Zlata Adamovská patří k ženám, jež nesouhlasí s myšlenkou, že by věk měl být překážkou k rozletu a osobnímu rozvoji. „Do života bych se klidně vrhla znovu. Pokud bych si s sebou mohla vzít svoje životní zkušenosti a méně naivity, šlo by se mi určitě radostněji. Bez zbytečných chyb i zádrhelů,“ říká. 

Dvojnásobná výzva

Při náročné herecké profesi byla pro Zlatu Adamovskou výchova dvou dětí velkou výzvou. Dnes už dospělá dcera Bára i syn Petr mají rozdílné povahy, což vyžadovalo specifický přístup k výchově.

„Dost brzy jsem pochopila, že s nějakou direktivou nepochodím. Přestože jsem musela někdy zvýšit hlas, většinou jsem lépe uspěla s kamarádským přístupem a dohodou,“ popisuje herečka.

Manželé Zlata Adamovská a Petr Štěpánek v talk show 7 pádů prozrazují, jací byli za mlada:

| Video: Youtube

Když přišla na řadu otázka finanční odměny za domácí práce, zaujala rozhodný postoj: „Navrhla jsem, že za vyprání a uvaření budu chtít tolik a tolik, a to se divily. Celý život tohle pravidlo ctíme. Když je potřeba pomoct někomu z rodiny, bez řečí nastoupíme.“

Bylo pro ni důležité, aby děti rozuměly hodnotě nezištné pomoci v rodině a věděly, že pokud je třeba pomoci, jedná se o automatickou věc.

Škola základ života

Oblíbená herečka si zakládá na vzdělání a cizích jazycích. Podle ní šlo a stále jde o neocenitelné investice do života.

„V jednom jsem měla jasno, chtěla jsem, aby děti uměly cizí jazyky, měly vzdělání a slušné vychování. A také aby se naučily žít s vědomím, že v rodině si mají její příslušníci nezištně pomáhat,“ zdůrazňuje.

Když mluví o svých dětech, neskrývá Zlata Adamovská radost. „Tu největší mám z toho, že jsou životaschopné a dělají práci, která je baví,“ prozrazuje.

Nechápe vrstevníky, kteří se o své dospělé děti stále starají. V tomto kontextu cituje indiánské přísloví: „Chceš-li, aby tvoje dítě nezemřelo hlady, nedávej mu jídlo, ale nauč ho lovit.“ To vystihuje její přístup k výchově. Báru a Petra před lety raději vybavila nářadím potřebným k samostatnému životu, než aby je obalila bavlnou.

Dvojnásobná babička

Nyní si herečka užívá vnoučat. S mírně odlišným přístupem, než jaký uplatňovala u svých dětí. Přestože byla v minulosti přísnější, zejména pokud šlo o školní docházku a vzdělání, vnoučata pro ni představují radost. „S vnoučaty je to opravdu trochu jiné. Ta mám pro radost. Za jejich výchovu jsou zodpovědní rodiče. Já jim do výchovy nijak zásadně nemluvím,“ uvádí herečka.

close Zlata Adamovska, vnuk Viktor, Petr Stepanek info Zdroj: Profimedia zoom_in Zlata zatím vodí do společnosti jen vnuka Viktora. Téměř čtyřletá Klárka na svou premiéru na červeném koberci ještě čeká

Zlata Adamovská dodává, že ačkoliv vnoučata rozmazluje, neskáče kolem nich. Má jasné hranice a pokud je třeba, zapojí je do práce na zahradě nebo v kuchyni. Je to v souladu s její filozofií, která spočívá v hodnotě celoživotního vzdělávání a vzájemné pomoci. Tento přístup není jen doménou jejích rolí maminky a babičky, ale také manželky. S Petrem Štěpánkem totiž objevují různé kouty světa, včetně místních zvyků a kultur.


Nahrává se anketa ...

„Letos jsme mezi letním hraním vyšetřili týden u moře v Itálii a po loňském úžasném a náročném výletu do Chile i na Velikonoční ostrov se chystáme za lemury a baobaby na Madagaskar,“ prozradila své cestovatelské plány herečka, kterou můžete vidět hned v několika hrách Divadla Studio DVA.