Několik romských tanečních souborů z jižních Čech se dnes sjede do města, aby zde poměřily síly ve společné soutěži. Skupiny z Českých Budějovic, Českého Krumlova, Milevska a Písku pozvalo občanské sdružení Terne benga. Vše se koná od 18 hodin v prostorách na Ostrově, které nově obývá.

Tomuto sdružení se radnice rozhodla vyjít vstříc a pronajala jim za symbolickou částku prostory po bývalém sklenářství. Tato hala se od té doby, změnila k nepoznání. Romové ji zkulturnili na vlastní náklady. „Vše vyčistili, natřeli, na podlahu dali zátěžový koberec, stěny vymalovali na růžovo a světle modro. Přes velká okna visí záclony. Dokonce i pódium si tam postavili,“ zmínila se včera o svých dojmech z nedávné návštěvy místostarostka Ivana Říhová.

Oficiálně bylo občanské sdružení Terne benga zaregistováno teprve letos v dubnu. Už předtím však nějakou dobu existovalo jako zájmový kroužek ve škole v ulici Plánkova, kde se také scházeli a trénovali. Základ přitom tvoří děti právě z této školy.

Radnice je podpořila proto, že má zájem podchytit tyto romské děti a mládež, jež chtějí smysluplně trávit svůj volný čas. A to tak, jak je jejich naturelu přirozené, tedy zpěvem a a tancem.

Při jednáních se objevila i možnost obrácené spolupráce. Za podpory technických služeb by se měla například uskutečnit brigáda, při které by se podíleli na vyčištění třeba Podskalí či hradního příkopu.