„Program rozvoje venkova patřil od začátku mezi naše priority a díky tomu je Česká republika první novou členskou zemí Evropské unie, které se schválení podařilo dosáhnout. Považuji to za obrovský úspěch vyjednávacího týmu v čele s prvním náměstkem Ivem Hlaváčem,“ řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Podle Radana Večerky ze Spolku pro obnovu venkova mohou farmáři žádat například o peníze na modernizaci zemědělských farem. „To se týká živočišné i rostlinné výroby,“ upřesnil Večerka.
Další peníze jsou určeny na zahájení činnosti malých zemědělců. Evropská unie nabízí začínajícím podnikatelům podporu až do výše 40 tisíc eur.
Tyto peníze mají začínajícím farmářům usnadnit rozjezd podnikání.
Třetí oblastí, kterou Evropská unie podpoří, je diverzifikace zemědělství - tedy podpora aktivit blízkých zemědělství, jako je třeba pěstování energetických plodin či výstavba kotelen na biomasu.

Peletkárny

„O ně může žádat například podnikatel, který se rozhodl pro výstavbu takzvaných peletkáren. To je zařízení, které rozemílá, vysouší a formuje biomasu do granulí, kterými se následně topí,“ vysvětlil Večerka.
Tito zemědělští podnikatelé mohou od Evropské unie získat finanční podporu až do výše pětasedmdesáti milionů eur.
V programovacím období 2007 - 2013 bude z Programu rozvoje venkova možné čerpat více než 100 miliard korun, pro letošní rok bude k dispozici prvních 13 miliard korun.
„Naším hlavním cílem je program co nejrychleji spustit, aby se k zemědělcům i dalším žadatelům dostaly potřebné evropské peníze co nejdříve,“ uvedl ministr zemědělství Gandalovič.
První kolo příjmu žádostí, ve kterém bude rozděleno celkem 2,3 miliardy korun, bude otevřeno počátkem července tohoto roku.