Dušičková procházka Radomyšlí

V sobotu se můžete mezi 17. a 20. h projít obcí Radomyšl kolem strašidelně nasvícených domů a zahrad sousedů. Uvidíte dýně, svíčky a vychutnáte si podzimní atmosféru. Kvůli koronakrizi nebude společný start ani cíl. Kdy, odkud, kam zájemci půjdou, nikdo neorganizuje, bude to jen na nich. Důležité je dodržovat všechna aktuální opatření, tedy roušky, rozestupy, skupiny po dvou.

Zřícenina kláštera Kuklov

Kam za podzimní romantikou? Vydat se můžete na zříceninu kláštera a hradu Kuklov z 15. století, který se nachází ve stejnojmenné vsi za obcí Brloh na Českokrumlovsku. Dominantou je rozpadlá loď s pěti prázdnými okny kostela sv. Ondřeje. Areál, z něhož dýchá romantická atmosfér a i historie, láká nejen výletníky, ale i filmaře. Například Jihočeská filharmonie zde natáčela začátkem května videoklip. Objekt patří do areálu Blanského lesa, kde lze chodit na výlety a procházky.

Na Knížecí stolec

Knížecí stolec – Jen o víkendech a státních svátcích lze navštívit Knížecí stolec, tajemný vrch mezi Šumavskými a vrchy a sestupem do Blanského lesa. Okruh od Uhlíkovské hájenky, kde je malé parkoviště, je dlouhý 14 km po modré turistické značce. Na cestě je mnoho zajímavých zejména kamenných útvarů, jako Adolfův kámen, či Judestein, jde se vojenským prostorem okolo Uhlíkovského potoka. Vojenský újezd byl od roku 1947 až do roku 2011 uzavřen veřejnosti. Na vrcholu vyhlídka s panoramatem Šumavy, Blanského lesa dohlédnete k Olšině a za jasného počasí jsou vidět Alpy. Ladislav BeranKnížecí stolec se nachází ve výšce 1236 m. n. m. Autor: Ladislav Beran

Zámeckým parkem po stezce

Zámecký park v Hluboké nad Vltavou můžete projít od dubna 2013 po naučné stezce. Ta je dlouhá 2,5 km a seznámí vás se zajímavostmi zámeckého parku na deseti zastaveních. Prohlédnete si bohatou obrazovou dokumentaci , orientovat se můžete podle mapek, které jsou součástí každého panelu. Dozvíte se o historii i současnosti parku, zámeckého areálu i Hlubocka, nahlédnete do zahrad parku i do krajinářského parku. Panely zpracovávají témata jako horní i dolní zahrada, vyhlídky, osobnost zahradníka Rudolfa Wáchy, jezírko, hmyz, vodojem, ptáci a rostliny aj. Tato naučná stezka není příliš náročná, na procházku je možné vzít i kočárek.