Ovocnáři pořádali v sobotu Slavnosti květů. Letos už ale z korun stromů vykukovala budoucí úroda třešní nebo jablek.

Květy si to letos, díky teplé zimě, načasovaly o několik týdnů dříve a mrazíky jim neuškodily. „Obava z mrazíků je vždycky, ale co nepomrzlo, mohou později zničit kroupy. V naší oblasti byly ranní mrazíky jen lokální,“ poznamenal za sadaře Jan Koberna z Krtel.

A jak to vypadá s letošní úrodou? „Zatím se jeví, že bude nadprůměrná. Mírná zima však měla příznivý vliv na přezimování škůdců, proto musíme hlídat jejich vývojová stádia a včas stromy ošetřovat,“ dodal pěstitel a připustil, že zima tohoto rázu je pro ovoce dobrá, protože nejsou–li velké teplotní výkyvy, stromy nenamrzají ve dřevu.

Propojení sportovních aktivit se sadařstvím byl dobrý počin. „Zkraje nás bývala dvacítka. Letos už počty cyklistů odhaduji na více než sto,“ poznamenal na jedné ze zastávek na Lomci Jaroslav Študent z Vodňan. Na dalších pak čekala milovníky sportu ochutnávka plodů a výrobků z nich. Pro pěší turisty byly připravené tři trasy. Cykloturisté projížděli 13 obcemi této části Strakonicka a Prachaticka. V sadech se lidé na kolech objeví znovu na Slavnostech plodů.