Nekoukej pořád do toho mobilu! Co na tom vůbec máš? Věty, které v posledních letech zaznívají z úst řady rodičů a prarodičů stále častěji. Deník se proto v rámci velké ankety Rodiče a děti zeptal skoro tří tisíc školáků a dvanácti set jejich rodičů a prarodičů na jejich vztah k novým technologiím. Výsledek?

Ukazuje se, že děti tráví před displeji mobilů a obrazovkami počítačů výrazně více času než dospělí. Nadpoloviční podíl školáků přiznává, že komunikuje s kamarády, sleduje videa či hraje počítačové hry více než dvě hodiny denně. Mezi dospělými je podíl těch, kteří tráví s mobilem v ruce více než zmíněné dvě hodiny za den, jen zhruba čtvrtinový.

Mladí také věří, že jim mámy a tátové v jejich přístrojích a elektronické komunikaci neslídí. Nicméně většina dospělých přiznává, že tak činí buď často, nebo alespoň někdy. Virtuální soukromí svých dětí plně respektuje jen zhruba čtvrtina oslovených.

Výrazná většina dospělých se pak ve svých odpovědích zapřisáhla, že dětem čas strávený s novými technologiemi omezuje.

Na obhajobu mobilů v rukou školáků nicméně může zaznít, že podle čtyř pětin dětí jim přístroje pomáhají při učení. A když by si školáci mohli vybrat, jak strávit volný čas, tak před mobily a počítači vyhrají parta kamarádů a pobyt venku.