Tvora, kterého experti oficiálně pojmenovali Tripedalia maipoensis, objevili v hongkongské přírodní rezervaci Mai Po. Medúza měří sice jenom centimetr a půl, i tak je ale lepší se jí vyhnout– její žahnutí může být vysoce nebezpečné.
Mořského živočicha našli výzkumníci z organizace pro divokou zvěř WWF Hongkong, Ocean Park Hongkong a University of Manchester v bahnitém jezírku při shromažďování vzorků během léta 2020, 2021 a 2022.

Tým shromáždil nalezené medúzy a provedl analýzu jejich DNA a tkáně, aby zjistil, zda se jedná o nový druh.
Objev medúzy podle vědců poukazuje na bohatou rozmanitost mořského života v regionu a na potenciál pro jeho další objevování v Hongkongu i v čínských pobřežních vodách.
„Ačkoli je v současné době znám pouze v Mai Po, domníváme se, že tento druh je rozšířen také v přilehlých vodách ústí Perlové řeky, protože jsou s ústím spojeny přílivovým kanálem,“ citoval deník New York Post autora studie, profesora na katedře biologie HKBU Qiu Jianwena.
Rychlejší a nebezpečnější
Medúza má průhledné a bezbarvé tělo s třemi chapadly měřícími až deset centimetrů. Zajímavostí je i to, že konce jejích chapadel jsou ploché, podobají se trochu lodnímu pádlu, což jí umožňuje plavat rychleji než jiné medúzy. Nejzajímavější ale je, že disponuje 24 očima, které jsou rozděleny do čtyř skupin po šesti a umístěné na každé straně těla. Dvě oči mají čočky, které umožňují utvářet obraz, zbylé čtyři jsou pak schopné vnímat pouze světlo.

Živočich patří k třídě takzvaných čtyřhranek (Box Jellyfish), jejichž jed může být smrtelně nebezpečný i pro člověka. Chapadla uvolňují toxin, který může způsobit paralýzu, zástavu srdce a dokonce i smrt, a to jen během několika minut po žahnutí.
„Skupina medúz známých pro svůj zvon ve tvaru krychle je jedna z nejjedovatějších skupin živočichů na planetě,“ napsali podle deníku Daily Mail vědci ve studii, kterou zveřejnili v akademickém časopise Zoological Studies.
Zabijáky jsou i komáři a šneci
Za zdaleka nejnebezpečnější skupinu zvířat na světě se možná navzdory očekávání považují komáři, kteří mají na kontě neuvěřitelných 725 tisíc až milion úmrtí ročně. Nebezpeční jsou zejména proto, že jsou velmi častými přenašeči nemocí. Když komáři sají lidskou nebo zvířecí krev, přenášejí při tom infekční patogeny a s nimi i viry, bakterie a parazity.

Na druhém místě jsou opět překvapivě sladkovodní šneci, a to zejména proto, že jsou přenašeči parazitických červů známých jako motolice. Lidé se jimi mohou nakazit z kontaminované vody, přičemž parazitární onemocnění jimi způsobené je zodpovědné až za 200 tisíc úmrtí ročně. Třetí příčku zastávají hadi, kteří mají kvůli svému jedu na svědomí až 138 tisíc úmrtí ročně. Zdaleka nejsmrtelnější je zvlášť agresivní zmije paví.