14.54 Spočítané už jsou i Minice na Písecku

Rozdělení hlasů je nyní Josef Kalbáč 45.45 procenta, Miroslav Beneš 14,54 procenta.

14.50 Jsou sečteny první dva okrsky

V Kuřimanech a Rydomyšli byla volební účast 70.45 procenta. Na prvním místě je Josef Kalbáč s 64,51 procenty hlasů. Druhou příčku zatím shodně obsadili Miroslav Křejča a Taťana Jirousová s 9,67 procenta hlasů.

14.25Kolik stojí volby?

Jaké mají odměny komisaři u voleb? Na Strakonicku je oproti jiným okresům částka, která je jinak pro všechny stejná, navíc zvýšená o několik set korun kvůli tomu, že přibyly ještě senátní volby. Předseda volební komise dostane 2200, zapisovatel 2100, člen 1900 korun. Od této částky se odečítá zdravotní pojištění. V ní už je započítané i případné druhé kolo senátních voleb.

Lidé z komisí se po dobu voleb mohou z místa vzdálit maximálně na dvě hodiny. Za podmínky, že zůstane přítomno více než 50 procent ostatních členů. Nejnevytíženější bývají v první den voleb mezi 19. a 21.30 hodinou.

V těchto krajských a senátních volbách mohl být minimální počet členů komisí 4 a maximální 14.

14.00 VŠECHNY VOLEBNÍ MÍSTNOSTI JSOU UZAVŘENÉ. DOVNITŘ UŽ NESMÍ NIKDO. POČÍTÁ SE!

13.50 Mezi úplně poslední voličky16. volebního okrsku v Základní škole v Lidické ulici ve Strakonicích patří Petra a Zuzana. Proč tyto mladé dívky volí? "Asi proto, že jsme k tomu vychovány. A máme to v sobě, že k volbám musíme, že je to povinnost," říkají.

10.15 KDY BUDOU PRVNÍ VÝSLEDKY?

"Okrsková volební komise zpracuje po uzavření volební místnosti ve 14hodinhlasovací lístky. Z výsledkůvypracuje protokol o hlasování, který následně odveze na přebírací místo Českého statistického úřadu. Jeho pracovníci protokol překontrolují a pokud neshledají chyby zadají výsledky do centrálního počítače ČSÚ. Od této chvíle se výsledky voleb začnou průběžněobjevovat na webových stránkách www.volby.cz. Současně s tím objeví izbývající procento nesečtených hlasů. Podle mého odhadu bude definitivní výsledek znám mezi 18 a 19 hodinou," říká Petr Holátko, pracovník odboru legislativy a vnitřních věcí krajského úřadu.

9:55 - Probíhají volby podle všech regulí? Ptáme se Petra Holátka z odboru legislativy a vnitřních věcí krajského úřadu v Českých Budějovicích.

"Volby probíhají řádně, tak jak mají. Na Strakonicku jsem včera navštívil Křtětice, Krašlov, Pivkovice, Bavorov, Litochovice, Sedlici, Blatnou, Uzenice a Uzeničky. Závady nikde nejsou," říká.

9.30 Volyně

Starostka městského úřadu Lenka Nestřebová s tajemnicí Věrou Bendlovou rozvážejí na pět Volyňských volebních okrsků počítače kvůli pozdějšímu usnadnění sčítání. "Odhadujeme, že od začátku voleb odvolilo zhruba 28 procent obyvatel," řekla Věra Bendlová.

8.52 Čejetice

Komise si pochvaluje, že chodí poměrně dost lidí. Čísla ale říct nechce - ani kolik má obec voličů a kolik jich zatím přišlo. "To nesmíme. Musí vám stačit, že hodně," porušila bobříka mlčení jedna z členek komise. Paradoxně jsou Čejetice zatím jedinou obcí z mnoha dotázaných na Strakonicku, kde tyto informace považují za přísně tajné.

8.00 -Sobota 18. října. Znovu se otevírají volební místnosti

22.00 - Končí první volební den pátek 17. října. Předsedové komisí zamykají volební místnosti

20.42 Strakonice - Volební místnost v prostorách gymnázia

Do této chvíle přišlo 21 procent voličů.

