Prachatičtí kriminalisté totiž na základě vyšetřování a získaných poznatků zahájili usnesením trestní stíhání 34letého muže z Prachaticka jako obviněného z pokusu zločinu pojistného podvodu a z přečinu poškození cizí věci.


„Obviněný v září 2013 v nočních hodinách úmyslně založil požár v nezkolaudovaném rodinném domě na Prachaticku, který byl z části jeho majetkem a z části majetkem jeho přítelkyně. Důvodem založení požáru bylo zajistit si pojistné plnění," shrnula policejní mluvčí Martina Joklová. Obviněný pojistnou událost telefonicky oznámil makléřce, se kterou rovněž uzavíral pojistnou smlouvu, přičemž k pojistnému plnění dosud nedošlo.


Informaci o požáru přijalo operační středisko HZS Jihočeského kraje 13. září čtyři minuty po jedné hodině ranní. „K požáru montovaného rodinného domu, který ještě nebyl zkolaudován, vyjely osádky dvou cisteren profesionálních hasičů ze stanice Prachatice a dalších cisteren z jednotek SDH obcí Vlachovo Březí a Strunkovice nad Blanicí. Po průzkumu, který na místě požáru provedli prachatičtí profesionální hasiči, byla jako posilová jednotka svolána jednotka SDH obce Bavorov. Zasahující hasiči dostali požár do půlhodiny od příjezdu první jednotky pod kontrolu. Zcela uhašen byl po druhé hodině ranní a deset minut po čtvrté hodině ranní si požářiště převzala místní dobrovolná jednotka," shrnula tehdejší zásah hasičů mluvčí HZS Vendula Matějů.
Požár přesto zničil kompletně celý dům, škoda byla vyčíslena na 2,5 milionu korun, nicméně svým protiprávním jednáním způsobil obviněný škodu nejméně o dalších tři sta tisíc korun vyšší.


Trestní stíhání a případně trest na základě pravomocného rozsudku nemusí být ale jediné, co na obviněného muže čeká. Není totiž vyloučeno, že se pak přihlásí hasiči a budou požadovat uhradit výjezd k úmyslnému požáru. Podle mluvčí HZS Venduly Matějů ale bude rozhodující až závěr celého případu. „My jsme se k požáru vyjádřili, ale vyšetřování vedla Policie ČR. Pokud zjistila, že se jedná o trestný čin a bude ustanoven viník, nebo pachatel, bude věc postoupena soudu. Kdyby se nejednalo o trestný čin, řešila by se věc ve správním řízení. V obou případech jsme o výsledku a rozhodnutí vyrozuměni a pak má HZS právo nárokovat si úhradu nákladů," potvrdila mluvčí HZS Vendula Matějů s tím, že nyní nezbývá, než čekat na pravomocné rozhodnutí soudu. Obecně lze říci, že aby HZS mohl požadovat náhradu nákladů spojených se zásahem, je nutné splnit tři podmínky. „Musí být prokázáno, že se v případě požáru jednalo o úmyslné jednání, musí být pravomocné rozhodnutí ať už správního orgánu, nebo soudu a musí dojít k výjezdu příslušné jednotky. Pokud jsou tyto tři věci zároveň, může HZS na základě zákona 160/2013 Sb. požadovat úhradu vzniklých nákladů," doplnila mluvčí HZS Jihočeského kraje.


Další vyšetřování provádí prachatičtí kriminalisté. Obviněný muž je stíhán na svobodě.