Třetí největší kočkovitou šelmou na západní polokouli je jaguár. Toto zvíře podobné levhartovi žije převážně v jižní Americe. Co se chování týče, většina jaguárů jsou osamělí lovci, v jejichž jídelníčku se vyskytuje zhruba osm desítek druhů zvířat - převážně větších savců. Jaguáři, kteří žijí v brazilské oblasti Pantanal, se však této představě vymykají. Jejich netradiční způsob života představili vědci ve studii v nejnovějším čísle odborného časopisu Ecology.

„Pozorování odborníků odhalilo, že pantanalští jaguáři jsou extrémně flexibilní, co se týče stravy a životního stylu. Podobná přizpůsobivost u nich až dosud nebyla zachycena," shrnuje server Science News.

Dvojice sovětských psů Veterok a Ugoľok dodnes drží rekord v délce pobytu psa ve vesmíru.
Nebyla to jen Lajka. Zvířat ve vesmíru bylo víc: Kočka 13 minut, pak ji utratili

Typický den jaguárů z Pantanalu vypadá úplně jinak, než život představitelů tohoto druhu na jiných místech zeměkoule. „V oblasti mokřadů v srdci Brazílie tráví jaguáři dny broděním se ve vodě, která jim sahá až po hruď, a hledáním ryb. Když jsou pak tyto velké kočky zpátky na souši, vzájemně se škádlí a hrají si. Takové chování se nevyskytuje u žádné jiné populace jaguárů na světě," nastiňuje server Science News.

Na světě žijí jaguáři v široké škále oblastí. Tyto kočkovité šelmy obývají severoamerické pouště i deštné pralesy ve střední a jižní Americe. Kromě Pantanalu ale nikde jinde až tak mocně nepřizpůsobili prostředí svůj způsob života. Kdekoliv jinde se chovají zcela typicky pro svůj druh - žijí samotářským životem, jedí většinou savce. V Pantanalu se ale zdržují ve skupinách a živí se hlavně rybami. Co se výzkumu jaguárů týče, jde o přelomové zjištění.

Jaguár, kam se podíváš

Ekologové strávili pozorováním smeček jaguárů v Pantanalu čtyři roky. Konkrétně se vypravili do tamní odhlehlé přírodní rezervace Taiamã. „Oblast bývá po část roku zcela zaplavená, nejsou v ní silnice ani stezky. Tým vědců se na místo musel dostat lodí a voděodolné kamery rozmístit podél vodních toků. Celkem odborníci umístili do oblasti 59 kamer, které sbíraly údaje v letech 2014 až 2018," nastiňuje server Science News.

Zdroj: Youtube

Odborníci nakonec shromáždili 1 500 videí. „Vědci také odchytili třináct jaguárů a nasadili jim obojky s GPS lokátorem. Díky následnému sledování pohybu těchto koček získali přehled o hustotě populace zvířat, jejích pohybech a sociálních interakcích," uvádí server Science News.

Vědci nyní tvrdí, že Pantanal je opravdovým jaguářím rájem. „Stačí vystoupit z lodi a hned uvidíte jaguáří stopu. Všude na stromech jsou škrábance, kolem je jaguáří trus. Přítomnost tohoto predátora v oblasti je až neuvěřitelná. Kamkoliv se pohnete, tam se vyskytuje. To jsem nikdy předtím nikde nezažila," uvedla vědkyně Charlotte Erikssonová z Oregonské státní univerzity, která výzkum v Pantanalu vedla.

Rybí jídelníček

Materiál, který vědci za čtyři roky nasbírali, jim vyrazil dech. „Erikssonová a její kolegové na základě nasbíraných údajů odhadují, že přírodní rezervace Taiamã je jaguáry nejhustěji osídlenou oblastí na světě - na 100 kilometrů čtverečních případá 12,4 jaguárů. Oproti jiným místům, kde se jaguáři vyskytují, jde o trojnásobek," upozorňuje web Science News.

