Ze silně zakouřeného domu hasiči evakuovali dvanáct lidí, tři lidé byli zraněni. Vrtulník přistál před 18. hodinou na nasvíceném větřínském fotbalovém hřišti, které v kopcovitém terénu Větřní posloužilo jako heliport, a odlétal před 19. hodinou. Záchranáři se postarali celkem o devět lidí. 

Desítky hasičů, zdravotníků a policistů vyjeli k požáru domu s pečovatelskou službou ve Větřní. | Video: Deník/Zuzana Gabajová

„Jedním z nich byl muž, který utrpěl popáleniny horní části těla a intoxikaci zplodinami hoření,“ přidala podrobnosti Zuzana Fajtlová. „Bylo nutné jej uvést do umělého spánku, zajistit mu dýchací cesty a napojit na umělou plicní ventilaci. Ve vážném stavu byl letecky transportován na Kliniku popáleninové medicíny Nemocnice na Vinohradech.“

Další dva lidé se přiotrávili kouřem a po ošetření byli ve stabilním stavu převezeni na interní oddělení nemocnice v Českém Krumlově. „Jedna osoba byla převezena tamtéž z důvodu stávajícího respiračního onemocnění,“ doplnila mluvčí s tím, že dalších pět obyvatel domu mohlo po ošetření zůstat na místě.

Požár byl lokalizován v 18.07, se sedmi cisternami a plošinou při něm zasahovali profesionální hasiči z Českého Krumlova a dobrovolní hasiči z Větřní, z Rožmberka nad Vltavou-Přízeře a z Hořic na Šumavě. „Zásah byl veden v dýchací technice, nyní budeme dohašovat a odvětrávat,“ doplnila mluvčí hasičů.

Dům patří městu a to se také o své seniory, kteří se při úniku z domu mohli nadýchat kouře, postará. „Přesouváme je do bývalého hotelu Golf, který je také v majetku města. Všichni projdou lékařskou prohlídkou a lékaři rozhodnou, jestli mohou zůstat ve Větřní, nebo je převezou do nemocnice,“ řekl na místě starosta Antonín Krák, který k zásahu u požáru okamžitě vyrazil a evakuaci společně s hasiči, policií a zdravotníky koordinoval. Škoda je předběžně vyčíslena na tři miliony korun.