Před více než dvaceti lety se na počítačích poprvé objevila střílečka se zákeřnými polštáři, která umožnila hraní ve více lidech na jedné klávesnici. Titul Bulánci si v České republice získal obrovskou popularitu a v době jeho vrcholu ho hrál téměř každý, ať už sám nebo s přáteli.
Hra však postupně zastarávala a její sláva upadala, což ve výsledku znamenalo, že se po letech pro část hráčů stala jen nostalgickou vzpomínkou, a pro ty mladší dokonce úplně neznámým pojmem.
V roce 2021 se však studio SleepTeam rozhodlo hru oživit a spustilo kampaň na platformě pro komunitní financování Startovač. Jednak aby získalo půl milionu korun na vývoj nového titulu, jednak aby zjistilo, zda hráči mají o moderní předělávku vůbec zájem.
Fanoušci nakonec projekt podpořili více než sedmi miliony korun, což tvůrce příjemně překvapilo, ale zároveň je vystavilo obrovskému tlaku.
Ukázka ze hry Bulánci:
O rok později se Bulánci dostali do předběžného přístupu, tedy hratelné ukázky, která však ještě neměla kompletní náplň. Té se titul dočkal až letos v září. Zároveň se její tvůrci rozhodli, že hra bude zdarma.
Nostalgický zážitek
Tímto krokem chtěli přilákat k reinkarnaci kultovní české střílečky více hráčů. Momentálně však čísla dle statistik digitálního obchodu Steam nejsou příliš lichotivá a pohybují se v nižších stovkách. Není divu, hra totiž nedokáže udržet pozornost člověka příliš dlouho.
Bulánci jsou i dnes, stejně jako před dvěma dekádami, nejzábavnější s kamarády. Jako chvilková společná zábava fungují výborně, a zejména hraní až ve čtyřech lidech na jedné klávesnici vytváří nostalgickou atmosféru.
Příjemným vzpomínkám rovněž pomáhá, že vraždící polštáře se navzdory vylepšené 3D grafice pohybují po stejných mapách, mají podobné zákeřné úšklebky a povědomý je také celý styl hraní. Doba jednoho zápasu zároveň zabere pouze pár minut, přičemž ji lze lehce prodlužovat či zkracovat dle vlastních preferencí.
Právě délka každé bitvy ale může být zároveň příčinou, proč uživatelé u hraní nevydrží příliš dlouho. Vyřádit se totiž hráč snadno zvládne i během půl hodiny.
Moderní funkce
Nově je možné hrát s více lidmi, nebo proti nim, i přes internet, protože tvůrci zakomponovali podporu online funkcí. Na hratelnosti se tím ale takřka nic nemění, a naopak se vytrácí vzpomínky na zážitky z dřívějších let.
A to je problém, protože Bulánci zaujmou zejména nostalgiky. Ti jsou ale dnes mnohem starší, než byli v dobách, kdy se jim zabijácké polštáře představily poprvé. Často mají práci, děti a daleko méně času na hraní. Domluva s vrstevníky na společné herní seanci je pak někdy prakticky nereálná. A právě to může pro nové Bulánky znamenat největší kámen úrazu.
Šanci mají přitom i u mladších hráčů, kteří vyhledávají jednoduchou hratelnost v češtině a na pár okamžiků. Konkurence je dnes však úplně jinde, než byla v dobách prvního dílu.
Tvůrci do hry dál přidávají nový obsah, a plánují vydání i na konzole. Nic co by už na první pohled mohlo prodloužit předpokládanou krátkou životnost titulu, ale zatím nenabídli. Jak dlouho potrvá, než se Faldík, Bublík, Hoblík a další extrémně agresivní polštáře zase v klidu vrátí do skříní a ložnic, je tedy otázkou.