Město rybářů hostilo v minulých dnech mistrovství České republiky v country tancích a cloggingu dětí. Sjelo se na něj několik desítek mladých tanečníků, aby porovnali své dovednosti s ostatními skupinami. Silně byly zastoupeny hlavně kategorie amerického stepu – cloggingu. Soutěžilo se v jednotlivcích, párech, ale i skupinách. V řadě kategorií soutěžili také tanečníci strakonické Rozálie a pořádajícího klubu Osm a půl opice.

Ve skupinových choreografiích mladších tanečníků a v duetu (Kateřina Bambásková a Michaela Mrázová), získala Rozálie Strakonice první místa. V dalších kategoriích ještě několik druhých a třetích míst.

Pořádající klub Osm a půl opice připravil na celý prodloužený víkend bohatý doprovodný program, koncerty, společný táborák, večerní country bál s předáváním cen a exhibicí vítězů a westernový den na zahradě DDM Vodňany. Atmosféra v multifunkční hala byla skvělá. Dění se neobešlo bez pádů, rozvázaných tkaniček a slziček dětí. Ale radost z předvedeného výkonu a emoce z vítězství vše překonaly. Vzájemná podpora a povzbuzování mladých tanečníků, skvělé výkony moderátorů a stylově vyzdobená hala – to vše naplnilo prostory výbornou atmosférou.

Na dojmy z letošního mistrovství jsme se zeptali prezidenta Českomoravské asociace dětských tanečních souborů Jiřího Pšenčného.

Mistrovství skončilo, ceny jsou rozdány. Jak se vám líbila úroveň tanečníků?

Úroveň tanečníků výrazně stoupá. Abych se pochválil, my to částečně přičítáme samotné existenci soutěže, u 18letých je to zvlášť znát. Za 20 let, kdy se soutěž pořádá, se úroveň zvedla několikanásobně.

Jste spokojeni s účastí?

Dostáváme se do situace, že nám stále méně jezdí zahraniční soubory. Ekonomicky je to v dnešní době náročné, takže bychom byli rádi, kdyby se podařilo vytvořit takové podmínky, abychom sem dostali více souborů také z Slovenska, protože slovenská scéna tady bývala zastoupena výrazně početněji.

Překvapil vás někdo z letošních účastníků?

Mezi letošní překvapení bych určitě zařadil Bezinky z Bezna, to pro mě bylo veliké překvapení. Dále výborné výsledky i loni předvedl Klobouček z Nového Strašecí. Oba soubory udělaly za poslední dobu asi největší kus práce.

Co byste pro příští ročník vzkázal těm, kteří váhají s účastí?

Doporučil bych, aby si přijeli atmosféru vyzkoušet, zkušenost je to k nezaplacení. Samozřejmě, že se může snadno stát, že dosáhnou hned napoprvé i na nějaké pěkné umístění. Ale i když se jenom zúčastní, tak inspirace pro další práci je obrovská.