Jak ses ke zpívání a hraní dostal?
Do pěveckého sboru jsem začal chodit v pěti letech. Na zobcovou flétnu hraji od první třídy a na sólový zpěv od druhé. Vše to bylo v Základní umělecké škole ve Vodňanech. Od třetí třídy jsem si ještě přibral klavír. Pak jsem se dostal do hudební soutěže pro školy, kterou pořádala strakonická Yamaha a podařilo se mi dostat až do celostátního kola, kde jsem skončil třetí. V této škole jsem se pak souběžně, až do loňského roku, učil zpěv.

Takže přes týden hudba, a co o víkendu?
Zase hudba. O víkendu nacvičujeme skladby pro naše flétnové trio nebo kvarteto. S tím pak vyjíždíme na soutěže.

Říkáš, že jezdíte na soutěže. Míváš vůbec trému?
Dříve jsem ji ani nemíval, nebo jsem ji nevnímal. Teď ji mívám podle toho, jak velká konkurence na soutěž přijede. Protože jsem většinou získával prvenství, a to je teď pro mě zavazující. Během soutěže přemýšlím o tom, co řeknu doma a co ve škole, kdybych náhodou dopadl špatně. Po část roku je navíc pro mě omezující můj zdravotní hendikep – alergie na pyly.

Máš plnou tašku cen a diplomů, za co a odkud jsou?
Za zpěv a za flétnu. Mám jich zhruba třicet. Některé jsou z různých školních soutěží, některé z celostátních kol v Olomouci, Praze a Plzni. Získal jsem je buď za sólový přednes, nebo jako člen tria.

Jak se dozvídáš o soutěžích?
Často nás přihlašuje hudební škola, protože tam chodí různé nabídky. Něco třeba najdu na internetu a přijdu s tím do hudebky já.

Jaký máš hlas?
Zatím ještě nejde určit. Musím počkat, do čeho se mi vyškolí.

Ke tvé kolíbce se ale mezi hudební sudičky vloudila i nějaká jiná?
Asi to tak bude. Protože kromě hraní a zpívání nesmím zapomenout také na recitaci a jde mi také matematika. Loni jsem byl na školní matematické olympiádě ve své kategorii první.

Ve škole tedy problémy nemáš a na hudebku se ani nepřipravuješ?
To jo, ale hudební nauka se mi moc nevede.

Čím chceš jednou být, pokud se ti nevyvede profesionální dráha?
Po škole chci jít na konzervatoř do Plzně. Tam jsem letos na jaře soutěžil za naši „zušku“ a ve zpěvu a hře na flétnu jsem zvítězil. Uvažuji i o Ježkově konzervatoři v Praze. Pak bych přešel na pedagogickou fakultu, protože chci jednou učit v hudebce nebo mít svoji vlastní hudební školu.

Už začínáš být známý . . .
Snad. Už jsem toho mohl i využít. V Praze jsem totiž byl na soutěži Bohuslava Martinů, kde jsem zvítězil a dostal jsem nabídku na přestup do gymnázia Jana Nerudy. Tam jsou hudebně a všeobecně nadané děti. To jsme si ale s mamkou rozmysleli.

Po kom máš hudební talent?
Asi po dědovi a mamce. Děda hrál na kytaru a zpíval, mamka na flétnu a klavír. Ta mě dala na flétnu hlavně kvůli alergickému astmatu.

Kdybys měl bavit nějakou společnost, s kolika písničkami by sis vystačil?
Myslím, že v jednom tahu tak se stovkou.

Odkud máš tolik písniček?
Například po dědovi, který měl doma spoustu písniček, které kdysi sešitově vycházely pod názvem Zpíváme s kytarou a jiné. Líbí se mi písničky Suchého–Šlitra. Jinak si je hledám na internetu.

Jak se učíš nové písničky?
Podle sluchu. Stačí mi melodii jednou slyšet a už ji umím. Písničky si ale mohu pomocí klavíru přepsat do not.

Co je pro tebe v příštích létech nejvyšší metou?
Moc bych si přál, zúčastňovat se menších i větších soutěží, možná někdy i SuperStar a Xfaktor. Až budu splňovat věkovou hranici, pak se tam přihlásím. Rád bych ale, abych se během dospívání zbavil alergicko–astmatického kašle, protože tento zdravotní problém mě často omezuje.

Takže už s účastí v soutěžích tak trochu počítáš? Už se učíš také anglicky zpívané písně?
Zkouším to. Anglické umím asi jen tři, protože anglická výslovnost je pro mě ještě dost složitá. Z českých například rád zpívám písničky Waldemara Matušky.

V čem jsi lepší, dá-li se to tak říci? Ve zpěvu, nebo v hraní na flétnu?
To se říká velice těžko. Obojí mě velmi baví. Mám dobré učitele a tím dobré výsledky.

Baví tě třeba skládat písničky?
To mi nejde. Spíše mě baví vymýšlet vlastní hudební podklad pro písně, které už byly složené.

Od mala zabere téměř všechen tvůj volný čas hudba. Neschází ti jiné aktivity? Jiné klučičí zájmy?
Baví mě číst knihy, encyklopedie, matematika, přírodopis, dějepis. Chtěl bych se tomu věnovat o víkendu více. Jezdit třeba na různé výlety k zajímavým místům. Málo času také mám na tvorbu svých MIDŮ – hudebních podkladů. Chtěl bych bych se zdokonalovat v práci na počítači, protože počítač, to nejsou jen hry.

Máš za sebou i nahrávku cédéčka, co je na něm?
Písničky a poučná pohádka o houbičkách v lese. K jeho natočení mě doporučila Lída Nopová z Prahy.