Kdyby filmů s tak velkým očekáváním bylo do měsíce ještě víc, žádné z kin by nemělo problémy s návštěvností a ziskem. „Tak velký zájem se asi nedá s jiným filmem moc srovnat. Za čtrnáct let, co jsem v kině, si možná větší nepamatuji," připouští vedoucí táborského kina Tomáš Čaušev. Pak ale trochu mírní a řadí očekávaný snímek Padesát odstínů šedi k jednomu z nejúspěšnějších v kině Svět.

Jenže zatímco na Hobity mívají předem kolem pěti stovek rezervací, na erotiku už jich mají stovek devatenáct. To znamená, že tento film, pokud všichni skutečně přijdou, zaplní osm sálů.
Rychle se vyprodávají představení i v Soběslavi. Stejně jako v Táboře i tady časy promítání proti původním plánům přidávají.

„V únoru film uvedeme osmkrát a v březnu pak ještě třikrát. To je výhoda digitálu, protože když už jednou film mám na svém serveru, mohu si ho promítat kolikrát chci a kopii nemusím vracet jako dřív," zmiňuje výhodnost digitalizace kin vedoucí zařízení Petr Valeš.

Podobně by film mohl plnit pokladny i malých kin, která promítají jen párkrát v měsíci, protože jinak nemají diváky. Tím se pohybují na hraně zániku. Živoří tak nejen kino v Mladé Vožici. Jenže bez digitalizace Padesát odstínů šedi na plátno nedostanou.
„Máme pouze částečnou digitalizaci, tedy jen dataprojektor, čímž jsme odkázáni pouze na staré nosiče," vysvětlila provozovatelka Marie Slabá.  

Dvě volná sedadla, další promítání 

V celé republice má snímek podle románu anglické spisovatelky E. L. James premiéru právě dnes. Včera v 16 hodin bylo z elektronického blokování sedadel v kině Svět jasné, že do sálu se dostanou už jen dva diváci. Jeden si sedne do první řady, druhý do druhé. Jiné místo už volné není.
„Jakmile se film objevil na stránkách kina, za deset minut už bylo osmdesát rezervací, což je třetina sálu," říká Tomáš Čaušev.

Ze současných 1900 rezervací na všechny promítací dny je už 250 lístků přímo koupených. Na páteční promítání bylo včera volných sedadel osm. Rovněž po jednom, každé v jiné řadě. Na sobotu odpoledne 11, na neděli od 17 hodin čtrnáct, od 20 hodin sedmnáct. Na příští úterý a středu jich bylo ještě dost. Když vedoucí kina Tomáš Čaušev viděl, jaký je o film zájem, zařadil do programu mimořádné promítání. Takže na film můžete vyrazit v sobotu a v neděli ještě ráno, vždy od 10 hodin.

Téměř vyprodáno je i ve Strakonicích

Ve Strakonicích je situace podobná. Na dnešní premiéru lístky téměř nezbyly, na zítřejší představení bylo ve čtvrtek 12. února dopoledne posledních dvacet vstupenek. Film bude kino Oko promítat do 19. února vždy ve 20 hodin.

Už máte lístek? Chystáte se jít na tento film?