Podle mluvčího jihočeských policistů Milana Bajcury byl klidný i druhý volební den. "Nemáme hlášené žádné incidenty," potvrdil. Volební účast se podle krajské volební koordinátorky Věry Markové pohybuje kolem padesáti procent. "V případě malých obcí je vyšší, naopak města mají účast nižší a celkový souhrnný výsledek se předběžně pohybuje na úrovni kolem 55 %," sdělila.

Výsledky komunálních voleb najdete najdete ZDE>>>

Strakonice mají jasno

Už nyní je jasné, že starosta Břetislav Hrdlička bude na své pozici pokračovat i ve třetím volebním období.

Komunální volby 2022. Strakonice. Ilustrační foto.
Strakonice opět ovládla Strakonická veřejnost. Má 14 zastupitelů z 21

Složení nového zastupitelstva ve Strakonicích:

Složení nového zastupitelstva ve Strakonicích.Zdroj: Deník

O radnici v Blatné usilovalo šest volebních stran. Každá je v zastupitelstvu

 
Blatná má letošní komunální volby za sebou. O účast v zastupitelstvu usilovalo šest volebních stran a žádná nepřišla zkrátka. Kolik mají mandátů v 15členném zastupitelstvu? (podle vylosovaných volebních čísel).
1. Občanská demokratická strana - 4 mandáty (Robert Flandera, Petr Linhart, Zdeňka Dvořáková, Martin Beneš).
2. SNK - HASIČI - 1 mandát (Václav Cheníček).
3. SNK ROVNĚ - 3 mandáty (Luboš Srb, Hana Baušová, Martina Michalová).
4. ČSSD s podporou NK pro Blatnou - 4 mandáty (Pavel Ounický, Miroslav Vaněček, Iva Tvrdá, Pavel Kozlovský).
5. KDU-ČSL - 1 mandát (Barbora Zdychyncová).
6. Nezávislí Blatná - 2 mandáty (Miloslav Vít, Filip Řezáč).

Volby v roce 2018 vyhrálo hnutí ROVNĚ, které mělo šest mandátů. Druhé bylo ČSSD se třemi mandáty.

V Bělčicích obhájil současný starosta. Byla ale jen jedna kandidátka  

V Bělčicích na Blatensku obhájil v letošních komunálních volbách post starosty Pavel Vejšický (SNK - BĚLČICKO). Ovšem s jednou výraznou změnou oproti volbám v roce 2018. Zatímco tehdy byly v Bělčicích tři kandidátní listiny (KSČM, koalice TOP 09 a KDU-ČSL a SNK - BĚLČICKO), letos byla kandidátka pouze jedna. Před čtyřmi lety získal Pavel Vejšický 13,75 procenta hlasů, nejvolenějším za TOP 09 a KDU-ČSL byl Miroslav Srb se 13,54 procenty hlasů, který byl na kandidátce pod číslem 4. Z komunistů byl získal nejvíce procent 5. Vladimír Mašek (27,02). KSČM měla na kandidátce pět členů, koalice TOP 09 a KDU-ČSL a SNK - BĚLČICKO 11 členů. Takový je i počet členů zastupitelstva.Před čtyřmi lety získalo SNK - BĚLČICKO devět mandátů, koalice jen dva. Komunistům zůstaly dveře do zastupitelstva zavřené.

První spočtenou obcí v republice je Chobot na Blatensku 


V obci Chobot na Blatensku už mají jasné zastupitelstvo pro období 2022 až 2026. Jsou to 1. Miloš Kadlec (dosavadní starosta), 2. Jaroslava Kvasníková, 3. František Kvasník, 4. Jiří Kubát, 5. Jiří Maršík, 6. Pavel Češka, 7. Tereza Kadlecová.Miloš Kadlec zastává funkci starosty od roku 2016 a podle dalších předpokladů bude v této pozici fungovat i v následujících čtyřech letech. "Pracuji u hasičů, takže mám na tuto práci víc volna, než ostatní zastupitelé. Ale vše se rozhodne až na první veřejné schůzi," řekl Miloš Kadlec. Všech sedm zastupitelů jsou nezávislí kandidáti.Obec Chobot se nachází v okrese Strakonice v Jihočeském kraji. Žije v ní cca 40 obyvatel. K OÚ Chobot paří ještě místní část Újezd u Skaličan. Zde žije cca 10 obyvatel.

Starostka v Blatné končí

Úderem 14. hodiny v neděli 24. září 2022 prakticky skončila ve své funkci starostka Blatné Kateřina Malečková. I když oficiální konec nastane na ustavujícím zastupitelstvu, kde starostovské žezlo předá svému nástupci.

Po osmi letech si užívám klidný volební víkend, říká starostka Blatné

Kateřina Malečková.Kateřina Malečková.Zdroj: Deník/Jana ŠtroblováKateřina Malečková se totiž přibližně před půl rokem rozhodla nepokračovat v komunální politice ani jako starostka, ani jako zastupitelka. "Po osmi letech, a tedy dvou volebních víkendech v letech 2014 a 2018, si užívám klid a pohodu," řekla v neděli přibližně hodinu po skončení voleb.Pokud by si ale mohla něco přát, chtěla by, aby nově zvolení zastupitelé dokázali najít společnou řeč a dbát především na zájmy občanů Blatné a přilehlých osad. "Nemyslím tím, aby vždy bez výhrad souhlasili, protože rozumná debata je vždy důležitá. I naše některá jednání za zavřenými dveřmi byla dost emotivní, ale vždy jsme se dokázali dohodnout," říká na adresu svých dosavadních kolegů. Proto i doufá, že nikdy nebude svého rozhodnutí dát šanci někomu jinému litovat.

Jsou známé první výsledky

Data z prvních tří zpracovaných okrsků obdržel Český statistický úřad ve 14.30 hodin z obce Chodbot na Strakonicku. Mezi prvními měli na Strakonicku sečteno dále Budyně a Měkynec na Vodňansku.  Před 15. hodinou bylo na Strakonicku sečteno 20 okrsků.

Největší přebírací místo na jihu Čech je v Českých Budějovicích, které má na starosti 176 okrsků. Největší přebírací místo na jihu Čech je v Českých Budějovicích, které má na starosti 176 okrsků. Druhé největší místo se 113 okrsky je v Táboře. Třetí je přebírací místo v Jindřichově Hradci se 104 okrsky.

Naopak nejmenší přebírací místa se čtyřmi okrsky jsou v Českých Velenicích a Horní Plané. Volební účast zde byla 63,49 %.

Při minulých komunálních volbách na jihu Čech byly jako první obce sečtené Višňová na Jindřichohradecku, Lužice na Prachaticku, Třešovice, Únice, Zvotoky a Předslavice na Strakonicku.