NAPIŠTE JEŽÍŠKOVI DOPIS
KDY:
Do 24. prosince
KDE: Katedrála Sv. Mikuláše České Budějovice

Děti mohou přinést dopis Ježíškovi do katedrály sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. Důležité je, aby na něm byla zpáteční adresa, aby jim mohl Ježíšek odepsat a poslat dáreček. Dopis mu můžete vhodit do ozdobené schránky v katedrále až do Štědrého dne. 

ADVENTNÍ JARMARK VIRTUÁLNĚ
KDY:
v současné době
KDE: www.virtualnijarmark.webnode.cz 

Na dačickém zámeckém nádvoří byl letos oblíbený vánoční jarmark s ohledem na situaci s šířením se onemocnění covid-19 zrušen. Koná se ovšem virtuálně na www.virtualnijarmark.webnode.cz, kde si můžete prohlédnout medailonky prodejců, nechat se přesměrovat na jejich stránky nebo se účastnit virtuálního zimního tvoření. 

ZAZPÍVÁ ONDŘEJ GREGOR BRZOBOHATÝ
KDY:
pátek 17. prosince
KDE: Městské divadlo Prachatice

V pátek 17. prosince uslyšíte v Prachaticích zpívat Ondřeje Gregora Brzobohatého. Na vánočním koncertě ho doprovodí saxofonista Matouš Kobylka. Koncert se koná v Městském divadle a začíná v 19 h. Vstupné 690 Kč.

VÁNOČNÍ PŘÍBĚH JEŽÍŠKA
KDY:
sobota 18. prosince
KDE: Tábor

Na Žižkově náměstí v Táboře v předvečer Zlaté neděle, tedy v sobotu 18. prosince, uvidíte mezi 15. a 18. h Živý betlém. Těšte se na scénu zobrazení narození a příběh Ježíše Krista. Každou hodinu zahrají trubači známé koledy a pastýř bude vyprávět vánoční příběh a poví vám, proč tuto tradici slavíme. V betlémě nebudou chybět ani živá zvířátka.

VÁNOČNÍ VESELICE
KDY:
sobota 18. prosince
KDE: Kralova vila, Prachatice

Navštivte prachatickou Kralovu vilu a zažijte vánoční veselici. V sobotu 18. prosince od 18 h se tam uslyšíte koncert post-punkového tria sinks. Na koncertě také vystoupí kapela Sýček s rozsahem repertoáru od garážové hudby přes post-punk po psychedelii. Trojici završí českobudějovické uskupení Fotbal. Večírek bude mít téma Twin Peaks, kdo přijde v kostýmu, dostane drink zdarma.

BETLÉMSKÉ SVĚTLO PŘIVEZOU VLAKEM
KDY:
sobota 18. prosince
KDE: na trase vlaku Veselí nad Lužnicí - České Velenice

Z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic poveze vlak se skauty v sobotu 18. prosince Betlémské světlo. V kolik a kam na zastávku si můžete pro plamínek dojít? V 11.43 h do Veselí nad Lužnicí, v 11.48 h do Vlkova nad Lužnicí, v 11.52 h do Frahelže, v 11.56 h do Lomnice nad Lužnicí, ve 12.01 h do Lužnice, ve 12.09 h do Třeboně, v 12.11 h na zastávku Třeboň lázně, ve 12.19 h na stanici Majdalena zastávka, ve 12.22 h do Majdaleny, ve 12.28 h do Suchdola nad Lužnicí, ve 12.30 h na stanici Suchdol nad Lužnicí zastávka, ve 12.32 h přijdou na řadu Hrdlořezy, ve 12.35 h bude vlak ve Dvorech nad Lužnicí, ve 12.41 h přijede do Nové Vsi nad Lužnicí a ve 12.47 h končí v Českých Velenicích.

MASKY V JINÉM SVĚTLE
KDY:
sobotu 18. prosince
KDE: Muzeum milevských maškar

V Muzeu milevských maškar uvidíte v sobotu 18. prosince masky v jiném světle. Od 12 h totiž bude expozice svátečně nasvícená. V dílničce si děti vytvoří masku svítíce ve tmě. Při návštěvě muzea se zahřejete teplým čajem. Středy, čtvrtky a pátky včetně dneška se konají komentované prohlídky, a to od 14 do 16 h.