20.35 Strakonicko

Do konce pátečního kola voleb chybí 85 minut. Podle předsedů komisí nastala doba útlumu. Předpokládají už jen náhodné voliče. Další příliv očekávají během sobotního dopoledne.

20.05 Vodňany

Ve Vodňanech odvolilo už 15 procent.

19.30 Milejovice - V obci jsou překvapeni účastí.

"Před chvílí jsme to spočítali. Z 57 už jich přišlo 27. První den přicházeli většinou starší lidé," řekl předseda volební komise Pavel Uhlík.

18.45 Praha - režisér Zdeněk Troška

Rodáka z Hoštic u Volyně a režiséra slavné trilogie Slunce seno..... jsme zastihli - jak jinak -u natáčení."Pro televizi Nova natáčím skvělou komedii s Janičkou Paulovou a Pavlem Zedníčkem v hlavních rolích. Už měsíc jsem nebyl doma, takže nevím, co se kolem voleb odehrává," řekl. Před několika měsíci se rozhodl nepřijmout nabídku ČSSD, aby jako Nezávislý kandidoval do senátních bojů. "Byl to více méně nápad mého kamaráda Stávka Jandáka a průzkumy ukázaly, že bych asi dopadl skvěle. Ale stejně rychle jak ten nápad vznikl, tak zase zmizel. Jak se znám, řekl bych, co si myslím na plnou hubu a oni by mě zastřelili," citujeme doslova. Pevně ale věří, že v čele bude stát Jihočech, který bez ohledu na politiku bude chít pomáhat. A jak se v období chřipek a vrtkavého počasí cítí? "Jsem zdráv a je mi výborně. Pozdravujte všechny tam u nás," vzkazuje. Rádi tento vzkaz předáváme.

17.40 Strakonice - Jitka Kupčová (ČSSD), bývalá místopředsedkyně Senátu ČR aposlankyně Parlamentu ČR :

„Jedním ze dvou kadidátů bude určitě náš Mirek Krejča. Jeho protivníka bych ale vybrala ze dvou jmen. Zatím si však netroufám žádné z nich odhadnout,“ řekla.

17.00 Lnáře

Volební komise očekává 524 voličů. Zatím jichvšak přišlo pouze 34, většinou jsou to občané nad 50 let. "Problémy jsme tu zatím žádné neměli. Lidé se většinou jen ujišťují do jaké obálky vložit hlas pro svého kandidáta pro krajské nebo senátní volby," uvedla za volební komisi ve Lnářích Milada Čapková.

16.30 Bavorov

Z 1205 voličů přišlo zatím 80 lidí. Většinou jsou to důchodci. Zatím všichni volí jak do krajského zastupitelstva, tak do senátu.

16.10 Metly

Ze zapsaných 56 voličů zatím nepřišel nikdo. "Protože většina z nich je ještě v práci," vysvětlila zapisovatelka Jana Poklopová. Neznamená to, že nepřijde nikdo. "Někteří právě přijíždějí a nejprve se chtějí najíst a poklidit dobytek dokud je světlo. Sem přijdou až kolem sedmé," dodala.

16.00 Blatná

Do volebního okrsku č. 2 v druhé budově radnice u ZŠ TGM je 851 zapsaných voličů. Po dvou hodinách od otevření odvolilo 90 lidí. "Vesměs jde o starší obyvatele. Pokud si nevědí rady s obálkami, vysvětlíme jim, která je pro volby do krajského zastupitelstva a která je do senátu. Pro jistotu jsme ještě do prostoru za plentou dali jejich vzory," uvedla zapisovatelkaMarie Hájková.

15.05 Tažovice

Tažovicko má tři volební okrsky. Samotné Tažovice se 74 zapsanými voliči, Tažovickou Lhotu s 12 a Ohrazenice s 15. Minulá volební účast byla 43 procent. Lidé si pochvalují, že informovanost o kandidátech byla dobrá. Podle údajů členů volební komise zatím nikdo nevybírá, zda volit jen krajské zastupitelsvo nebo senátory. Do urny vzhazují lidé obě obálky.

