V létě 2015 došlo na teplárnu. Nové vedení na hodinu vyrazilo původní management včetně generálního ředitele Aleše Seitze. Důvod? Údajně využívání firemních peněz na večírky, striptérky, návštěvy erotických klubů, golf a podobně.
Od té doby se ve vedení tepla až doteď vystřídalo pět ředitelů – Radek Motl, Bohumír Fíla, Josef Eigner, Pavel Hřídel a Pavel Bulant.
I v této době se teplárna nevyhnula skandálům – například odvolání Bohumíra Fíly šest týdnů po jeho jmenování. Sama radnice tenkrát přiznala, že „sáhla vedle“.
Větší skandál na sebe nechal čekat do letošního ledna. Spory o placení mezi teplárnou a distributorem tepla na sídlišti Šumavská, společností Energo, vyústily k zastavování dodávek tepla a kolem 3000 lidí bylo v ohrožení, že nebudou mít teplo a teplou vodu.
V polovině května Pavel Hřídel rezignoval s tím, že svůj úkol – vyvést teplárnu z krize – splnil. Na jeho místo nastoupil brigádní generál v záloze Pavel Bulant.
Jeho nástupem začala být teplárna opět mediálně známá. Ze strany Pavla Hřídela i finanční ředitelky a členky představenstva Terezie Houdkové se na Bulantovu hlavu snesla silná kritika na jeho způsob hospodaření a vedení společnosti. Oba zároveň obvinili politiky Strakonické Veřejnosti ze záměrného falšování dokladů a zápisů, překrucování fakt, plýtvání peněz nákupem zastaralé technologie od soukromého dodavatele tepla a úmyslu teplárnu po volbách prodat. Terezii Houdkovou nakonec dozorčí rada 29. srpna necelou hodinu před zahájením valné hromady teplárny odvolala.
Reakce:
Pavel Bulant: „Teplárna se v maximální možné míře připravuje na nadcházející topnou sezonu, ať už po technické stránce, personálně či z hlediska zabezpečení paliva v dostatečném objemu a kvalitě. Představenstvo společnosti, zejména předseda představenstva, využívá této jedinečné příležitosti upřímně poděkovat Ing. Houdkové za dva roky činorodé práce ve prospěch Teplárny Strakonice a popřát jí mnoho úspěchů v osobních i profesním životě. Do konce roku se chceme soustředit na zajištění bezproblémových dodávek všem naším zákazníkům (což zůstává naším hlavním krédem i pro příští rok) spolu se zvládnutím nového systému vyhodnocování prodeje elektrické energie. Rok 2023 pak pro Teplárnu Strakonice znamená zejména realizaci modernizačních či stabilizačních projektů spolu s dalším rozvojem zcela v duchu již zpracovaných a schválených koncepčních materiálů.“
Pavel Hřídel: „Vzhledem k tomu, že teplárna zdražila teplo bez varování o 15 % a současný generální ředitel pod vlivem radnice chystá nesmyslný prodej našetřených emisních povolenek z uplynulého období jen pro to, aby pokryl vznikající ztráty, je jasné, že současná situace teplárny není ideální a má zhoršující trend. Vliv politiků v teplárně je již zřetelný. Místostarosta Oberfalcer, který o teplárně neví vůbec nic, si veřejně protiřečí a prohlašuje z jedné strany, jak skvěle teplárna donedávna hospodařila a pěkně za své, aby vzápětí prohlásil, že je rád, že jsme s Ing. Houdkovou vypadli z teplárny. Kdo mu tam asi doposud hospodařil? To vše jen svědčí o naprosté ztrátě soudnosti a pokory. Díky našetřeným povolenkám v hodnotě cca 250 milionů korun teplárna chvilku přežije. Pak předpokládám, že přijde výborný nápad od politiků a teplárna se prodá nějakému „silnému partnerovi“. Vše tomu totiž nasvědčuje.“
Konfrontace
Strakonický deník požádal o zhodnocení současné situace v teplárně, propuštění členky představenstva a ekonomky Terezie Houdkové a výhled do konce letošního roku a roku 2023 tyto osoby:
Současného ředitele Pavla Bulanta, bývalého ředitele Pavla Hřídele, předsedu dozorčí rady teplárny Romana Kyrala a místostarostu Strakonic Rudolfa Oberfalcera st. jako autora komentáře k dění v teplárně a portálu Strakoňáci.
Roman Kyral a Rudolf Oberfalcer st. na dotaz Strakonického deníku nereflektovali.
Více k tomuto tématu najdete v pátečním vydání Strakonického deníku 16. září na straně 2.