KDY: 17. - 20. prosince
KDE: Rabenštenská 2020, České Budějovice

U Rabenštejnské věže se o víkendu 17. - 19. prosince koná vrchol adventního programu. V pátek 17. prosince hostí areál Rabenštejnská 2020 festival tvůrčí fotografie. Těšit se můžete na program To nejlepší z Fotojatek, který začíná v 19.30 h. Předtím, v 18 h uslyšíte koncert vánočních písní Hudbou z nudy. V sobotu od 10 do 18 h můžete vidět divadelní a hudební představení, ukázky prací kováře, šperkařky, řezbáře či švadleny. V 10 h Divadlo Studna zahraje pohádku Zvěstování. Vstupné 150 Kč pro celou rodinu. Adventní a vánoční písně pro pohodu z pódia zazní v 19 h. Vystoupí Trio Trinity a zazní soprán, cembalo a flétny. Uvnitř Rabenštejnské věže uvidíte ve 20 h k výročí smrti Václava Havla premiéru dokumentu Umění disidentu. V neděli 19. prosince budou řemeslníci pokračovat a uslyšíte vánoční koncert Aúúúna, který začíná v 16 h. Program pokračuje i v pondělí 20. prosince, kdy vás čeká v 17 h duchovní performance Babylonely na téma levných věcí. Po celý den od 10 do 18 h můžete přihlížet, jak sochaři vzniká pod rukama ledová socha.

ANDĚLSKÝ PRŮVOD
KDY:
neděle 19. prosince
KDE: Hluboká nad Vltavou

Andělský průvod 5. ročníku adventního programu Andělská Hluboká se koná. Poslední adventní neděli začne program ve 13 h, těšte se na andělské zvonění či malování na obličej. V 16.50 h se sejdou andílci u Schwarzenberské mateřské školy, průvod k náměstí začne v 17 h. V 17.30 h na náměstí uvidíte kromě andílků také Andělské divadelní představení. Čtvrtá svíce na adventním věnci bude zapálena v kostele v 18 h. Rozdává se tam i Betlémské světlo.

PĚVECKÉ SBORY VE VODŇANECH
KDY:
neděle 19. prosince
KDE: KD Vodňany

Zajděte do KD Vodňany na adventní koncert. Poslední adventní neděli na něm od 18 h vystoupí pěvecké sbory pod vedením Romany Rédlové, a to dětský sbor Hvězdička, Rebelata, Bechyňata či ženský sbor Regina. Vstup je zdarma.

JOSEF VÁGNER A JAVORÁČEK
KDY:
neděle 19. prosince
KDE: Lomnice nad Lužnicí

Přijďte v neděli 19. prosince na adventní koncert do kostela sv. Václava v Lomnici nad Lužnicí. Ten začíná v 17 h. Vystoupí zpěvák Josef Vágner a folklorní lomnický soubor Javoráček. Vstupné 150 Kč.

VÁNOČNÍ KONCERT MUZIKANTŮ Z TÁBORA
KDY:
neděle 19. prosince
KDE: Divadlo Oskara Nedbala, Tábor

Táborský symfonický orchestr Bolech lidem zprostředkuje po třech letech Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby, kterou uslyšíte v táborské Divadle Oskara Nedbala. Kromě ní ještě uslyšíte Korunovační intrádu Jiřího Ignáce Linka a první větu Symfonie č. II Jana Zacha. Zazpívají sólisté sopranistka Broňa Smržová, uslyšíte alt Ludmily Peřinové, tenor Tomáše Hinterholzingera a bas Lukáše Hynka-Krämera. Blanka Novotná zahraje na varhany. Zapojí se také členové pěveckých sborů Domino Tábor, Hlahol Tábor, Harmonie Planá nad Lužnicí, Chrámový sbor z Tábora a Klokot, Nokturno Sezimovo Ústí a Ekola Sedlec Prčice. Vánoční koncert diriguje Vladimír Elner. Přijďte do Velkého sálu táborského divadla v neděli 19. prosince od 19 h.

DO BETLÉMA S ŽIVÝM VELBOUDEM
KDY:
neděle 19. prosince
KDE: Šindlovy Dvory

Dobrovolní hasiči v Šindlových Dvorech přichystali na neděli 19. prosince tradiční Živý Betlém. Ten se koná v 17 h u hasičské zbrojnice. K jesličkám se třemi králi půjde i živý velbloud, s pastýři zase živý oslík.

VÁNOČNĚ NAZDOBENÉ ZÁMECKÉ POKOJE
KDY:
Do neděle 19. prosince
KDE: Státní zámek Třeboň

Přijďte na speciální vánoční prohlídky svátečně nazdobených schwarzenberských zámeckých pokojů. Ty se konají vždy od čtvrtku do neděle od 10 do 15 h, a to až do poslední adventní neděle 19. prosince. Speciální kostýmované prohlídky se letos o Vánocích s ohledem na covidovou situaci nekonají. 

