Líbí se vám dřevěné vyřezávané betlémy? Obdivujete jejich kouzlo i šikovné prsty řezbáře, které je dokáží vyrobit? Právě tím dokázal zaujmout Jiří Janoušek zVodňan. Jeho betlémy už dokázaly vzbudit pozornost návštěvníků mnoha výstav právě pro svoji hravost, které odráží autorovu fantazii. A přitom úplně první betlém vytvořil na přání své rodiny, když před lety odešel do důchodu. A právě tento první výrobek figuroval na výstavě vmuzeu ve Strakonicích, kde získal cenu za třetí místo. Jiří Janoušek na ty okamžiky vzpomíná velmi rád. Po odchodu do důchodu si pak zřídil malou dílničku doma vgaráži.

Důvodem, proč jsme Jiřího Janouška navštívili, je, že chceme společně sVelkopopovickým Kozlem a čtenáři Deníku najít nejšikovnějšího fachmana strakonického regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.

Jiřího Janouška do soutěže nominoval Ladislav Sazima ze Strakonic: „Dělá nejkrásnější betlémy co jsem kdy viděl.“

Podle Jiřího Janouška tkví úspěch jeho betlémů vtom, že dokáže improvizovat. Nedrží se přímo biblické formy, ale chce, aby jeho díla vzbuzovala nejen úctu ktradici, ale také navodila pocit lehkosti a inteligentního humoru.

Nejlepší odměnou po práci je pro Jiřího Janouška je pocit radosti ztoho, že se mu podařila hezká věc. A že i ony někomu udělá radost. I ztoho důvodu některé betlémy bez nároku na peníze rozdal.

Také proto jsme se Jiřího Janouška zeptali na tajemství jeho úspěchu. Co podle sebe děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se Vaši zákazníci vracejí?
„Myslím, že tady vokolí je mnohem více šikovnějších betlémářů, než sem já. Co se ale týká mých betlémů, tak si prostě myslím, že se líbí. Soudím tak podle toho, jaké úspěchy jsem na mnoha výstavách měl.“

Na co se těšíte po dni plném práce?
„Mám kamarády, skterými si rád na tohle témě popovídám. Nebo si zajdu na pivíčko. Ale když pracuji na nějakém betlému, tak mne to baví tak, že bych nejraději pracoval pořád, čtyřiadvacet hodin denně.“