Když Brad Pitt před časem v jednom rozhovoru rekapituloval svou kariéru a prohlásil: „Střední věk mám za sebou, před sebou poslední kapitolu… Čím ji naplním?“, svět začal panikařit, že se hollywoodská star číslo jedna chystá do důchodu. Představitel bájného Achillea ale poplašné zprávy vzápětí vyvrátil: „Nekončím, ani náhodou.“

Chtěl jen naznačit, že po náročném období, kdy se soudil o děti, bojoval s psychickými problémy a závislostí na alkoholu, svou pozornost soustředí na uzdravování a duchovní růst. „Vždycky jsem se nechal unášet proudy, bezcílně proplouval od jednoho k druhému. Celé roky jsem musel trpět určitou formou deprese.“ Až v poslední době se mu podařilo objevit způsob, jak se znovu radovat ze života. „Nedokázal jsem ocenit drobné okamžiky štěstí, dokud jsem nepochopil, že se musím přijmout se vším všudy – to hezké i to ošklivé.“

Nadaný žák

Kariéra už sice není pro Brada Pitta na prvním místě, ale film, umění a kreativní činnosti všeho druhu ano. „Patřím k těm, co se vyjadřují uměním. Mám neustálou potřebu tvořit. Když nic nevytvářím, svým způsobem umírám.“ Bez tvoření si neumí svůj život představit a bylo to tak už od dětství.

Narodil se do konzervativní, silně věřící rodiny, vůči čemuž se později vymezil. Ale jako malému mu náboženství nebránilo v tom, aby rozvíjel svůj talent. Dařilo se mu ve sportu i v intelektuálnějších disciplínách. Hrál golf a tenis, závodně plaval, byl členem debatního a samozřejmě i divadelního kroužku. Po maturitě se vydal studovat žurnalistiku se zaměřením na reklamu, ale když už mu k titulu chyběly pouhé dva kredity, ze školy odešel. Nebyl připravený strávit zbytek života v kanceláři. Navíc ho lákalo něco jiného…

Továrna na sny

Brad Pitt miloval filmy, byly pro něj „bránou do jiných světů“. Ale chtěl víc než jen být pasivní divák. A tak dal vale Missouri a všemu, co do té doby znal, a rozhodl se zkusit štěstí tam, kde se filmy rodí. V Los Angeles se zapsal na hodiny herectví, živil se vším možným a stejně jako tisíce jiných mladý talentů doufal, že se na něj usměje štěstí. Poprvé se před kamerou sotva mihnul, ztvárnil bezejmenné roličky v ne příliš významných filmech Země nikoho, Hunk a Feťáci.

Velmi pozvolně si prorážel cestu i v televizi. Zahlédnout jste ho mohli třeba v seriálech Dallas a Jump Street 21. První hlavní role přišla s romantickým dramatem v jugoslávské koprodukci Odvrácená strana Slunce, který ovšem nikdo neviděl až do roku 1997, protože po vypuknutí války v Chorvatsku šel film do trezoru. Na plátna kin se Brad Pitt dostal až s hororem Cutting Class v roce 1989. Stále to ale nebyl ten velký zlom, na který čekal. Pořád přicházely jen nabídky na epizodní role ve filmech a seriálech nevalné kvality.

Všechno se změnilo s rolí zlodějíčka J.D. v kultovní road movie Thelma a Louise. Kromě statusu vycházející hvězdy mu drama Ridleyho Scotta, zvláště odvážné scény s Geenou Davis, přineslo nálepku „sex symbol“, kterou poněkud nedobrovolně nosí už třicet let.

Skoncoval s alkoholem

Hollywood dal Bradu Pittovi všechno, po čem toužil, ale nebylo to zadarmo. I když si to dlouho neuvědomoval, postupně se vzdaloval sám sobě i svým blízkým a prázdnotu a osamělost stále častěji přebíjel alkoholem. Probrala ho až žádost o rozvod, kterou podala Angelina Jolie v roce 2016.

Téměř ze dne na den skoncoval s pitím. Začal navštěvovat Anonymní alkoholiky a pomalu znovu budovat svůj život. „V Kalifornii se hodně mluví o tom, že člověk má být nejpravdivější verzí sama sebe. Ničilo mě to. Co znamená ‚být pravdivý‘?“ A nyní, po všech těch letech konečně našel odpověď: „Znamená to dostat se do fáze, kdy přijmete jizvy, které jste během života nasbírali.“