Veilonovy úžasné momenty jsou představeny v jeho nové knize Green Urbex: The World Without Us
Dechberoucí záběry. Fotograf uchvátil snímky, kde si příroda bere Zemi zpět

Zcela ohromující bylo pro vědce také složení jaguářího jídelníčku. „Již videonahrávky ukazovaly jaguáry, kteří si z lovu odnášeli velké ryby. Když vědecký tým udělal rozbor 138 vzorek jaguářího trusu, zjistil, že ve více než polovině vzorek se nachází rybí ostatky a v téměř polovině stopy po vodních tvorech, například želvách. Pouze 11 procent vzorků obsahovalo ostatky savců," píše Science News.

Díky tomu, že pantanalští jaguáři se živí zejména rybami, se zcela odlišují od ostatních zástupců druhu. „Erikssonová a její tým jsou přesvědčeni, že jaguáři z Pantanalu jedí nejvíce ryb nejen ze všech jaguárů na Zemi, ale nejvíce ze všech kočkovitých šelem. Pro porovnání, tygři, kteří žijí v Bangladéši, se rovněž vyskytují v podobně zaplavené oblasti, a vzhledem k tomu občas pojídají ryby, přesto však hlavní část jejich jídelníčku tvoří suchozemští tvorové," zmiňuje Science News.

Společenský život

Nově publikovaná studie přinesla i třetí přelomové zjištění ohledně jaguárů z Pantanalu. Týká se jejich společenského života. „Před tím, než jsme s výzkumem začali, se všeobecně tvrdilo, že jaguáři jsou samotáři a setkávají se pouze kvůli páření. Ovšem kamery a stopovací obojky ukázaly, že pro zvířata v oblasti Taiamã to neplatí. Tamní jaguáři většinu času trávili blízko při sobě, někdy se společně přesouvali, lovili ryby, hráli si. U jaguárů jde o extrémně výjimečné chování, minimálně na základě dosavadních znalostí o kočkovitých šelmách," upozorňuje web Science News.

Vědci spíše hádají, jak je to možné. „Jednou z verzí je, že se v oblasti nachází takové množství potravy, že jaguáři necítí potřebu o ni bojovat," zmínila vědkyně Erikssonová.

Dobře zachovaná část kostry dinosauara Caudipteryx zoui. Konkrétně tento exemplář patří do sbírek pekingského přírodovědného muzea. Vědci předpokládají, že ve zkamenělých částech kostry by se mohla uchovat i dinosauří DNA
Blíž Jurskému parku? V kostech starých 125 milionů let může být dinosauří DNA

Podle ekologa Taale Leviho zase "skupinkování" u jaguárů způsobuje to, že řeka, ve které loví, je dobře přístupná jen z několika málo míst - a pokud tedy chtějí jaguáři ulovit potravu, musí počítat s tím, že budou čas trávit ve společnosti dalších jedinců.

Vědci nyní chtějí ve výzkumu jaguárů z Pantanalu pokračovat. Jak ale upozorňují, navzdory tomu, že jde o poměrně odlehlou oblast, ani zde nejsou velké kočky zcela v bezpečí před člověkem. Ohrožuje je odlesňování, které je v Brazílii opravdu masivní, a s ním spojené rozšiřování zemědělské půdy a požáry. V roce 2020 například shořela polovina oblasti, kterou vědci zkoumali. Nyní tým zjišťuje, jak katastrofa poznamenala život pantanalských jaguárů.

Jaguár americký
- třetí největší kočkovitá šelma na západní polokouli
- jediný zástupce rodu Panthera v Americe
- vyskytuje se zejména v jižní a střední Americe
- patří mezi ohrožené druhy
- dorůstá do délky až 1,85 metru, vážit může až 96 kilogramů
- jde o samotářského predátora, který loví různé druhy živočichů, díky silnému skusu i velké savce, například jeleny, kapybary, opice, častou potravou jsou pro jaguáry také želvy
- jaguáři z brazilské oblasti Pantanal se svým životním stylem liší od ostatních jaguárů