„Projeďte se vlakem duchů. Zažijete děsivou jízdu, při které vás bude mrazit v zádech, budete se bát a budete se třást,“ lákal od roku 1931 návštěvníky zábavní park Glenelg v jižní Austrálii.

Populární atrakce byla později několikrát přestěhována a od října 1935 se stala ozdobou nového lunaparku v Sydney. Tady si ji užívalo hned několik generací australských dětí, které po vjezdu „pekelnou branou“ projížděly po 180 metrů dlouhé dráze vedené povětšinou ve tmě, z níž se vynořovali tančící kostlivci, Drákula vstávající z hrobu, dračí hlava a jiná pouťová strašidla.

V osudný večer 9. června 1979 se však tento zábavní strašidelný vlak změnil v noční můru, která nebyla kašírovaná, ale skutečná.

Bliknutí záhadného zeleného světla ve večerní mlze vyslalo v roce 1960 osobní vlak na kolej, po níž se v protisměru blížil motorák
PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Zelené světlo poslalo na smrt dva vlaky

Kolem čtvrt na jedenáct v noci vypukl během jízdy pouťové soupravy v jednom z umělých tunelů na trati požár, a to právě ve chvíli, kdy v něm vlak podle scénáře jízdy zastavil. Počet lidí, kteří v tu chvíli byli ve vagoncích, byl později odhadnut na 35. Strojvůdci vlaku si ohně a kouře po chvíli všimli, spustili poplašné zařízení, vyjeli se soupravou z tunelu a začali vytahovat lidi z vagonů.

Zprvu se zdálo, že se podařilo všechny zachránit, ale kolem půl dvanácté v noci byla v tunelu nalezena mrtvá těla sedmi lidí, z toho šesti dětí: dvou chlapců Damiena a Craiga Godsonových, kteří zahynuli i spolu se svým otcem Johnem, a čtyř žáků australské základní školy ve Waverley - Jonathona Billingse, Richarda Carrolla, Michaela Johnsona a Seamuse Rahillyho. Policie později usoudila, že všech sedm se pokusilo uniknout před ohněm a kouřem vlastními silami, takže zřejmě vyskočili z vlaku a zkusili z tunelu utéct. Kouř je však otrávil dřív, než se jim to podařilo. Kdyby byli zůstali ve vagonech, byli by se pravděpodobně zachránili jako ostatní.

Celkem 30 lidí zemřelo při nejtragičtější české tramvajové nehodě, k níž došlo 13. července 1947
PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Tramvaj smrti

Příčina požáru nebyla nikdy přesně zjištěna, nicméně po prvotním ohledání policie téměř okamžitě připsala vinu vadné elektroinstalaci a klasifikovala tragédii jako nehodu. „Na původu požáru není nic podezřelého. Došli jsme k závěru, že ho způsobila elektrická závada,“ prohlásil prý už devět hodin po odvezení poslední oběti vyšetřující inspektor Doug Knight.

O dva měsíce později dospělo vyšetřování australského státního koronera k jinému závěru. Požár dle něj pravděpodobně způsobila odhozená cigareta.

Vyšetřovatelé také zdůrazňovali, že atrakce nebyla proti ohnivému živlu nijak zajištěna a že lunapark nedodržoval bezpečnostní předpisy. Požární hadice prý byly rozmístěny tak nešikovně, že se jimi nedalo hasit kdekoli na trati vlaku, protože na řadu míst voda z nich nedosáhla. V hydrantech byl navíc nedostatečný tlak a v parku v noci nepracovalo ani dost lidí. Vinou toho všeho trvalo déle než hodinu, než se podařilo dostat zuřící požár pod kontrolu.

Nejslavnější vlaková loupež v historii byla vlastně dost zpackaná. Lupiči byli brzy dopadeni, peníze ale zmizely navždy
PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Velká vlaková loupež

Trestní odpovědnost za katastrofu se však nakonec nepodařilo nikomu prokázat. Australský státní koroner Kevin Anderson sice později uvedl, že už 18 měsíců před katastrofou upozorňovali členové městské rady a místního hasičského sboru vedení lunaparku na to, že atrakce nedisponuje adekvátní protipožární ochranou, na což manažeři nijak nereagovali, ale toto jejich selhání podle něj nebylo takové, aby bylo možné je obvinit z nedbalostního trestného činu.

