Registrační pokladny

Zavedení registračních pokladen od 1. července 2005 provázela vlna nevole. Nyní vláda toto nařízení zrušila.


Někteří živnostníci rozhodnutí přivítali, jiní jsou s registračními pokladnami spokojeni. Názory se různí.

K těm, kteří v této pokladně vidí spíše pomocníka, patří František Ředina. „Registrační pokladnu mám dva roky, je to výhoda hlavně při inventurách. Jsem s ní velmi spokojen,“ říká.

Avšak na druhou stranu chápe rozhodnutí vlády, protože plošné zavedení těchto pokladen, tedy například i na tržiště, je téměř nemožné.
Opačné stanovisko zastává majitel strakonické optiky, který s vládním rozhodnutím plně souhlasí. „Registrační pokladna pro mě nemá žádný význam, musím prodané zboží stále vypisovat tak jako dřív,“ uvedl.

Některých živnostníků se však toto rozhodnutí nedotkne takřka vůbec. Registrační pokladny si do svých obchodů totiž nezavedli. Namítají, že nedostatek financí jim to prostě nedovolil. Bývali by uvítali, kdyby na pokladny alespoň částečně přispíval stát. Nyní se tak vlastně dostávají do stejné situace jako před rozhodnutím pokladny zavést.

Zdravotní a sociální


Další změnou je, že si živnostníci nemohou odepisovat z daní povinné platby zdravotního a sociálního pojištění. To se ale setkává převážně s negativním ohlasem.

Dokládá to i tvrzení mladé podnikatelky z Vodňan. „Vůbec mě to nepotěšilo, byla to největší odpočitatelná položka. Dělá to kolem tří tisíc čtyř set korun, a to je hodně znatelné,“ zdůraznila.

S tímto názorem se ztotožňuje převážná většina dotázaných podnikatelů. Hledat výhody v tomto ustanovení by prý podle nich bylo velmi složité.

Odpisy luxusních automobilů


Daňové novinky zasahují také do oblasti prodeje automobilů. Prodlužují se odpisy, podnikatelé si tak mohou odepisovat i vozy dražší než 1,5 milionu korun.

Avšak prodejci aut se shodují, že dělat již nyní závěry o tom, jak se tyto změny projevují v prodeji nebo v zájmu o jednotlivé druhy aut, je až příliš předčasné.

Navíc, jak sami říkají, leden bývá, co se týká prodeje, vždy slabší měsíc.