S nápadem uspořádat akci přišel sušický občan, hudební skladatel Daniel Čámský: „Sušice mi připadá dost kulturně ´hluchá´, přemýšlel jsem proto, jak uspořádat pěknou akci a pokud možno zadarmo. Při organizaci jsem využil svých pracovních kontaktů k tomu, abych do Sušice přivedl kvalitní profesionální lektory – herce a hudebníky.“ A zrodil se nápad uspořádat divadelní workshop. „Během týdne se mohli amatérští dobrovolníci zúčastnit výukového programu základních divadelních disciplín,“ vysvětlil Čámský, „vyvrcholením jejich týdenní práce na pódiu ostrova Santos v Sušici.“ Podle informací pořadatelů program celé akce přijeli obohatit i profesionálové z 11 zemí světa, mezi nimi byla například Chile, Indie a Estonsko.

„Do akce jsem se přihlásila, hned jak jsem se o ní dozvěděla,“ řekla studentka sušického gymnázia Lucie Kalivodová, za týden jsme museli nastudovat hru s názvem Bitva na kopci. Byla to dřina, zkoušeli jsme denně minimálně devět hodin a někdy i do půlnoci,“ popsala divadelní zkoušky Lucie, která si zahrála ve hře hysterickou dívku Lucinku.

„To, že za sedm dní dokázali nastudovat hru opravdu dobře, potvrdila i reakce publika, která představení ocenila opravdu dlouhou děkovačkou,“ popsal zážitek z akce jeden z pořadatelů Michal Malina. „ Z celé akce a zejména z představení jsem byl nadšen a byl bych rád, kdyby se stala do budoucna pro sušické léto tradicí,“ neskrýval svou spokojenost s kulturním zážitkem starosta Sušice Petr Mottl.