„Teď třeba vybavujeme zámek v Kostelci nad Černými lesy. Jsou to všechno repliky starého nábytku, samozřejmě kombinované moderní technologií s novými materiály. Naše cíle jsou pořád stejné – dělat zajímavý nábytek pro dobrého investora. Nechceme vyrábět sériové bedýnky po tisíci kusech, ale stále originální stylové vybavení na zakázku,“ uvedl majitel firmy Zdeněk Malina.

Tento elektromechanik počítačově řízených strojů se blíž seznámil s truhlařinou po svatbě díky tchánovi, který byl nábytkářem. Když zemřel, zůstaly po něm stroje, které jeho zeť poprvé využil při tvorbě obkladů v rodinném domku. Tak se postupně dostával do truhlářské profese. Nakonec to dopadlo tak, že si ještě za předchozího režimu postavil malou dílnu a začal vyrábět rámy pro Moravskou krajku.

„Rámy musely být precizní a protože jsem byl profesí strojař, měl jsem blízko k přesným frézám. Tak jsem dílnu pořádně vybavil a začal rámy dělat. To jsem ještě působil pod registrací na národním výboru. Jenže zakázky se zvyšovaly, takže už mi chodili pomáhat kamarádi i rodina a nakonec jsem si musel postavit větší dílnu,“ připomněl své začátky na vlastních nohou strakonický podnikatel.

Dnes dvaašedesátiletý muž vzpomíná už s úsměvem na to, jak měl v roce 1988 téměř nepřekonatelný problém se stavebním povolením pro větší dílnu. Úředníci netušili, jak mají vyměřit poplatek za stavební povolení soukromé osobě na stavbu dílny pro podnikání.

Po změně režimu se Moravská krajka rozpadla a vybavená dílna začala dělat interiéry pro nově vznikající soukromé prodejny, hotely, penziony i banky. Dnes se zabývá moderně vybavená truhlárna s vlastním projekčním oddělením zakázkovou výrobou a montáží komplexních interiérů.

Největší problém je sehnat nové pracovníky. Ačkoli Dřevointer spolupracuje s volyňskou průmyslovkou a bere si její šikovné studenty na ročníkovou i prázdninovou praxi, stále se potýká s nedostatkem zručných truhlářů.

„Nyní máme dvacet pět truhlářů, ale klidně bychom jich mohli mít dvakrát tolik. Sháníme hlavně absolventy průmyslovky, kteří jsou schopni naučit se dělat nábytek na zakázku s pomocí špičkových strojů. Vychovat si vhodného pracovníka trvá rok a často se stává, že až si ho vychováme, nechá se zlákat k vojákům nebo jde rozvážet kofolu,“ posteskl si Zdeněk Malina, který stále ve firmě pracuje zhruba dvanáct hodin denně kromě neděle. Přitom ačkoli bydlí už rok v novém domě, ještě nemá vybavenou ani koupelnu. „Prostě zákazník má přednost. Já musím počkat, já jsem jenom majitel,“ krčí smířeně rameny zkušený podnikatel.