Strakonicko/ Své první noci s Andersenem se nemohla dočkat jedenáctiletá Nikola Binderová z Katovic. Sice přesně nevěděla, co ji čeká, ale těšila se na čas strávený s kamarády.

A program byl zcela nad její očekávání. Děti v pátek večer přivítala v Kolářově knihovně v Katovicích Škola hmyzu. Hlavním tématem noci byl Ondřej Sekora a jeho literární hrdinové. „Paní učitelka Světluška Hmyzáková chtěla Berušku ztrestat za pozdní příchod do školy, ale nepovedlo se jí to,“ popsala jeden z prvních zážitků Nikola Binderová, která byla mezi sedmnácti Ferďasy s puntíkovanými šátky u krku a tykadly na hlavách. Zaujalo ji i vyprávění mladého přírodovědce o světě hmyzu. „Balili jsme se také do novin, aby z nás byly kukly,“ dodala. Ze stezky odvahy přišli všichni s promočenými botami, ale šťastní. Knihovnice Milana Novotná se zmínila o tom, že je to už v pořadí pátá noc s Andersenem v Katovicích.

Stejnou noc strávila v dřešínské knihovně s dalšími devíti kamarády Anežka Voldřichová. „Nejvíc se mi líbilo malování písniček, ale i to ostatní mě moc bavilo,“ svěřila se se svými zážitky žákyně první třídy Základní školy v Česticích. Jak uvedla organizátorka Zdeňka Šašková, děti bavilo všechno, co mohly dělat dohromady, včetně společného stolování. „Hlavně jsme ale četli a četli. Na návštěvu za dětmi přišla také pohádková babička, která jim kromě jiného přinesla i loutku – Dřešínského Ořešáčka,“ doplnila. Noc s Andersenem se tam konala už podruhé.

To šestiletá Eliška ve Střelských Hošticích si nejvíc užila stezku odvahy. „Bála jsem se jenom trošku,“ přiznala. Podle slov knihovnice Lenky Kopelentové se v místní knihovně uskutečnila Noc s Andersenem úplně poprvé. „Sešlo se nám čtyřiadvacet dětí od dvou do třinácti let. S tím nejmenším tu byla maminka,“ zmínila se. Vše začalo sportovním odpolednem. Večer následovalo vysvobozování knihovnice ze spárů zlé čarodějnice. Před spaním je ještě navštívil sám Andersen.

Právě Katovice, Dřešín a Střelské Hoštice byly jedinými třemi účastníky Noci s Andersenem na Strakonicku. Celkově ale měla tato akce kolem osmi set účastníků nejen na území České republiky, ale i v Polsku a Slovinsku.

Vzpomínka na slavného dánského pohádkáře H. CH. Andersena, ale i radost z knížek. To bylo hlavní téma akce, která se konala letos už podeváté a do níž se zapojily desetitisíce dětí v knihovnách, školách i klubech.