14.45 Krty - Hradec

V Krtech-Hradci evidují 111 voličů. Tři čtvrtě hodiny po otevření volební místnosti už odvolilo 9 lidí. "Máme tu pravidelně vysokou účast. O minulých volbách byla osmdesátiprocentní," řekla za volební komisi Jana Chaloupková.

14.05 Právě skončil malý telefonický dotazník. Prováděli jsme ho v rozmezí 13.45 až 14.05 hodin. Zajímali jsme se, co v tuto chvíli dělá všech sedm kadidátů na senátorské křeslo?

Iveta Vilímková (Strana důstojného života):„Jsem v Budějcích a zrovna teď mám bojovnou náladu. Jdu vynadat starostům Branišova a Rudolfova, že nám nechtějí vzít nadelegované lidi do komise."

Miroslav Krejča (ČSSD) je v práci. „Právě s kolegou řešíme ekonomické problémy naší vysoké školy, takže na nějakou nerovzitu nemám čas."

Josef Kalbáč (KDU-ČSL): "Přijíždím domů ze své kanceláře, kde jsem si vyřizoval různé věci. Půjdu volit a pak se budu věnovat domu a zahradě."

Miroslav Beneš (ODS):"Jsem na cestě do Strakonic achystám se sklízet jablkau matky na zahradě. Mám se dobře."

Pavel Buček (Strana zelených): "Jsem v práci a řeším nějakou zubní problematiku. Takže každodenní rutina. Jsem v pohodě."

Taťana Jirousová (KSČM) je rovněž v ordinaci: "Jsem v práci a makám, takže zatím volby vůbec neprožívám. Nemám čas."

Vilém Mikula (koalice ČSNS a Strana zdravého rozumu): … Mobil, který nám dal k dispozici, vyzvání............a zatím ho nikdo nezvedá.

14.00 První volič přišel o pět minut dřív

Před volební okrsek č. 20, což je přízemí strakonického finančního úřadu, přišel Josef V. (85) s pětiminutovým předstihem. Musel si počkat, protože jinak by byl jeho hlas neplatný. "O tom, koho zvolit, mám jasno. Volit chodím pokaždé, protože volby beru jako povinnost. Jsem optimista. Věřím, že si jednou lidé vyberou takové zástupce, že všechno začne fungovat, tak jak má," řekl.

12.58Za několik málo minut se otevřou volební místnosti pro krajské a senátní volby

I přes procítěné výzvy o možnosti využití jednoho z pilířů demokracie - práva volit - není nálada mezi lidmi nijak zvlášť slavnostní. Rozechvělí jsou tak asi nejvíce předsedové volebních komisí, aby všechno klaplo.

Na Strakonicku zatlačily senátní volby ty krajské mírně dozadu.

Samotní voliči mají zvětší části jasno, ale jen mizivá část byla ochotna prozradit, koho a proč budou volit. "Jsou to spíše určité symaptie nebo averze vůči té konkrétní osobě. V podstatě je to ale jedno. Prostě několik lidí se snažízískat slušný plat, moc a halí to do hávu, že se vlastně pro nás, obyčejné občany, obětují, když tu strašnou práci chtějí dělat. Už mě toani nerozčiluje," řekl Lukáš (37) ze Strakonicka. K volbám půjde, protože nechce, aby se s jeho hlasem manipulovalo.

Za zmínku stojí příběh stařenky z Blatenska, které je 99 let. "Volit nebudu. Už mě štve, jak se politici chovají, jak neřešídůležité věci a jak je jim jedno, že se tady krade,"myslí si.

Jitka (45) volit půjde a vidí ve své volbě smysl: "Lidi rádi vidí jen to, že se něco nepodařilo nebo nestihlo. To, co se povede, považují za samozřejmost. Jít volit neberu jako povinnost, ale jako možnost něco ovlivnit. Stále tomu věřím."

Voliči mohou dát svůj hlas dnes do 22. hodiny, zítra pak od 8 do 14 hodin.

Pátek 17. října

V terénu se pohybovali Petr Škotko a Jakub Ouředník.

Aktualizace: Slávka Petráková