Australská vláda otevřela případ vlaku duchů ještě jednou v roce 1987 v rámci tehdejšího rozsáhlého vyšetřování policejní a politické korupce, ale ani tehdy se nepodařilo najít žádné další důkazy, které by ukazovaly na konkrétního viníka katastrofy. Předchozí koronární a policejní vyšetřování však bylo podrobeno ostré kritice jako nedostatečné a neúčinné.

Tragický případ se australské veřejnosti znovu připomněl v květnu roku 2007, kdy se svým svědectvím vyšla na světlo Anne Buckinghamová, neteř jedné z temných postav sydneyského podsvětí, Abe Saffrona, gansgstera činného v oblasti hazardu, prostituce, alkoholu a v realitách. Saffron, který zemřel v roce 2006, byl spojován se sedmi dalšími žhářskými útoky, k nimž došlo během dvou let po nehodě v lunaparku a veřejnost ho podezírala, že stál i za požárem pouťového vlaku. To však vytrvale popíral a policie proti němu nepředložila žádné přímé důkazy.

Příbramské doly v sobě nesou chmurnou minulost politických vězeňských lágrů. V roce 1979 se v nich však odehrála dramatická událost, která neměla s politikou nic společného
PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Výbuch na Bytízu

Buckinghamová v rozhovoru s australským deníkem Herald uvedla, že její strýc skutečně nechal oheň v lunaparku úmyslně založit, protože chtěl nad celým areálem převzít kontrolu.

Její tvrzení později podpořil jeden z bývalých zaměstnanců lunaparku Martin Sharp, který prohlásil, že byl několik let před požárem u toho, když Abe Saffron nabízel majiteli atrakce Tedovi Hopkinsovi, že lunapark odkoupí.

A v roce 2021 se k této hypotéze přihlásilo také několik bývalých australských vysokých policistů, kteří vystoupili v dokumentární sérii Exposed australské televize ABC. Tito policisté uvedli, že lunapark získala po požáru ve výběrovém řízení společnost, kterou Saffron skutečně přes své příbuzné skrytě ovládal, takže je velmi pravděpodobné, že měl ve žhářském útoku prsty.

Prošlo mu to údajně kvůli tomu, že inspektor Doug Knight, který vedl vyšetřování, byl zkorumpovaný, takže úmyslně manipuloval důkazy a zastrašoval svědky mluvící o žhářství, aby jako jedinou možnou příčinu požáru mohl označit vadnou elektroinstalaci.

Slavnému poutnímu místu v Čechách, Svaté Hoře u Příbrami, hrozila v roce 1978 zkáza, nakonec se však obrátila v jeho velké znovuvzkříšení.
PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Zázrak na Svaté Hoře

Tvůrci seriálu našli dva svědky, kteří trvali na tom, že v místě vzplanutí ohně cítili petrolej. Zjistili také, že dalších sedm svědků tehdy informovalo policii o tom, že se poblíž vlaku duchů potloukala podezřelá skupinka členů motorkářského gangu. Ale policie prý těmto svědectvím nevěnovala pozornost.

„Každý, kdo sledoval následky požáru v Lunaparku, věděl, že to kolem něj smrdí, ale v Sydney na konci 70. a na začátku 80. let nebylo možné dostat se věci na kloub. Tvůrci dokumentární série Exposed odvedli pozoruhodnou práci, když ukázali, jak zkorumpovaná policie od začátku sváděla vyšetřování na slepou kolej. Série také našla další indicie spojující tento zločin se Saffronem, a poskytla tak alespoň trochu úlevy rodinám zničeným smrtí šesti dětí a nevinného muže,“ napsal v roce 2021 výzkumník Denis Müller z Centra pro rozvoj žurnalistiky Melbournské univerzity.

Policie Nového Jižního Walesu po odvysílání seriálu uvedla, že její specialisté na žhářství ještě v roce 2019 prováděli ve věci požáru vlaku duchů různá vyšetřování. Nespecifikovala ale, o jaká vyšetřování šlo, a novými tvrzeními o potlačování důkazů a o zastrašování svědků se odmítla zabývat. Oficiálně tedy  zůstává příčina požáru vlaku duchů nadále neznámá.