Už od časného sobotního rána se u vchodu českobudějovického Kulturního domu Metropol houfovali mladí i věkově starších zpěváci a zpěvačky, kteří se rozhodli jít se svým hlasem na trh, zazpívat jednu sloku a jeden refrén dle výběru bez hudebního doprovodu, a užít si svých pár vteřin úspěchu, nebo smutku.

Krutý, ale poctivý ortel porotců

Z přihlášených 525 účastníků vybrala nekompromisní porota do druhého nedělního kola hrstku šedesáti sedmi nejlepších. O jejich dalších osudech přijela včera rozhodovat známá „popravčí dvojka“ Osvaldová, Soukup; trojici porotců, kterou soutěžící přivítali burácejícím aplausem, doplnil porotce-nováček Petr Janda.


„Mě vždycky trochu mrazí z toho, jak nám před začátkem tleskáte, protože když se tak na vás dívám, uvědomte si, že vás zůstane maximálně tak deset. Snažím se nikomu neublížit, každému pomoct, přesto je to nakonec kruté a mám z toho špatné spaní. Ale nebojte se, jděte do toho na plný pecky,“ řekl na úvod frontman skupiny Olympic.


Našemu Deníku Petr Janda prozradil, že je mu líto těch, které přihlásila maminka, babička nebo brácha a nebyli dostatečně soudní, aby nepřipravili svým bližním někdy velmi hluboké zklamání. „My pak působíme jako porota velice hloupě a žehlíme problémy, na které si zadělala rodina sama. Ti lidé jsou nervózní, nedokážou se soustředit na výkon, mají na to hrozně málo času. Kolikrát si dají špatně tóninu a pak to nevyzní, takže to působí špatným dojmem. Jsme poctivá porota a snažíme se poznat, jestli v tom všem nějaký talent nebo faktor navíc je, “dodal.

Padala tetě a strejdům čelist?

Zkušená porotkyně dvou řad soutěže Česko hledá Super Star Gabriela Osvaldová odlehčila napjatou atmosféru v přípravném sále: „Není třeba mít žádnou trému, tady máte v podstatě dva strejdy a vedle nich stojí taková jedna teta. Hlavně si tento den pěkně užijte. Nezačínejte s hlasovými indispozicemi a nachlazeními. Vy tam zkrátka přijdete a zazpíváte to tak, že strejdům s tetou spadne čelist.“ Na otázku, zda bude přísná, uvedla, že podle toho, jak si kdo zaslouží. „Já si vás vážím, protože to není jednoduché předstoupit před kamery a před nás tři, takže vám všem moc držím palce, ať vám to vyjde,“ povzbudil účinkující zkušený porotce pěveckých soutěží Ondřej Soukup a mohlo se začít.


První desítka se připravuje k vystoupení, v rohu sálu někdo zkouší refrén, několik singl statečných sedí a v duchu opakuje si nebo čte text připravené písničky, ostatní schovávají nervozitu v živé debatě uprostřed skupinky přátel a známých. Jednou z nich je patnáctiletá studentka z Českých Budějovic Jana Titlová. „Já chtěla pořád do soutěže, když mi bylo dvanáct nebo třináct, to jsem ale ještě nemohla. Letos už jsem ani nechtěla. Abych to zkusila, mě postrčila rodina a kamarádi. Včera mi porota řekla, že mi dá druhou šanci. Odpoledne volal porotce z castingu, že mě berou. Zpěv mě baví odmala, teď chodím na pop-zpěv do hudební školy Yamaha k panu učiteli Maršíkovi, který tady taky bude zpívat ,“ prozradila Jana a dodala, že před porotu předstoupí se songy Srdcotepec od Anety Langerové a Ironic Alanis Morisette.

Dostal je vlastní písničkou

Vtom opouští neúprosné jeviště s úsměvem na rtech a jasným vítězným gestem jeden z vítězů druhého kola. “Měl jsem připravenou hymnu Vency Hrabini z filmu Dobří holubi se vracejí, ale tou jsem nezačal, protože jsem ji dal jako první včera a porotci byli na vážkách. Pak jsem je udělal s písničkou Viděl jsem rybník v jednom Žáru, kterou jsme složili s kapelou v devadesátém šestém roce. Tou jsem začal dneska. Janda byl hned pro, Osvaldová, že to nechá na manžela, který chtěl slyšet ještě jinou. Tak jsem zazpíval tu hymnu“ neskrýval radost z postupu osmatřicetiletý člen bývalé českobudějovické kapely Peprmint Twist Josef Dvořák. „Přihlásil jsem se, protože soutěž je neomezená věkem. Jasně, že bych konečně chtěl v životě něčeho dosáhnout, ale všechno může být jinak. Je to o tom to zkusit,“ uzavřel Josef, který bude po novém roce jako jeden ze sedmnácti vítězů krajského kola bojovat za jižní Čechy v semifinálovém klání.


Odtud budou nominovaní čtyři nejlepší do samotného finále soutěže, kde čeká v červnu 2008 na X Factor vítěze kromě kontraktu na vlastní album také finanční prémie milion korun.