V roce 1983 se sedmdesát dobrodruhů s šedesátimetrovým šnorchlem a vozidlem Toyota Land Cruiser, přezdívaným bahenní krab, rozhodlo u australského města Darwin projet mořské dno. Po třech kilometrech se však museli vynořit, protože narazili na skálu. Jejich rekord nyní chtěla pokořit třicetičlenná skupina vedená Tommym Lawrencem.

Záhadný válec, který se objevil na australském pobřeží.
Obří válec, který vyplavilo moře v Austrálii, už není záhadou. Spadl z nebe

V sobotu ráno 29. července se vydala se stejným vozem, byť patřičně upraveným, z přístavu Darwin. Podvodní trasa vedla na pláž Mindil přes několik bahnišť protkaných plynovými potrubími a po celou dobu si účastníci museli dávat pozor na krokodýly a žraloky.

„Bylo to stresující,“ řekl deníku The Guardian Lawrence a dodal: „Měli jsme spoustu problémů. Některé úseky byly tak bahnité, že jsme se neustále brodili.“ Vylíčil také, jak v hloubce třiceti metrů museli s pomocí nafukovacích bójí tahat z bahna zapadlý automobil. Potápěči pak museli čelit silnému tlaku, kvůli kterému se každých patnáct minut střídali na pozici řidiče.

Tým s vozidlem Land Cruiser ujel sedm kilometrů pod vodou:

Zdroj: Youtube

Zdolání sedm kilometrů dlouhé cesty zabralo přes dvanáct hodin, tedy zhruba o pět hodin déle, než se plánovalo. Když však oranžový Land Cruiser vyjel ze zčeřené vody na pevninu, čekající dav jásal nadšením. „Všichni se nahrnuli k autu, děti skákaly na zadní sedadla. Jeden kluk tam měl pár ryb, nevím, kde se tam vzaly,“ sdělil lídr projektu.

Tým složený z motoristů, inženýrů a potápěčů nyní věří, že se mu podařilo vytvořit světový rekord v nejdelší a nejhlubší jízdě pod vodou. Oficiální potvrzení zatím ještě nepřišlo.

O výpravě se chystá dokument

Plánování odvážného dobrodružství trvalo rok. Tommy Lawrence pro stanici ABC News uvedl, že tento nápad dostal, když si vzpomněl na počin z roku 1983. „Navrhl jsem, že bychom to mohli i natočit a udělat dokument,“ řekl. Lawrence je totiž producentem tamního automobilového pořadu, chtěl však natočit film o Land Cruiserech, které jsou v Austrálii nesmírně populární a považují se za kultovní vozy.

Ekranoplán Lun v dagestánském Derbentu
Obávané ruské monstrum znovu ožilo. Bizarní stroj už děsit nebude, má jiný úkol

Pro projekt nejdřív museli najít vyřazené vozidlo řady J40, které následně opravili a speciálně upravili. Automobil mimo jiné vybavili vodotěsným elektrickým motorem a 150 kilogramů vážícími pneumatikami naplněnými vodou. Obnova Toyoty trvala asi šest měsíců, během kterých se potýkali například i s nedostatkem financí. Často jim však pomohlo, že se lidem jejich nápad líbil, a tak jim poskytli garáže nebo nářadí zadarmo. Podobně se jim podařilo získat i členy družstva.

Lawrence nyní o výpravě chystá dokumentární snímek. Očekává, že se na plátně objeví v únoru příštího roku. Slavného „oranžového bahenního kraba“ chce na chvíli vystavit ve zdejším obchodním centru. „Poté ho vyřadíme, znovu opravíme a zprovozníme,“ prozradil.