Možná jen děkovali bohům, nebo si označovali území. Tajemnou pláž známou pod názvem Petroglyph Beach State Historic Site nevyhledávají turisté kvůli sbírání mušlí, ale jak už její název vypovídá, jezdí na ni obdivovat přibližně 40 podivných znaků známých jako petroglyfy. Do skal a balvanů je před 8 tisíci lety vyryli domorodí obyvatelé. Nikdo však neví, proč.

V otázce autorů se vědci shodují, podle nich podivné znaky do skal vyryli indiáni Tlingitové, kteří jihovýchodní souostroví státu obývají do dnešních dní. Věří se tomu proto, že vyryté symboly a použitý umělecký styl je podobný umění, které Tlingitové používali při zdobení totemů. Zamýšlený účel petroglyfů je však pro odborníky neznámý.

Varování nepřátel nebo prosby k bohům

Existuje mnoho hypotéz o původu obrazců roztodivných tvarů. Podle expertů mohly sloužit k několika účelům, například k varování nepřátel, že se nacházejí na cizím území. Autoři je ale mohli používat také jako záznam významných událostí, jako byly bitvy nebo velké přílivové vlny.

Jiné teorie mluví o tom, že kresby označovaly důležité místo k rybaření anebo osadu. Tuto tezi by podporoval fakt, že většinu petroglyfů se podařilo nalézt v blízkosti významných míst, například tam, kde se hojně vyskytovali lososi. Petroglyfy také mohly mít náboženský význam a tedy představovat způsob, jak se Tlingitové snažili prosit bohy, aby každý rok zajišťovali hojnost lososů, které pak lovili pro maso. Anebo naopak sloužily jako poděkování bohům za hojný lov. 

Tezí je ale ještě daleko víc. „Je možné, že každý z petroglyfů je symbolem klanu,“ citoval magazín Smithsonian archeologa z Aljašského ministerstva přírodních zdrojů Nicholase Schmucka. Jako příklad uvedl znak kosatky, což je běžný symbol, který Tlingitové používali k označování domů, kde se potkávali. Používali jej rovněž na totemových sloupech.

Je ale také možné, že petroglyfy z aljašské pláže žádný význam kromě toho uměleckého nemají.

Stejně jako totemy, i petroglyfy vyobrazují zvířata, jako jsou kosatky, lososi, havrani. Vzhledem k tomu, že Tlingitové velmi zdatní řezbáři, mohli si své umění cvičit na skálách na pláži.

„Tyto symboly jsou specifické pro jihovýchodní Aljašku. Vždy, když přijde velká bouře, pohřbí je moře. Objevují se a mizí rovněž s přílivem a odlivem,“ uvedl Schmuck. Existuje i možnost, že kdysi bylo na pláži mnohem více petroglyfů, ale odliv ozdobené kameny postupně odplavil.

Nesahat!

Rozsáhlý pozemek nacházející se v městské části Wrangell na jihovýchodním pobřeží Aljašky je od roku 2000 státním parkem a umělecká díla jsou současně pod ochranou zákonů o historických památkách Aljašky. Poškození anebo krádež je vnímáno jako zločin.
close Na pláži mají i repliky, které mají zabránit poškozování uměleckého díla. info Zdroj: Wikimedia Commons, volné dílo zoom_in Na pláži mají i repliky, které mají zabránit poškozování uměleckého díla

Pláž má také nejvyšší koncentraci skalního umění na jihovýchodě amerického státu. Hornina má na tomto místě tmavě šedou barvu a je jemně zrnitá, což usnadňuje práci s petroglyfy. Zároveň je však skála náchylnější k poškození, dotýkání nebo chození po jejím povrchu je proto zakázáno. Pro zvědavé turisty jsou na místě připravené repliky vzorů, aby se nemuseli dotýkat těch skutečných.

 

Tisíce petroglyfů v Česku

Jako petroglyf se obecně označuje forma skalního umění, které lidé v pravěku či dávnější době vytvořili řezáním, tesáním nebo malbou. Kromě Aljašky je možné je najít na celém světě, včetně Antarktidy. Největší koncentrace je v částech Afriky, Skandinávie a Sibiře, přičemž mnoho petroglyfů vědci datují do období před 10 tisíci až 12 tisíci lety.

Nacházejí se i v Polsku, konkrétně v Svatokřížských horách, kde archeologové našli obrazce ve tvaru podivných postav připomínající hráče na flétnu. Dokonce se objevují i v Česku, konkrétně v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český ráj, kde bylo nalezeno devatenáct tisíc rytin, kreseb a maleb. Lidé žijící ve skalních městech prostřednictvím nich komunikovali. 

Vzhledem k tomu, že znaky z různých kontinentů vykazují podobnosti, existuje domněnka, že všechny petroglyfy na světě mají společný původ. Předpokládá se přitom, že mnoho petroglyfů sloužilo jako typ symbolického či rituálního jazyka. Znaky však mohly sloužit i k ukázání času nebo vzniknout jako vedlejší produkt rituálů.

| Video: Youtube

Vyřezávat je mohli také duchovní vůdci, šamani, pod vlivem určitých halucinogenů. Vědci například dokázali, že mnoho z geometrických vzorců opakujících se v petroglyfech se vyskytuje při halucinacích způsobených drogami či migrénou.