvá do soboty 7. října. „Pro děti jsou připraveny omalovánky se známými postavičkami z jeho tvorby a křížovky, vše je doplněné výstavou. Nechybí ani dětmi oblíbený tradiční čtenářský příběh. Témata pro tento týden jsou: Jak se beruška chtěla vdávat, Ferda mravenec toužil studovat a brouk Pytlík se chtěl stát ředitelem knihovny,“ přiblížila program pracovnice knihovny Ivana Jonová.

Dalším z projektů tohoto výjimečného týdne je seznámení seniorů s prací na počítači. Kurzy počítačové gramotnosti jsou na programu ve středu 3. října.

Šmidingerova knihovna je krajskou pobočkou knihovny Karla Emanuela Macana v Praze, která je orientována na nevidomé čtenáře. Další akce s názvem Prevítem snadno a rychle je pojmenována podle knihy Simona Bretta. Ukázky z jeho humorných knih budou na programu 3. října od 9 hodin. „ Máme kolem sto šedesáti stálých nevidomých čtenářů. Často přicházejí v doprovodu svých blízkých, anebo se svým psem. Snažíme se je s pomocí dobrých literárních ukázek pobavit, “ řekla vedoucí oddělení čítárny Jaroslava Vokáčová.

Hned následující den je ve společenském sálu připravena přednáška přírodovědce Josefa Šindeláře s názvem Příroda Středomoří. Celou akci doplňují dva krátké autorské filmy k tématu. Ve čtvrtek 5. října se v prostorách společenského sálu uskuteční také přednáška PhDr. Miroslava Žitného Od cechovních dílen k továrnám a Tradice textilní výroby ve Strakonicích, ve spolupráci s Muzeem středního Pootaví.

Děti si mohou v pátek 5. října zahrát na knihovníka. Staň se knihovníkem! Malí čtenáři si sami vyberou knihu, najdou ji v katalogu podle vlastních indicií a zapíší na své konto. „Možná by se mohli i vzájemně obsloužit. Uvidíme, jak velká tu bude mela. Tato akce vyvolá zájem nejen u nejmenších návštěvníků, ale líbí se i náctiletým čtenářům,“ doplnila nápad Ivana Jonová. Třináctiletá Blanka Solařová se zasnila: „Nejraději čtu fantazii. Určitě si zkusím roli knihovnice. Baví mě být obklopená knížkami. Doma jich má asi dvacet a všechny už jsem přečetla.“

Profesionálních knihoven je na Strakonicku deset a sedmdesát obecních. Počet výpůjček ze všech knihoven a tedy i všech knihovních jednotek je 504 167. Registrováno mají 9458 stálých uživatelů. Za rok jejich služeb využije 265 203 lidí.