Hrady a zámky na Klatovsku zažívají v posledních týdnech doslova žně. Všechny památkové objekty v okrese hlásí vysokou návštěvnost. „Za jedenáct let, co jsem na hradě Rábí kastelánem, jsem to ještě nezažil. V jeden den k nám přišlo i více než tisíc šest set návštěvníků,“ říká kastelán hradu Michal Novák. „Počasí nám přeje, lidé mají dovolenou, k vodě nemohou a tak vyrážejí na výlety,“ libuje si hradní pán.

„Přijeli jsme si prohlédnout Rábí až od Českých Budějovic, přiznám se, že jsme mile překvapeni, je tu moc hezky. Náš výlet spojíme s návštěvou Sušice a řeky Vydry,“ říká Božena Komorousová. O něco menší návštěvu hlásí i hrad Kašperk. „O minulém prodlouženém víkendu nás navštívilo denně kolem osmi stovek návštěvníků. Vysoké tržby jsme zaznamenali i u stánku s občerstvením. V těchto dnech je návštěvnost sice menší, ale jsme spokojeni,“ popisuje kastelán Kašperku Zdeněk Svoboda.

Nejinak tomu je i ve Švihově. Za období od 5. do 8. července navštívilo tento hrad skoro tři tisíce návštěvníků. Probíhala zde i akce dobývání hradu, kterou navštívilo dalších 2 700 návštěvníků.

„Snažíme se každý rok obrazit na kolech tradiční objekty i Klatovsko. Vyjíždíme z Plzně, a tak jeden den jedeme třeba na Kozel, Radyni či Nebílovy, jindy to vezmeme na Přeštice, Švihov a Chudenice. Oblíbeným cílem našich výletů jsou také Klatovy a Klenová,“ říká skupinka cyklistů z Plzně.

Pracovníci informačních center v regionu přiznávají, že se v posledních dnech zvýšil zájem o turistické mapy, plánky cyklotras a hlavně čeští i zahraniční turisté se informují na památky, jejich otevírací doby i program kulturních akcí. Nejčastějšími návštěvníky našich památek jsou především rodiny s dětmi, jednotlivci, cykloturisté a dětské školní výlety. Menší zájem mají podle kastelánů v letošním roce o naše objekty především zahraniční turisté.