Jedním ze sedmi kandidátů na senátora volebního obvodu číslo 12 (Strakonicko, část Písecka a Prachaticka) je za koalici ČSNS 2005 a Stranu zdravého rozumu Vilém Mikula.

Proč jdete do se senátních voleb?

Pracuji jako výzkumník v NASA. Až do nedávna jsem se domníval, že lidem nejvíce prospěji tím, že naleznu ve vesmíru planetu, kterou lidé jednou budou moci osídlit. Překvapila mě ale poznámka mé známé zdravotní sestry. Doslova mi řekla: Ty utrácíš peníze nás daňových poplatníků za zbytečný výzkum vesmíru a přitom je ti jedno, že v našich nemocnicích umírají pacienti jenom proto, že nejsou peníze na jejich léčbu!

Co si od nich slibujete jako kandidát i jako občan?

Uvědomil jsem si, že jako senátor mohu být lidem prospěšný v tom smyslu, že jim alespoň trochu ulehčím jejich každodenní starosti tím, že budu prosazovat jejich zájmy. Jako občan doufám, že lidé již poznali, že politikům parlamentních stran jde především o osobní prospěch.

Jakou dominantní vlastnost by měl mít senátor a proč?

Měl by být schopný a ochotný prosazovat většinové zájmy voličů přednostně před svými zájmy či před zájmy své strany. Bohužel takový kandidát má jen malou šanci se do Senátu dostat. Aby se stal člověk senátorem potřebuje umět používat „ostré lokty”.

Máte přehled o životě ve městě a na vesnicích?

Trvale bydlím ve městě. Na vesnici jsem nikdy nebydlel, jen jsem tam pobýval u známých. Přesto si myslím, že přehled mám.

Co podle vás na vesnicích a ve městech nejvíc schází?

Lidem na vesnicích nejvíce chybí dostatek pracovních příležitostí. Musí většinou za prací dojíždět a k tomu jim chybí levná a solidní hromadná doprava. Na vesnicích ubývá drobných koloniálů, takže i na nákupy se musí jezdit hromadnou dopravou. Provoz auta je drahý a ne každý si ho může dovolit. Ve městech zase lidem často chybí příroda a pohodový životní styl.

Pokud byste mohl něco změnit v českém zákonodárství, jaké změny byste v něm provedl?

Zjistil jsem, že naše soudnictví nefunguje na bázi prevence. Jako občan jsem napsal stížnost Ústavnímu soudu proti zavedení poplatků ve zdravotnictví a proti povinným televizním a rozhlasovým poplatkům. Došla mi odpověď ve smyslu, že dokud jsem nespáchal trestný čin a nebyl jsem neoprávněně odsouzen, nebude se Ústavní soud mojí stížností zabývat.

Není to ale tak trochu malicherné?

Ve srovnání s vraždami, které znám z novin, je. Občané, kteří se cítili dlouhodobě ohroženi na životě konkrétní osobou a požadovali od policie, soudů a od zákonodárců preventivní opatření a uvěznění té nebezpečné osoby. Bylo jim řečeno, že dokud je ta osoba nezabije, nebude se s tím nic dělat. Rád bych změnil tuto naprostou rezignaci na možnost předcházení trestné činnosti.

Čím chcete přesvědčit své voliče, že právě vy jste ten pravý?

Chci své voliče ujistit, že budu prosazovat jejich zájmy. Z peněz, které budu jako senátor dostávat, budu platit pravidelná referenda ve svém obvodě a budu se jejich výsledky řídit. Určitě zorganizuji referendum o radaru a vojenské základně USA na území ČR. Jako senátor chci lidem alespoň v něčem jejich starosti ulehčit. Například ve světě existuje na úřadech služba – člověk, který občanům na počkání vyplní jejich formuláře a žádosti a zároveň jim i poradí, jak mají dále v jejich věci postupovat. Jako senátor chci takovou službu na úřadech zavést. Líbí se mi princip, kdy profesionální písař, který zná většinu úřednických fíglů a kliček, pomůže „amatérovi občanovi” v souboji s profesionálními byrokraty.

Jaké jsou vaše záliby, co práce, co rodina?

Jsem svobodný a bezdětný. Před časem jsem létal s větroněm, skákal padákem, potápěl se a měl jsem psa – německého ovčáka. Rád bych se k tomu někdy vrátil. Zábavou je mi má práce.  Každý den se dozvídám nové a dosud neznámé věci, což je to, co mne baví. Například jsem byl u toho, když sonda Huygens přistála na Titanu. Také denně mluvím s lidmi, kteří řídí průzkumné vozítko Sojourner na Marsu.