Příčina požáru ani výše škody zatím nejsou známé, vyšetřovatelé půjdou na místo v pondělí. Při zásahu pomohl i ranní déšť. Požár likviduje kolem 200 hasičů, zasahuje asi 30 cisteren. „Situace se lepší a budeme k 18:00 stahovat část dobrovolných jednotek. Budeme pokračovat celou noc, nebudeme hašení přerušovat,“ řekla Matějů.

Požár vypukl v sobotu, hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř. Vyžádali si i letecké hašení a výpomoc hasičů Středočeského a Plzeňského kraje. Je to nejrozsáhlejší požár v kraji za několik měsíců. Na místě je asi 30 termokamer, které hasiči využijí pro vyhledávání skrytých ohnisek, uvedla na webu mluvčí hasičů.

„Obyvatelé nejsou v ohrožení. Požár se odehrává v lesním porostu, částečně jsou tam meze a vymýcené části lesa, všechno je to v dostatečné vzdálenosti od obydlených částí. Bohužel máme z podvečera a noci pět zraněných hasičů, v drtivé většině je to kombinace nadýchání kouře, horka a vyčerpání,“ řekl ředitel jihočeských hasičů Martin Sviták. Zranili se čtyři profesionální hasiči a jeden dobrovolný.

V sobotu vedli hasiči hlavní útok směrem k Orlické přehradě. Důležité bylo, aby se nedostal do kaňonu poblíž přehrady, uvedl ředitel.

Vrtulníky v akci

Na místě zasahovaly i tři vrtulníky. Dva policejní a jeden letecké hasičské služby, kterou objednávají ministerstva zemědělství a životního prostředí. Každý z policejních má vak s objemem 1000 litrů vody, hasičský 3000 litrů. Vodu berou z Orlické přehrady. „Letecká technika dodává vodu tam, kde je to složité pro jednotky,“ řekl ředitel.

Požár lesa u Jetětic na Písecku, v sobotu navečer hořelo přes 30 hektarů lesa. | Video: HZS Jihočeského kraje

Vrtulníky monitorují ze vzduchu i případný požár, kterého by si ze země hasiči nevšimli. Na Písecku tak stát využil smlouvu na leteckou hasičskou službu hned po začátku její platnosti, od soboty do poloviny září ji soukromými vrtulníky zajišťuje slovenská společnost Heli Company. V pondělí už zřejmě nebudou vrtulníky potřeba, řekl Sviták. Na hašení už padly miliony litrů vody.

Na místo dorazili i hasiči ze Středočeského a Plzeňského kraje. „Žádost z Jihočeského kraje zněla především na velkoobjemové cisterny a čtyřkolky. Z obou krajů přijelo deset kusů zásahové techniky s 30 hasiči. Jihočeský kraj má v tuto chvíli nasazených 23 profesionálních a dobrovolných jednotek,“ uvedla Matějů.

Jihočeští hasiči likvidovali v sobotu další desítky požárů v přírodě. Kvůli suchému počasí od začátku července vzrostl hasičům počet zásahů. Běžně v průměru za týden na jihu Čech likvidují asi 20 požárů. Jen za první červencový týden jich bylo na 70.