Jak jste se do Slaníku na Strakonicku dostal, nejste přece rodák?

Narodil jsem se v Postupicích u Benešova. Pak jsme se odstěhovali do severočeských Teplic, kde měl otec, byl malíř, ateliér. Za války jsme bydleli ve Starých Kestřanech. Až v roce 1971 jsem si vyhlédl chalupu ve Slaníku, opravil ji a v podkroví vybudoval ateliér s výhledem na řeku.

Výtvarné nadání jste tedy zdědil po svém otci?

Maloval nejen otec, ale i dědeček. Často jsme se také kvůli jeho práci stěhovali. Má cesta k malování nebyla snadná. Zpočátku, do pětadvaceti let, jsem se věnoval hlavně hudbě. V době studií v teplickém gymnáziu jsem hrál na housle v Sarauerově žákovském orchestru a později s ústeckými Bendovci na violoncello.

Věnoval jste se tedy studiu hudby nebo výtvarného umění?

Studoval jsem pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze obory kreslení a dějepis. Pak také na VŠ Pedagogické a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Mými učiteli byly takové osobnosti jako profesor Karel Lidický nebo Cyril Bouda. Působil jsem také s umělci Vincencem Benešem a Aloisem Moravcem.

Učil jste někdy?

Po vysoké škole jsem učil v Hrobu, potom v Ústí nad Labem, kde jsem měl i ateliér a založil jsem tu vůbec první Lidovou školu umění v kraji. Později jsem byl jako učitel přeložen do Děčína. To už jsem se ale věnoval více malování.

Jaké motivy a techniky mohou lidé na vašich obrazech najít?

Jsou to hlavně krajinářské motivy, zejména jihočeské venkovské chalupy nebo okolí rybníků, zvláště sudoměřských. Učarovalo mi ale i Středohoří a další mojí láskou jsou květinová zátiší a kytice. Dělám oleje, kombinované techniky a barevné akverely.

Jste také ilustrátorem několika knih, kde mohou čtenáři najít vaše obrázky?

Jsou to zejména knihy pro děti a básnické sbírky. Z poslední doby jsme se spisovatelkou Alenou Melicharovou společně udělali již třetí knížku. Jsou to básničky pro děti o jezevčících ke kterým máme oba vztah. Volyňské rodačce Jaroslavě Volmůtové jsem pak dělal ilustrace k jejím pohádkám o kouzelné babičce Kamilce.

Ke svému jubileu jste připravil několik výstav. Kde mohou lidé vaše obrazy vidět?

O víkendu končila výstava ve Slaníku. V úterý je vernisáž obrazů v Jelence strakonického hradu. V létě plánuji ještě výstavu v Městském muzeu a galerii ve Vodňanech a v Netolicích.