Sociální demokracie má za sebou první kolo jednání s možnými koaličními partnery pro krajské zastupitelstvo.

Zhruba hodinové schůzky se uskutečnily s ODS, KSČM a ve čtvrtek také ta poslední, s lidovci. Víc stran se ostatně ani do zastupitelstva nedostalo. „Šlo o informativní jednání,“ popsal průběh prvních setkání Jiří Zimola, lídr kandidátky ČSSD a starosta Nové Bystřice.

Lídr ČSSD v kraji doplnil, že vyjednávací tým vítěze voleb zjišťuje, nakolik se programy jednotlivých stran mohou protnout a nakolik se liší. “Můj dojem je dobrý,“ zmínil Zimola na adresu schůzek. Podle Zimoly je vidět, že ostatní strany mají zájem respektovat volební vítězství ČSSD a skutečnost, že ona určí podobu koalice a primárně i program.

Na předním místě volebního programu ČSSD byla otázka placení poplatků v krajských nemocnicích. „ODS řekla, že i o tom se dá jednat,“ konstatoval Zimola.

„To platí,“ vyjádřil se pro Deník dosavadní hejtman Jan Zahradník z ODS. Doplnil, že podle něj je dobrý prostor pro pokračování v jednání. Poukázal na to, že jeho strana je připravena najít kompromis a zároveň dodal, že neodpovídá realitě myšlenka, že se hned na počátku zvedne ODS od stolu například kvůli úhradě poplatků za pacienty v krajských nemocnicích.

Tím ale není ani podle jedné ze stran řečeno, že už v těchto sporných bodech nastala shoda. „Zatím mám z jednání dojem, že je tady vážný zájem si s námi povídat,“ řekl Zahradník, dodal však, že je trochu zaražen výroky Jiřího Paroubka, který podle Zahradníka na internetu vyloučil koalice s ODS.
„Že bych byl klidný po tom, co jsem si přečetl, co řekl Paroubek, to tedy nejsem,“ zdůraznil svůj rozporuplný dojem Zahradník, ale poznamenal, že to vše může být ovlivněno druhým kolem senátních voleb.

Možným koaličním partnerem ČSSD jsou rovněž komunisté, ale Zimola se odmítl ohledně nadějí jednotlivých stran na koaliční partnerství blíže vyslovit s tím, že schůzky budou pokračovat příští týden.

„Byl bych rád, kdyby to bylo jako v amatérském ringu, na čtyři kola, ale obávám se, že to může být jako v profiringu na dvanáct kol,“ poznamenal k dosavadním jednáním volební lídr KSČM Petr Braný.