Kladruby

Divadelní soubor vzniká v Kladrubech. “Už jsem kvůli tomu svolal schůzku,“ říká starosta Vladimír Procházka. Do obce se přestěhoval z Kralup nad Vltavou s tím, že původní rekreační chalupu změnil na trvalé sídlo.

„Léta jsem hrál v divadelním souboru Scéna a spoustu toho s divadlem sjezdil, takže mám dost zkušeností. Divadlem se zabývá i má žena. Neodhadnu ale, jaký bude zájem o herectví ze strany veřejnosti. Podle toho, zda bude převažovat mládež či dospělí, by pak vypadal repertoár,“ poznamenává.
Kladrubští si zažádali o dotaci na kraj. „Z peněz bychom nakoupili osvětlení, zvukovou techniku, kostýmy a další nezbytné věci,“ říká starosta.

Zatím není zcela jasné, kde se bude hrát. „Pro začátek bychom se snažili vybírat divadelní hry, které by odpovídaly prostoru, kde budou hrané. Například aréně. Později třeba dojde na mobilní pódium,“ popisuje své plány starosta a budoucí principál Divadelního spolku Drak.

Kraselov

„Přišli za mnou dva místní lidé, kteří hráli v Katovicích, že by chtěli divadelní soubor založit i tady. Ptali se, zda bychom jim nějak pomohli s rozjezdem – nákupem kostýmů, kulis, barev a podobně,“ informuje starostka Kraselova Irena Uhlířová.

Obecní úřad zažádal na kraj o dotaci z grantu na kulturu. „Sto tisíc by měl být grant a čtyřicet by doplatila obec,“ informovala o pomoci místním nadšencům starostka.

První zkušenosti s veřejným vystoupením už mají ochotníci za sebou. Na Vánoce se představili s živým betlémem.

„Zatím je jich asi jedenáct, zkoušeli by v sále bývalé školky. Dál se uvidí,“ poznamenala Uhlířová.

Novosedly

Na Strakonicku mají dlouholetou tradici například ochotníci z Novosedel, z Volyně, Blatné a Strakonic. „Založení nových souborů by určitě bylo ku prospěchu,“ komentuje záměr Kraselovských a Kladrubských nestor divadelníků Stanislav Talian z Novosedel. Od roku 1954, kdy obnovil ochotnické divadlo, režíroval desítky her. Právě v repertoáru vidí současný problém. „Pro ochotnická divadla u nás nikdo nepíše. Kdysi se zašlo do knihkupectví a bylo z čeho vybírat,“ vzpomíná.

Novosedelští právě připravují herecké obsazení hry se zpěvy s názvem Kolíne, Kolíne, která má být připomínkou světoznámého kapelníka Františka Kmocha.