ADVENTNÍ KALENDÁŘ ONLINE
KDY:
Od středy 1. prosince do pátku 24. prosince denně
KDE: online na www.jihoceskedivadlo.cz

Všechny čtyři soubory Jihočeského divadla - opera, balet, Malé divadlo i činohra si jako loni připravily pro diváky online adventní kalendář. Každý den na webu Jihočeského divadla uvidíte od každého souboru nový video příspěvek. Balet bude trénovat na vánoční koledy. Malé divadlo bude číst dětem 24 příběhů z knihy Vánoce pro kočku, u níž si mohou vystřihovat postavičky do beltéma. Činohra na pokračování zahraje představení Dobrý proti severáku s Helenou Dvořákovou a Pavlem Oubramem. Opera nazpívala tradiční české písně z kancionálů ze 15. až konce 16. století. 

DIVADELNÍ VÁNOČNÍ PŘEDSTAVENÍ
KDY: 
sobotu 27. listopadu, ve středu 1. prosince, ve čtvrtek 2. prosince, v pátek 3. prosince, v sobotu 4. prosince, ve středu 8. prosince, v úterý 28. prosince v 17h; v neděli 5. a 19. prosince v 16 h.
KDE: Malé divadlo, České Budějovice

Vánoční představení Gloria aneb Malé klanění docela malému jezulátku připravil soubor Malého divadla. Představení bude cílit na nejmladšího diváka, tedy pro děti od dvou let. Malí návštěvníci divadla a jejich rodiče se mohou těšit na tradiční pojetí příběhu svaté rodiny, loutky, vůni jehličí, anděle a hudbu. Vstupné 150 Kč. 

DOPROVODNÝ PROGRAM VÝSTAVY JIHOČESKÉHO MUZEA
KDY:
Do 18. prosince
KDE: Jihočeské muzeum

V rámci vánoční výstavy Jihočeského muzea Vánoce v čokoládě se přijďte podívat na doprovodný program, kde se seznámíte s řemesly a výrobou vánočních ozdob a dekorací. V sobotu 27. listopadu vám ukáže Dagmar Hálová výrobu tažného skla a Eva Drančáková zhotoví tzv. frivolitky. Ve čtvrtek 2. prosince bude Alena Reindlová vyrábět vánoční dekorace z keramiky a Jiří Honiss ukáže podmalby na skle. V sobotu 4. prosince ukáže Andrea Váchová chainmaille šperky a Jitka Sovová představí vánoční dekorace technikou quilt. Ve čtvrtek 9. prosince bude Alena Gondeková tvořit korálkové ozdoby a Miroslav Stecher vyrábět fanfrnochy. Dřevořezbu loutek v podání Jiřího Drhovského uvidíte v sobotu 11. prosince, ve stejný den bude péct Růžena Vinciková vánoční pečivo a dekorace. V úterý 14. prosince se bude zpívat. Tradiční koledování a zpívání na schodech v interiéru Jihočeského muzea s Jihočeským souborem písní a tanců Úsvit začíná v 18 h. 

VÁNOČNÍ KONCERTY JIHOČESKÉHO DIVADLA
KDY:
21. a 26. prosince
KDE: Katedrála Sv. Mikuláše

Nenechte si ujít tradiční vánoční koncerty Jihočeského divadla, které sekonají v katedrále sv. Mikuláše. K České mši vánoční Jakuba Jana Ryby uslyšíte také světovu premiéru oratoria Mít v sobě hvězdu skladatele a varhaníka Mikoláše Troupa. Koncert začíná v 19.30 h. Vstupné 210 nebo 260 Kč. 

VÁNOCE V ČOKOLÁDĚ
KDY:
Do 2. ledna
KDE: Jihočeské muzeum

V Jihočeském muzeu najdete až do 2. ledna vánoční výstavu Vánoce v čokoládě. Tam si prohlédnete unikátní sbírku Stanislava Krámského, který od 60. let nashromáždil přes 200 tisíc obalů od čokolád ze 150 zemí od 9 300 firem a obchodních značek. V jeho sbírce najdete také účtenky a dokumenty, plechovky od bombonů, čokolád a kakaa, nebo třeba zastoupené i výrobky českobudějovických firem, stejně tak ale i zahraničních. Dozvíte se, jak vzniká čokoláda, uvidíte pravé kakaové boby, zjistíte, jak dlouho lidé už čokoládu konzumují. 

POMOZTE DĚTEM Z CHUDÝCH AJ. RODIN DO DIVADLA
KDY:
Po celý prosinec
KDE: Jihočeské divadlo

Hezký dárek, ale ne pro sebe, můžete pořídit v Jihočeském divadle. To pokračuje v projektu Zavěšená vstupenka. Jedná se o vstupenku do divadla, kterou můžete zakoupit a dostane ji dítě, jehož rodina by si ji nemohla ze sociálních či finančních důvodů dovolit.