Virtuální realita je technologie umožňující lidem ponořit se do simulovaného prostředí, ve kterém mohou interagovat s okolními předměty. Člověk se tak doslova ocitne na jiném místě, ačkoliv zrovna sedí na gauči v obývacím pokoji svého domu. Aby se však přenesl do iluze cizího světa, musí k tomu využít některé VR brýle.
V dnešní době se na trhu objevuje několik typů v různých cenových kategoriích. Některé fungují samostatně nebo jsou připojitelné k mobilním telefonům, a tak nepředstavují tolik nákladnou investici jako ty, ke kterým je nutné vlastnit výkonný počítač nebo konzoli. Taky není nutné mít doma vyhrazený rozsáhlý prostor pro chození, ale VR brýle je možné používat i v sedě nebo při stání. V okolí uživatele by však nikdo neměl být, aby nedošlo k poranění.
Kromě domácností se virtuální realita hojně používá ve vojenství, zdravotnictví nebo výzkumu.
Co jsou VR brýle?
VR brýle jsou jednou z novějších technologií, která umožňuje lidem stát se součástí virtuální reality, případně rozšířené reality, a to přímo z pohodlí svého domova. Po jejich nasazení se lidé všemi svými smysly ponoří do vzrušujícího simulovaného světa.
Prozatím jsou využívané pro zábavu, ať už se jedná o hraní videoher, sledování filmů nebo setkávání se s lidmi z celého světa ve virtuálním prostoru. Experti však věří, že v budoucnosti se bude VR běžně používat i pro práci a další praktické činnosti.
Co potřebuji pro VR?
Existují tři kategorie VR brýlí lišící se podle funkčnosti. Podle toho se určuje jejich cena. Ta se též podepisuje i na kvalitě zpracování a zážitku. Obecně však platí, že od osmi tisíc korun je možné všechny výrobky považovat za špičkové.
Nejlevnější jsou modely pro smartphony, jež je možné pořídit od dvou set korun. VR lze spustit na jakémkoliv chytrém telefonu, který uživatel má po ruce. Jeho výkon samozřejmě ovlivní celý zážitek. Brýle k mobilům ocení zejména méně nároční jedinci, kteří se například chtějí s touto technologií teprve seznámit, nebo ji využijí pouze párkrát během roku.
O něco kvalitnější jsou pak samostatně fungující zařízení jako Meta Quest 2, případně brýle připojitelné k herním konzolím typu PlayStation VR2. Cena se už pohybuje od osmi do sedmnácti tisíc korun, u konzolí se navíc musí počítat s pořízením PlayStationu 5, což zvýší celkové náklady o dalších zhruba třináct tisíc. Tyto typy jsou ovšem určené pro lidi, kteří je plánují používat pravidelně, takže se časem investice vyplatí.
Pro nejnáročnější spotřebitele jsou pak dostupné brýle k PC. Za ně samotné se platí už desetitisíce a další desítky tisíc korun se musí investovat do opravdu výkonných počítačů. Celkově se cena může vyšplhat až na 60 tisíc korun. Tato zařízení si budou pochvalovat zejména velmi nároční uživatelé, kteří realitu často vyměňují za virtuální prostředí.
Nejlepší VR brýle
Každá kategorie VR brýlí má své šampiony, kteří představují nejlepší poměr mezi cenou a výkonem. Do přehledu jsme se rozhodli vybrat ty, které byly nejlépe hodnocené v nezávislých testech a zároveň si je chválili i uživatelé.
Na mobilních zařízeních nejsou tak ohromné výkyvy v kvalitě mezi jednotlivými výrobky, a tak bude především rozhodovat cena a kompatibilita se smartphonem. Důležité je, aby VR brýle podporovaly úhlopříčku displeje mobilu a operační systém Android nebo iOS. Mezi nejspolehlivější brýle patří Hormon Alpha VR Box, Lea VRZ nebo Esperanza Apocalypse EGV300R.
Bez jakékoliv další investice jsou nejvýhodnější brýle Meta Quest 2, které lze pořídit od osmi do sedmnácti tisíc korun, a to v různých verzích lišících se úložným prostorem pro ukládání dat.
Lze je využít na hraní her, sledování filmů, procházení internetu nebo poznávání lidí v metaversu a mnoho dalších činností.
Uživatel si na hlavu svým způsobem nasadí bezdrátový počítač, takže není nutné řešit jiná zařízení ani se obávat motajícího se kabelu pod nohami. Quest 2 nabídne kvalitní 4K rozlišení displeje, 3D zvuk a ovladače perfektně snímající pohyby rukou. Nevýhodou ale je nižší zorné pole.
Pro levné hraní ve virtuální realitě je výbornou volbou i PlayStation VR2. K němu je však nutné vlastnit konzoli PlayStation 5, a tak se celkové pořízení vyšplhá na zhruba třicet tisíc korun. Zařízení však nabídne opravdovou evoluci v čistě herním zaměření. Nevýhodou však je nutný kabel pro připojení.
V nejvyšší třídě stojí za pozornost HTC Vive Pro 2 s opravdu vysokým rozlišením zobrazení, širokým zorným polem, 3D zvukem a velmi přesným senzorem pohybu. Jenže samotné brýle stojí kolem 33 tisíc korun a pro jejich použití je nutné mít výkonný počítač, jehož komponenty se celkově vyšplhají na minimálně dalších 20 tisíc. Mezi další vysoce výkonné VR brýle k PC se řadí i Valve Index za zhruba 20 tisíc korun. „Kdybychom se rozhodovali mezi HTC Vive Pro 2 a Valve Index, dáme přednost Valve Index kvůli vyšší obnovovací frekvenci a lepším ovladačům,“ napsala CNN ve své recenzi. Do Česka je však toto zařízení možné objednat pouze přes oficiální prodejní stránku Steam.
Existuje pak spousta dalších VR brýlí, jejichž pořízení nebude stát tolik peněz, ať už kvůli horšímu zpracování, nebo protože se jedná o starší generace technologií.
Nejdřív vyzkoušet, potom koupit
Před pořízením VR brýlí si uživatel musí uvědomit, pro jaký účel je chce používat, jak často a kolik je ochotný za ně zaplatit.
Jakmile si navrhne plán a prozkoumá trh, zjistí, že se mu většinou ke koupi nabídne více než jedna varianta. Proto je dobré navštívit VR hernu, kterých je po České republice spousta, a dalo by se říct, že se nachází alespoň v každém okresním či krajském městě.
Provozovny většinou mají k dispozici více druhů VR brýlí, a tak není potíž si za poplatek v řádu desítek až stovek korun vše vyzkoušet. Lidé přitom i zjistí, jestli vůbec virtuální realitu fyzicky zvládnou. Někteří jedinci totiž mohou trpět na bolest a pálení očí, bolest hlavy nebo nevolnost následkem kinetózy, která je v simulovaném světě zatím běžná a nevyhnutelná. Některým taky nemusí být příjemné polstrování vnitřku brýlí, hmotnost nebo velikost.