Město se i v letošním roce připojí k Evropskému týdnu mobility a Evropskému dni bez aut.

Téma doprava

Jakýmsi předznamenáním bude dvojice akcí Šmidingerovy knihovny. Ve dnech 5. až 25. září se bude konat v jejích prostorách výstava Doprava zprava i zleva. Obsahem budou taková témata jako ekologické cestování, cyklistické výlety a podobně. Ve středu 12. září se pak v čajovně Inspirace v rámci Zelených večerů bude konat beseda na téma Sdílení automobilů s podtitulem Inteligentní způsob využívání automobilů šetrný vůči životnímu prostředí.

Něco pro děti

„Hlavní balík chystaných akcí však připadne až na týden od 16. do 22. září,“ informoval tajemník městského úřadu Jan Tůma.

V neděli 16. září zorganizuje dětský turistický oddíl Husot výlet na hrad Rabí. Ten bude určený pro děti základních škol. Trasa povede nejen na Rabí, ale i za dalšími zajímavostmi.


Pro šesté třídy se v pondělí 17. září uskuteční dopravní soutěž na Podskalí s názvem Cyklistické radovánky. V jejím rámci bude místo i na ukázky první pomoci při úraze na kole s nácvikem umělého dýchání a předvedení základního vybavení bicyklu.

Jízda na čemkoli

V úterý 18. září odpoledne se uskuteční stejně jako vloni jízda na dopravním prostředku poháněném vlastní silou, například na kolečkových bruslích, na kole a podobně. Místní školy už přislíbily účast skupin asi po šedesáti dětech. „Na trať by se i letos měla vypravit také rada města,“ přislíbil Tůma. Start bude na stadionu ČZ, konec na plaveckém stadionu. Každý, kdo dojede do cíle, bude mít volný vstup na bazén.

Od středy 19. září do soboty 22. září bude v domě dětí nainstalovaná výstava fotografií z dopravních soutěží organizovaných v loňském roce pod názvem Jde to bez aut.

Ve čtvrtek 20. září pak přijde řada na již tradiční běh Terryho Foxe.

V pátek 21. září se pro děti z mateřských škol bude konat na hřišti u zimního stadionu dopravní soutěž Umíme si hrát a dovádět.

Nechte auta doma

Ve stejný den bude ve Strakonicích bezplatná městská hromadná doprava na všech linkách. Zároveň dojde ke sčítání aut na frekventovaných křižovatkách a přístupových komunikacích. O to se postará dětské zastupitelstvo.